Προς το περιεχόμενο

Fretless κιθάρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχάς εξαρτάτε από αν το fretboard είναι maple ή rosewood...

 

Αν είναι maple ξέχνα το!

 

Αν είναι rosewood θέλει να βγάλεις τα τάστα με πάρα πολύ προσοχή, να γεμίσεις τα κενά με στόκο και να τα τρίψεις. Αν κάνεις προσεκτική δουλειά μπορείς να έχεις πολύ καλό αποτέλεσμα, όμως θα είναι λίγο χάλια αισθητικά!

 

Έχω κάνει παρόμοιο project σε ένα παλιό μπάσο των 100ευρώ με πολύ καλό αποτέλεσμα αλλά δεν είχα κάτι να λυπηθώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά σκέφτομαι να πάρω το κιτ κιθάρας που δίνει ο Θωμαν και να πειραματιστω λιγακι. Η θα την κανω αταστη η θα την εχω κουρδισμένη χαμηλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι rosewood θέλει να βγάλεις τα τάστα με πάρα πολύ προσοχή' date=' να γεμίσεις τα κενά με στόκο και να τα τρίψεις. Αν κάνεις προσεκτική δουλειά μπορείς να έχεις πολύ καλό αποτέλεσμα, όμως θα είναι λίγο χάλια αισθητικά![/quote']

 

Όχι! Θα έχει χάλια αποτέλεσμα γενικώς! :D

 

Μην ξεχνάμε ότι μιλάει για κιθάρα και όχι για μπάσσο.

 

Το αποτέλεσμα θα είναι ο πιο μουντός ήχος που έχεις ακούσει ποτέ, άσε που χρειάζεται και τις πιο παχιές χορδές που μπορείς να βρεις.

 

Δεν είναι τυχαίο που τόσο λίγες εταιρείες βγάζουν άταστες κιθάρες και θα έχεις παρατηρήσει ότι έχουν ειδική επίστρωση στην ταστιέρα. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ερώτημα είναι πόσο χρόνο, χρήμα και υπομονή μπορείς να διαθέσεις! Επίσης πόσο καλό μουσικό αυτί διαθέτεις για να αξιοποιήσεις αυτό το όργανο! Αν ψήνεσαι ακόμα, κοίτα εδώ για περισσότερες πληροφορίες...

 

http://www.unfretted.com

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω παιξει με αταστη κιθαρα, το βρισκω ενδιαφερον project μιας και τα αταστα μπασα μου αρεσουν πιο πολυ. Αν ξοδεψεις λιγα παραπανω χρηματα, μπορεις να αγορασεις ενα μπρατσο αταστο και να γλυτωσεις τον κοπο. Πολυ πιθανο αν το ζητησεις απο εταιρειες που πουλανε parts (και εχουν options) να κοστισει πιο φθηνα μιας και τους απαλλασεις απο τα ταστα, σαν δουλεια αλλα και σαν κοστος.

 

1 photo: http://www.noiz.gr/modules/My_Uploads/user_folders/KostasP/Hollow%20Drop%20Top%20Classic%20Cajun%20Red.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου