Προς το περιεχόμενο

Συνδεση 2 Οθονών σε ένα PC με VGA EXTENSION.


korg_nikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Θυμάσαι πιό pin έλειπε;   Μήπως από την μεσαία σειρά;

Σε όλες εκεί λείπει :P ;D

 

Είπα οτι έκανα χίλιες δυο δοκιμές και είπα επίσης οτι έχω συνδέσει πολλές φορές Dual Monitor με ευκολία.

 

Ναι βρε αγόρι μου, εγώ δεν είπα ότι δεν τα έκανες, αλλά δεν μπορούμε να το ξέρουμε από πριν.

 

Φαντάζομαι τώρα να γίνεται αντιληπτό γιατί χρειάζομαι 15pins επέκταση

Τώρα ναι!

Αλλά αφού διέγνωσες το πρόβλημα, γιατί δεν ρωτάς απεύθειας αυτό;

"Που θα βρω 8 μέτρα προέκταση VGA με 15 pin;" Φιλικά ρωτάω έτσι!

;)

 

Αυτό σου κάνει;25 feet είναι (να το αφήσω ;D) και έχει και όλα τα δόντια και τα 15....εεεε τα pins ήθελα να πώ ;D ;D

http://www.outletpc.com/c6629.html

829685846_vga_.jpg.622a07f3c2766a96da916a89fff6a5a5.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

LK ξανακοίταξε προσεκτικά τη φωτογραφία του VGA με τα μαύρα βύσματα και δες οτι λείπει ένα Pin από το αρσενικό βύσμα. Η μεσαία σειρά έχει 4 pins αντί για 5. Στη θηλυκή πλευρά έχει 15 pins παρόλο που το 9 είναι "τυφλό" απλά για να μπορεί να γίνεται η μηχανική σύνδεση στην έξοδο της κάρτας γραφικών.

 

Ξαναλέω οτι έγραψα όλο το κατεβατό για να βοηθηθούν και άτομα που ενδεχομένως αντιμετωπίσουν το πρόβλημα και να αναλύσω τι ακριβώς φταίει.

 

Οπότε το πρόβλημα δεν είναι από το καλώδιο.

Μανώλη το πρόβλημα είναι το καλώδιο μόνο όταν αυτό καλείται να μεταφέρει Monitor ID πληροφορία μέσω DDC διαύλου. Τα παλιότερα Monitor το έκαναν μέσω άλλων Pins που μετέφεραν Monitor ID (ID 0,1,2 και 3) στα Pins 11,12,14 και 15 ενός VGA στα οποία πολλές φορές το 15 ήταν Not Connected ή Reserved για μελλοντική εφαρμογή.

 

Τα πράγματα άλλαξαν όμως μετά το πρωτόκολλο VESA κι ετσι χρησιμοποιείται μόνο το PIN 9 για μετάδοση πληροφορίας από το Monitor προς το PC.

 

Έτσι η Sony που μεταδίδει πληροφορία μέσω DDC χρειάζεται το Pin 9.

 

Όλα τα τερματικά καλώδια με μπλε μονωτικό και μήκους 1,8m διαθέτουν Pin 9. To κακό με τις επεκτάσεις είναι οτι προφανώς δεν έχει τελειώσει ακόμα το Stock από το παλιό πρωτόκολλο και για αυτό δεν βρίσκω εύκολα επέκταση με 15 pin.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

LK ξανακοίταξε προσεκτικά τη φωτογραφία και δες οτι λείπει ένα Pin από το αρσενικό βύσμα. Η μεσαία σειρά έχει 4 pins. Στη θηλυκή πλευρά έχει 15 pins παρόλο που το 9 είναι "τυφλό" απλά για να μπορεί να γίνεται η μηχανική σύνδεση στην έξοδο της κάρτας γραφικών.

 

 

Βρε άσε τη φωτογραφία, για τον MR. Χναράκη την έβαλα ;D.

Εδώ είσαι εσύ:

http://www.outletpc.com/c6629.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

LK καταρχήν σε ευχαριστώ μόνο και μόνο που ασχολείσαι με το πρόβλημά μου.

Θα μπορούσα να παραγγείλω από το κατάστημα που προτείνεις αλλά όπως είπα θέλω να αποφύγω να αγοράσω από online κατάστημα καλώδιο και ας έχει σωστή φωτογραφία. Την πάτησα έτσι από 4 διαφορετικά online καταστήματα (συμπεριλαμβανομένου του Thomann) στα οποία επέστρεψα το καλώδιο γιατί ήταν 14πινο.

 

Θέλω πρώτα να ψάξω στην ελληνική αγορά για να έχω τη δυνατότητα να το τσεκάρω ιδίοις όμμασι πριν το αγοράσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

LK καταρχήν σε ευχαριστώ μόνο και μόνο που ασχολείσαι με το πρόβλημά μου.

Θα μπορούσα να παραγγείλω από το κατάστημα που προτείνεις αλλά όπως είπα θέλω να αποφύγω να αγοράσω από online κατάστημα καλώδιο και ας έχει σωστή φωτογραφία. Την πάτησα έτσι από 4 διαφορετικά online καταστήματα (συμπεριλαμβανομένου του Thomann) στα οποία επέστρεψα το καλώδιο γιατί ήταν 14πινο.

 

Θέλω πρώτα να ψάξω στην ελληνική αγορά για να έχω τη δυνατότητα να το τσεκάρω ιδίοις όμμασι πριν το αγοράσω.

 

Κατανοητό. ;)

Τσέκαρε στο mediamarkt αν δεν το έχεις κάνει (κάτι θυμάμαι ότι είχε)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αν πιστεύεις ότι είναι το καλώδιο γιατί δεν φτιάχνεις ένα 15 σε 15; Καλώδιο και βύσματα θα βρεις στην αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πιστεύεις ότι είναι το καλώδιο γιατί δεν φτιάχνεις ένα 15 σε 15; Καλώδιο και βύσματα θα βρεις στην αγορά.

 

Αυτό θα είναι το επόμενο βήμα...αν τελικά δεν βρω...απλά βαριέμαι να κάθομαι να ψάχνω συνδεσμολογίες και να κολλάω καλώδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου