Προς το περιεχόμενο

Συνδεση 2 Οθονών σε ένα PC με VGA EXTENSION.


korg_nikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλή χρονιά σε όλους καταρχήν.

 

Έχω αναλάβει να στήσω ένα PC για λογαριασμό μιας φίλης το οποίο θα πρέπει να εξυπηρετεί τις παρακάτω ανάγκες.

 

1. To PC θα βρίσκεται σε ένα γραφείο στο οποίο θα υπάρχει οθόνη LG 17 ιντσών με μέγιστη ανάλυση 1280x1024.

 

2. Στο ίδιο γραφείο υπάρχει αυτοενισχυόμενο ζεύγος ηχείων PC το οποίο δέχεται Stereo Line In με στερεοφωνικό Mini Jack.

 

3. Γύρω στα 7,5 μέτρα από το γραφείο υπάρχει τηλεόραση SONY 42 ιντσών με μέγιστη ανάλυση 1920x1080 η οποία θα πρέπει να συνδεθεί ως Extended Desktop στον υπολογιστή.

 

4. Στην τηλεόραση επίσης θα συνδεθεί Playstation 3 του οποίου η εικόνα και ο ήχος θα μεταδίδεται απευθείας στην τηλεόραση και στα onboard ηχεία της μέσω HDMI.

 

5. Στην τηλεόραση θα συνδεθεί επίσης  DVD Player του οποίου ο ήχος όμως θα μεταδίδεται αναλογικά και θα πρέπει να φτάνει σε 2 αυτοενισχυόμενα ηχεία 1,5 με 2 μέτρα εκατέρωθεν της τηλεόρασης και στραμένα προς τον θεατή.

 

6. Επειδή όπως αναφέρθηκε στο 3 η τηλεόραση θα είναι και Extended Desktop που δυνητικά θα μπορεί να προβάλλει ό,τι δείχνει το PC στον θεατή που κάθεται απέναντι από την τηλεόραση θα πρέπει η κάρτα ηχου του Υπολογιστή να μπορεί να παίζει κατά βούληση και στα ηχεία που βρίσκονται αριστερά και δεξιά από την τηλεόραση. Ο θεατής θα πρέπει να μπορεί να χειρίζεται το PC που βρίσκεται 7,5 μέτρα μακρυά του και προβάλει στην τηλεόραση με ήχο στα ηχεία που βρίσκονται εκατέρωθεν της τηλεόρασης (όχι τα onboard)

 

Για αυτό το σκοπό έχουν επιλεχθεί ασύρματο ποντικί και πληκτρολόγιο αλλά και μίκτης που δύναται να έχει πάνω από ένα ζεύγος ανεξάρτητων εξόδων προκειμένου τα ηχεία του υπολογιστή να μπορούν να παίξουν ό,τι αναπαράγεται από το PC όταν τα ηχεία εκατέρωθεν της τηλεόρασης αναπαράγουν ήχο από το DVD player. Έτσι θα μπορούν 2 θεατές να έχουν το δικό τους ήχο (ο ένας από το DVD στα ηχεία εκατέρωθεν της τηλεόρασης και ο άλλος από το PC στα ηχεία του PC)

 

Όσον αφορά τον ήχο τα έχω στήσει όλα ok και λειτουργούν όλα όπως πρέπει.

 

Αυτο που δεν έχει γίνει σωστά είναι η Dual Monitor λειτουργία ως Extended Desktop πράγμα που έχω κάνει άπειρες φορές στα δικά μου PC χωρίς καμία δυσκολία

 

Καταρχήν να πω οτι ο υπολογιστής διαθέτει κάρτα γραφικών την RADEON 6750 της Sapphire (http://www.sapphiretech.com/presentation/product/?cid=1&gid=3&sgid=1073&pid=1356&psn=&lid=1). Η οθόνη του υπολογιστή διαθέτει μόνο VGA είσοδο.

Η κάρτα γραφικών διαθέτει VGA, DVI-I Dual Link και HDMI.

 

H τηλεόραση διαθέτει VGA και HDMI αλλά εμείς θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε τη VGA είσοδο της τηλεόρασης. Αυτό που κάνουμε λοιπόν είναι να συνδέουμε την οθόνη του PC στη VGA έξοδο της κάρτας γραφικών και την τηλεόραση στην DVI-I την οποία μετατρέπουμε σε VGA μέσω του αντάπτορα. Έχουμε επιλέξει η κάρτα γραφικών να έχει DVI-I Dual Link για να υποστηρίζει και αναλογικό σήμα (Ι: Integrated) και όχι απλά DVI-D (D:Digital).

 

Στην όλη συνδεσμολογία υπάρχει το εξής ζητουμενο. Aπό το PC στην τηλεόραση δεν θέλουμε να πάμε με μονοκόμματο καλώδιο αλλά με επέκταση γιατί στη διαδρομή υπάρχει πόρτα η οποία ανοίγει μεν σπάνια αλλά υπάρχουν κάποιες φορές που πρέπει να ανοίγει και συνεπώς η διαδρομή του καλωδίου θα πρέπει να διακόπτεται εύκολα χωρίς να βγάζουμε κάθε φορά το καλώδιο πίσω από την τηλεόραση ή από την κάρτα γραφικών.

 

Συνεπώς τα 7,5m της απόστασης πρέπει να διαμορφώνονται με 5 μέτρα επέκταση VGA και 3 μέτρα κανονικό τερματικό καλώδιο VGA.

 

Κοιτάξτε τώρα πώς λειτουργούν οι οθόνες όταν συνδέονται η κάθε μία μόνη της αλλά και ταυτόχρονα ως Dual Monitor ως Extended Desktop η μία της άλλης.

 

1. Όταν συνδέω τις 2 οθόνες (η κάθε μία μόνη της κάθε φορά) στην κάρτα γραφικών με καλώδιο οθόνης VGA 1,8m δουλεύουν ok και οι 2 στη μέγιστη ανάλυσή τους και ο υπολογιστής τις αναγνωρίζει και τις δύο (Κατασκευαστής Μοντέλο Μέγιστη Ανάλυση).

 

2. Όταν συνδέω τις 2 οθόνες (ταυτόχρονα) στην κάρτα γραφικών με καλώδιο οθόνης VGA 1,8m δουλεύουν ok και οι 2 ως Extended Desktop η μία της άλλης η κάθε μία στη μέγιστη ανάλυσή της και ο υπολογιστής τις αναγνωρίζει και τις δύο (Κατασκευαστής Μοντέλο Μέγιστη Ανάλυση).

 

3. Όταν συνδέω τις 2 οθόνες (η κάθε μία μόνη της κάθε φορά) στην κάρτα γραφικών με καλώδιο οθόνης VGA 1,8m (η 17άρα) και επέκταση 5m VGA + Τερματικό VGA 3m (η 42άρα) δουλεύει η 17άρα ok και ο υπολογιστής την αναγνωρίζει. Δεν συμβαίνει το ίδιο όμως με την 42άρα. O υπολογιστής δεν την αναγνωρίζει και συνεπώς στις ρυθμίσεις της καρτας γραφικών δεν αναφέρεται η μέγιστη υποστηριζόμενη ανάλυση. Η κάρτα γραφικών εμφανίζει όλες τις διαθέσιμες αναλύσεις που υποστηρίζει (max 2560x1600) άλλα όταν επιλέγει κανείς την ανάλυση της τηλεόρασης (1920x1080) τότε η οθόνη θολώνει, τα γράμματα κάνουν νερά σε σημείο που δεν είναι δυνατόν να αναγνωστούν και τα χρώματα και η κίνηση του ποντικιού πιξελάρουν έντονα.

 

Τέλος το ίδιο συμβαίνει και όταν τις συνδέσω ταυτόχρονα χρησιμοποιώντας πάλι την επέκταση για τη 42άρα.

 

Αυτό που παρατήρησα αφού έκανα χίλιες-δυο δοκιμές ήταν οτι παρόλο που η επέκταση προσφέρεται ως 15πινη, στην ουσία είναι 14πινη και μάλιστα λείπει το pin 9 που στα νέα Configurations VGA αφορά σε Display Data Channel που διαθέτουν οι σύγχρονες τηλεοράσεις και χωρίς αυτό δεν μπορούν να δουλέψουν σωστά στη μέγιστη ανάλυση.

 

Αυτό που με προβληματίζει όμως είναι οτι δεν μπορώ να βρω στην αγορά 15πινη VGA επέκταση. Βρήκα πολλές που φέρονται ως 15πινες από το μαγαζί που τις πουλάει αλλά μόλις τις βλέπω από κοντά είναι 14πινες και τις επιστρέφω.

 

Συνεπώς ενώ από την κάρτα γραφικών που διαθέτει VGA 15 pins ξεκινούν 15 κανάλια αυτό του Pin 9 δεν φτάνει στην τηλεόραση διότι η επέκταση διαθέτει 14 κανάλια.

 

Γνωρίζει κανείς που μπορώ να βρω πραγματική 15πινη επέκταση VGA;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ωχ, καλά δεν βαρέθηκες να το γράψεις όλο αυτό;;; ;D ;D ;D

Πιθανολογώ ότι το πρόβλημα το δημιουργεί το καλώδιο της επέκτασης διότι μεσολαβεί και το convert από DVI-I σε VGA.

Γιατί δεν κάνεις το εξής;

Συνέδεσε την 42άρα ως monitor 1 (κατευθείαν στη VGA έξοδο της κάρτας) και την οθόνη του PC στην DVI –I έξοδο της κάρτας (για την οποία δεν χρειάζεσαι προέκταση) και αλλάζεις τη σειρά τους από μέσα software-ικά, ποιά θα είναι monitor Νo1 και ποιά Νo2)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αυτό που σου λείπει είναι 15πινη επέκταση, λογικά αυτό θα είναι ό,τι χρειάζεσαι. :)

 

Edit: και να δώσω και τη δική μου ψήφο στο παρακάτω...

Συνέδεσε την 42άρα ως monitor 1 (κατευθείαν στη VGA έξοδο της κάρτας) και την οθόνη του PC στην DVI –I έξοδο της κάρτας

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ, καλά δεν βαρέθηκες να το γράψεις όλο αυτό;;; ;D ;D ;D

Πιθανολογώ ότι το πρόβλημα το δημιουργεί το καλώδιο της επέκτασης διότι μεσολαβεί και το convert από DVI-I σε VGA.

 

To "Convert"-και το βάζω σε εισαγωγικά διότι δεν πρόκειται για μετατροπή- από DVI-I σε VGA δεν παίζει κανένα απολύτως ρόλο διότι μία DVI-I έξοδος διαθέτει και αναλογικό και ψηφιακό σήμα. Ο αντάπτορας εκμεταλλέυεται μόνο το αναλογικό το οποίο μεταδίδει στην VGA μεριά του.

 

Γιατί δεν κάνεις το εξής;

Συνέδεσε την 42άρα ως monitor 1 (κατευθείαν στη VGA έξοδο της κάρτας) και την οθόνη του PC στην DVI –I έξοδο της κάρτας (για την οποία δεν χρειάζεσαι προέκταση) και αλλάζεις τη σειρά τους από μέσα software-ικά, ποιά θα είναι monitor Νo1 και ποιά Νo2)

 

Mάλλον δεν έχεις αντιληφθεί σωστά τι γράφω...πιθανολογώ οτι δεν διάβασες όλο το κείμενο.

 

Eίναι άλλο πράγμα ο αντάπτορας DVI-I σε VGA (male DVI tο female VGA), άλλο πράγμα το καλώδιο επέκταση VGA (male to female) και άλλο το τερματικό καλώδιο VGA (male to male).

 

Eφόσον η 42άρα βρίσκεται σε απόσταση 7,5 μέτρων είμαι υποχρεωμένος να χρησιμοποιήσω καλώδιο επέκτασης σε οποιαδήποτε κατάσταση (Primary ή Secondary Monitor) τη θέσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

To "Convert"-και το βάζω σε εισαγωγικά διότι δεν πρόκειται για μετατροπή- από DVI-I σε VGA δεν παίζει κανένα απολύτως ρόλο διότι μία DVI-I έξοδος διαθέτει και αναλογικό και ψηφιακό σήμα. Ο αντάπτορας εκμεταλλέυεται μόνο το αναλογικό το οποίο μεταδίδει στην VGA μεριά του.

 

Mάλλον δεν έχεις αντιληφθεί σωστά τι γράφω...πιθανολογώ οτι δεν διάβασες όλο το κείμενο.

 

Eίναι άλλο πράγμα ο αντάπτορας DVI-I σε VGA (male DVI tο female VGA), άλλο πράγμα το καλώδιο επέκταση VGA (male to female) και άλλο το τερματικό καλώδιο VGA (male to male).

 

Eφόσον η 42άρα βρίσκεται σε απόσταση 7,5 μέτρων είμαι υποχρεωμένος να χρησιμοποιήσω καλώδιο επέκτασης σε οποιαδήποτε κατάσταση (Primary ή Secondary Monitor) τη θέσω.

Βρε κατάλαβα ΑΚΡΙΒΩΣ τι γράφεις (και το διάβασα όλο, άσxετα αν ήμουν νιός και γέρασα ;D).

Και σου ΞΑΝΑ λέω:

 

Πιθανολογώ ότι το πρόβλημα στην 42άρα , στο δημιουργεί το καλώδιο της επέκτασης διότι μεσολαβεί (προηγείται) και το convert (ο αντάπτορας - πες το όπως θες)  από DVI-I σε VGA.

 

Αν συνδέσεις κατευθείαν τη 42άρα  στην VGA out της κάρτας σου (όχι στην DVI –I έξοδο ώστε να μεσολαβεί converter ή adaptor ή όπως θες πές το) και 82 μέτρα προέκταση καλώδιο να βάλεις (που λέει ο λόγος  ;D) από εκεί και πέρα, δεν θα έχεις θέμα (το έχω κάνει).

 

Για δοκίμασέ το και πες μας, δεδομένου δε ότι τα έχεις και ήδη στημένα , δεν θα σου πάρει παραπάνω από 17 δευτερόλεπτα η δοκιμή ;).  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αυτό που σου λείπει είναι 15πινη επέκταση, λογικά αυτό θα είναι ό,τι χρειάζεσαι. :)

 

Αυτό καταρχήν που μου προτείνεις Αντρέα δεν είναι επέκταση VGA αλλά τερματικό καλώδιο. Επίσης μετά από επίσκεψή μου σε 2 καταστήματα Πλαίσιο (Αργυρούπολης Καλλιθέας) πέρα από το γεγονός οτι κανένας πωλητής δεν είχε ιδέα για DDC (Display Data Channel) μου είπαν οτι δεν φέρνουν καλώδια 15πινα πάνω από 5 μέτρα. Όταν τους εξήγησα οτι στο site τους αναφέρουν καλώδια και επεκτάσεις 15pins μου είπαν οτι αναφέρονται έτσι λόγω τυποποίησης.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν συνδέσεις κατευθείαν τη 42άρα  στην VGA out της κάρτας σου (όχι στην DVI –I έξοδο ώστε να μεσολαβεί convertεer ή adaptor ή όπως θες πές το) και 82 μέτρα προέκταση καλώδιο να βάλεις (που λέει ο λόγος  ;D)δεν θα έχεις θέμα (το έχω κάνει).

Για δοκίμασέ το και πες μας.

 

Ήταν το πρώτο πράγμα που δοκίμασα να κάνω όταν πρωτοαντιμετώπισα το πρόβλημα. Σύνδεσα την επέκταση VGA στην απευθείας VGA έξοδο της κάρτας γραφικών και μετά με το τερματικό έφτασα από το τέλος της προέκτασης στη 42άρα. Τα προβλήματα παρέμεναν είτε έτρεχε Single είτε Dual Monitor και στη δεύτερη περίπτωση είτε ήταν Primary ή Secondary Monitor.

 

Από οτι καταλαβαίνω αυτό που φταίει είναι η απουσία του Pin 9 από την επέκταση και η ανάγκη της τηλεόρασης να δέχεται Pin 9 προκειμένου να δώσει πληροφορία DDC στην κάρτα γραφικών.

 

Το θέμα όπως ξαναέγραψα είναι οτι παρόλο που βρίσκω στην αγορά (με φωτογραφίες κιόλας) επέκταση που φέρεται ως 15πινη όταν παίρνω το προϊόν στα χέρια μου βλέπω οτι είναι 14πινο. Έχω στείλει πίσω 4 καλώδια έτσι. Παρήγγειλα και από Thomann αυτό http://www.thomann.de/gr/sommer_cable_s2s3_0300_svga_kabel_3m.htm και όταν έφτασε ήταν 14πινο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ήταν το πρώτο πράγμα που δοκίμασα να κάνω όταν πρωτοαντιμετώπισα το πρόβλημα. Σύνδεσα την επέκταση VGA στην απευθείας VGA έξοδο της κάρτας γραφικών και μετά με το τερματικό έφτασα από το τέλος της προέκτασης στη 42άρα. Τα προβλήματα παρέμεναν είτε έτρεχε Single είτε Dual Monitor και στη δεύτερη περίπτωση είτε ήταν Primary ή Secondary Monitor.

 

Αυτό τώρα μας το λες για πρώτη φορά ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό τώρα μας το λες για πρώτη φορά ;)

 

Είπα οτι έκανα χίλιες δυο δοκιμές και είπα επίσης οτι έχω συνδέσει πολλές φορές Dual Monitor με ευκολία.

 

Επίσης δεν ρώτησα πουθενα για ποιο λόγο συμβαίνει αυτό που συμβαίνει διότι γνωρίζω για ποιο λόγο συμβαίνει. Αυτό που ρώτησα ήταν αν γνωρίζετε που θα βρω επέκταση με 15 pins. Απλά έγραψα όλο το κατεβατό προκειμένου να ενημερωθούν και άλλοι που ενδεχομένως αντιμετωπίσουν το ίδιο πρόβλημα.

 

Στο παρελθόν έχω συνδέσει 42άρα LG με 14πινη επέκταση και Dual Monitor εφαρμογή με τη διαφορά όμως οτι η συγκεκριμένη τηλεόραση είχε οδηγούς που καθόριζαν την ανάλυση που ζητούσε το Monitor και συνεπώς η κάρτα έπαιρνε πληροφορία για το τι ανάλυση θα στείλει στη 42άρα μετά από την εγκατάσταση των οδηγών.

 

H συγκεκριμένη Sony όμως δεν συνοδεύεται από οδηγούς διότι από όσο λέει ο κατασκευαστής πρόκειται για Plug and Play Monitor το οποίο μεταδίδει τις αναγκαίες πληροφορίες στην κάρτα γραφικών μέσω διαύλου DDC. H επέκταση VGA όμως δεν διαθέτει το PIN 9 που αφορά στον δίαυλο αυτό μετα την εφαρμογή του πρωτοκόλλου VESA στις VGA συνδέσεις.

 

Φαντάζομαι τώρα να γίνεται αντιληπτό γιατί χρειάζομαι 15pins επέκταση.

 

Επαναλαμβάνω λοιπόν το ερώτημά μου...γνωρίζει κανείς που θα βρω Επέκταση Καλωδίου VGA με 15 Pins και μήκος 5 μέτρων;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου