Προς το περιεχόμενο

Μεταμορφώνοντας την παλιά μου Epiphone SG Special


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από κάμποσα χρόνια που την είχα παρατημένη, αποφάσισα να φάω λίγα λεφτά πάνω στην παλιά μου Epi SG Special, την οποία είχα αγοράσει τον Μάρτη του '07 από τον Θωμά. Ήταν η πρώτη μου ηλεκτρική κιθάρα (ξεκίνησα να παίζω στα 29 μου) και πάνω σε αυτή έμαθα (τα ελάχιστα που ξέρω) και την είχα κρατήσει για συναισθηματικούς λόγους. Όχι ότι πιάνουν και τίποτα στην αγορά μεταχειρισμένων. Αγόρασα αργότερα και την Gibson, οπότε την Epi την είχα... από 'δω και από 'κει.

 

 

 

hector-arcadius-albums-epiphone-sg-special-picture73220-dsc00416.jpg

 

 

Τώρα μεγαλώνοντας, ξεκίνησα να θέλω ένα μεταλοκίθαρο (η Les Paul είναι για πιο blues / rock πραγματάκια, vintage ήχους κλπ.), και γνωρίζοντας ότι θα φάω περισσότερα χρήματα από όσα η κιθάρα αξίζει, αποφάσισα να της αλλάξω μαγνήτες και ηλεκτρικά και... λίγο την βαρετή εμφάνιση.

 

Το τελευταίο ήταν... το πιο εύκολο. Επειδή δεν είμαστε για ξυσίματα και βαψίματα και βερνίκια και ιστορίες (δεν έχω ούτε τον χρόνο,την διάθεση και την υπομονή), την πήγα σε... εφηβική φάση. Stickers! Why the hell not?

 

Επόμενο θέμα, τα ηλεκτρικά. CTS pots, ένας καλός πυκνωτής, Switchcraft jack & 3-way switch, όλα pre-wired ('50s style) από το Αμέρικα. Οπότε απλά τα βίδωσα πάνω, μεγαλώνοντας τις κινέζικες τρύπες για να χωρέσουν τα pots.

 

 

hector-arcadius-albums-epiphone-sg-special-picture73221-dsc01213.jpg

 

 

 

Και τώρα... μαγνήτες. Το κυρίως μενού. Ήθελα κάτι σε μοντέρνο μέταλ ήχο, αλλά όχι και τίποτα ακραίο. Μίλησα με ένα φίλο από το MyLesPaul forum, ο οποίος μου συνέστησε ένα σετ, το οποίο έχει παρόμοιες προδιαγραφές με τους Bareknuckle Nailbombs (για να δώσω ένα σημείο αναφοράς). Αλλά... σε πολύ πιο προσιτή τιμή. Zebra bobbins, παρακαλώ.

 

 

 

hector-arcadius-albums-my-gear-picture72076-vineham-pickups-1.jpg

 

 

 

hector-arcadius-albums-my-gear-picture72077-vineham-pickups-2.jpg

 

 

 

Και το τελικό αποτέλεσμα...; Εδώ είμαστε:

 

 

 

hector-arcadius-albums-epiphone-sg-special-picture73222-dsc01215.jpg

 

 

 

 

hector-arcadius-albums-epiphone-sg-special-picture73223-dsc01219.jpg

 

 

 

hector-arcadius-albums-epiphone-sg-special-picture73224-dsc01216.jpg

 

 

 

hector-arcadius-albums-epiphone-sg-special-picture73225-dsc01217.jpg

 

 

 

Αν άξιζε το αποτέλεσμα; Για μένα, ναι. Έχω μια κιθάρα που ακούγεται όπως ακριβώς την θέλω, που περνώ πολύ καλά μαζί της και που μου προσφέρει ήχους που οι άλλες 2 ηλεκτρικές μου δεν προσφέρουν. Για το έξτρα συνολικό κόστος των 300 ευρώ για όλα. Πάρα πολύ ικανοποιημένος.

 

 

8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πεταξεις τα stickers και βαλεις ενα κρεμ pickguard (το μισο, οχι το ολοκληρο), να ταιριαζει με τους μαγνητες θα γινει πιο ωραια  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι νομίζω τα αυτοκόλλητα την αδικούν! Κατά τα άλλα δε νομίζω ότι θέλει ξυσίματα/βαψίματα μια χαρά δείχνει το ταυρακι! Αν θα πρόσθετα κάτι εγώ, θα ήταν ένα nut κοκάλινο και ένα σετακι κλειδιά από τις αγγελίες! Μπορείς να βρεις καλά κλειδιά μισοτιμής, αν δε φοράει Grover από τη μάνα της ήδη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ boys. Τα αυτοκόλλητα της δίνουν ένα εντελώς... εφηβικό vibe και αυτό είναι που μου αρέσει. Είναι η κιθάρα που θα είχα έφηβος... αν έπαιζα κιθάρα τότε.  ;D  Αλλά ναι, για ένα πιο κλασικό look, το μικρό pickguard θα ήταν πολύ ωραίο, έχετε δίκιο.

 

Επίσης, όντως τα κλειδιά δεν είναι σπουδαία, και ίσως χτυπήσω κανένα σετάκι από αγγελίες αργότερα.

 

Άσε που μου μπαίνουν και ιδέες για ένα σετάκι bridge & tailpiece από Faber, το οποίο έχω και στην LP και γουστάρω. Θα δούμε...  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνω το εφηβικό vibe αλλά δε μου πολυαρέσει. Εγώ θα την χτυπούσα από εδώ και από εκεί για να δείχνει πολυκαιρισμένη. Νομίζω ότι οι μαύρες κιθάρες δεν μπορούν να αναδειχθούν αλλιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα φιλε,

 

ωραια η ιδεα σου, και εγω μια τετοια ειχα για πρωτη κιθαρα αλλα δυστυχως την εδωσα, και το μετανιωνω γιατι ειχε συναισθηματικη αξια αλλα μετα το καταλαβα. Τελος παντων...

 

Θα μπορουσες μηπως να παραθεσεις link για τα ηλεκτρικα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Θα μπορουσες μηπως να παραθεσεις link για τα ηλεκτρικα ?

 

Βέβαια. Αγοράζω τώρα πια από εδώ:

 

 

http://jonesyblues.com/

 

και μαγνήτες αγόρασα από εδώ:

 

 

http://www.vineham.com/

 

 

Εξαιρετικό service και επικοινωνία και με τους δύο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια. Αγοράζω τώρα πια από εδώ:

 

 

http://jonesyblues.com/

 

και μαγνήτες αγόρασα από εδώ:

 

 

http://www.vineham.com/

 

 

Εξαιρετικό service και επικοινωνία και με τους δύο.

 

 

Ευχαριστω φιλε !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου