Προς το περιεχόμενο

RMS και μεγαφωνο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hallo,

προκειται να αλλαξω σε εναν τρανζιστορατο ενισχυτη κιθαρας το μεγαφωνο του (12'' 8ohm) ,o συγκεκριμενος ειναι στα 65 watt,το μεγαφωνο που θα βαλω ειναι ενα jensen C12N 12'' 8ohm και ο κατασκευαστης λεει οτι ειναι 50 watt RMS το μεγαφωνο, θα εχω καποιο ιδιαιτερο προβλημα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hallo,

προκειται να αλλαξω σε εναν τρανζιστορατο ενισχυτη κιθαρας το μεγαφωνο του (12'' 8ohm) ,o συγκεκριμενος ειναι στα 65 watt,το μεγαφωνο που θα βαλω ειναι ενα jensen C12N 12'' 8ohm και ο κατασκευαστης λεει οτι ειναι 50 watt RMS το μεγαφωνο, θα εχω καποιο ιδιαιτερο προβλημα??

Δεν ειμαι σιγουρος και θα ηταν καλυτερα να σου απαντησει καποιος πιο εμπειρος και τεχνικος ακομα καλυτερα αλλα......

Θα απαντησω για να σου πω οτι κατι παρομοιο ειχε κανει και ενας γνωστος μου και εκαψε το μεγαφωνο....Δεν θυμαμαι ακριβως διαφορες με την δικη σου περιπτωση αλλα ειχε βαλει μεγαφωνο με λιγοτερα watt σε μεγαλυτερα watt ενισχυτη.....αν αυτο λεει κατι....

my 0.5 cent  ;D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εκαψε το μεγαφωνο....

 

αααα πολυ ωραια! μηπως ομως με σωσει οτι ειναι τρανζιστορατος και τα 65watt ειναι λιγοτερα στην πραγματικοτιτα απο οτι σε εναν λαμπατο ας πουμε??  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αααα πολυ ωραια! μηπως ομως με σωσει οτι ειναι τρανζιστορατος και τα 65watt ειναι λιγοτερα στην πραγματικοτιτα απο οτι σε εναν λαμπατο ας πουμε??  ???

Θα σε γελασω επαναλαμβανω......Καλυτερα να σου απαντησει καποιος τεχνικος ή ηλεκτρονικος πανω στο θεμα με περισσοτερες λεπτομερεις και τεκμηριωμενη αποψη σε σχεση με την δικια μου που ειναι καθαρα εμπειρικη και την μοιραστικα μαζι σου  ;)

 

Καλο θα ηταν ομως να εγραφες και τι ενισχυτης ειναι.......Θα βοηθουσε πιστευω......

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βάζεις καλύτερα το C12K?  ;D

 

Στα πόσα Ωμ είναι 65W ο ενισχυτής? Αν όντως είναι 65W στα 8Ω καλύτερα να μην βάλεις 50W μεγάφωνο, ειδικά αν παίζεις σε υψηλές εντάσεις.

 

Ποιος σου είπε ότι οι τρανζιστοράτοι είναι λιγότερα W στην πραγματικότητα? Μια χαρά 65W μπορεί να είναι, άλλο το πως ακούγεται όταν αρχίσει να κλιπάρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

H συνηθισμένη ασφαλής συνταγή που χρησιμοποιούν οι κατασκευαστές είναι να βάζουν μεγάφωνα με τουλάχιστον διπλάσια τιμή απο αυτή του ενισχυτή. Δηλαδή αν είναι 30W ο ενισχυτής βάζουμε 60W+ μεγάφωνο.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σε γελασω επαναλαμβανω......Καλυτερα να σου απαντησει καποιος τεχνικος ή ηλεκτρονικος πανω στο θεμα με περισσοτερες λεπτομερεις και τεκμηριωμενη αποψη σε σχεση με την δικια μου που ειναι καθαρα εμπειρικη και την μοιραστικα μαζι σου  ;)

 

Καλο θα ηταν ομως να εγραφες και τι ενισχυτης ειναι.......Θα βοηθουσε πιστευω......

 

ενας peavey express transtube 112 στα 8ohm ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περισσότεροι ενισχυτές έχουν μεγαλύτερης ισχύος μεγάφωνα από την ισχύ του ενισχυτή,  αν και σπανίως διπλάσιας ισχύος, συνήθως περίπου 20-50% μεγαλύτερη.  Υπάρχει κι ο Fender FM212R που έχει ολόιδια ισχύ, 100 ο ενισχυτής, 100 και τα δύο 12άρια μεγάφωνα μαζί. Αυτός είναι η εξαίρεση.

 

Για τον ενισχυτή σου κατάλληλο θα ήταν ένα μεγάφωνο ~80 βατ, ή και 100 ακόμη.

 

Αφού θα βάλεις 50άρι, θα πρέπει να προσέξεις να μην τον ανοίξεις ποτέ πάνω από το 60% χοντρικά.

 

Συνεπώς αν δεν παίζεις live χωρίς μικρόφωνο, και αν δεν παίζεις πρόβες σε πολύ υψηλές εντάσεις, δεν θα έχεις πρόβλημα.

 

Πάντως στη θέση σου ΔΕΝ θα το έκανα, υπάρχουν πολλά μεγάφωνα να διαλέξεις πάνω από τα 80 βατ.

 

Αν επιμείνεις σε 50άρι, ας είναι τουλάχιστον πολύ ευαίσθητο ώστε να μη χρειάζεται να ανοίξεις πολύ τον ενισχυτή.

 

Τα νούμερα παραπάνω αφορούν φυσικά σε RMS ισχύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου