Προς το περιεχόμενο

Αγγελίες για γέλια (& για κλάματα..)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η αγένεια είναι γνώρισμα που συναντάται τόσο σε πωλητές όσο και αγοραστές.

Άλλωστε ο ίδιος αγενής άνθρωπος,άλλοτε πουλάει,άλλοτε αγοράζει,οπότε η αγένεια του θα είναι κοινός παρανομαστής.

 

Εγώ θα ξαναγράψω ότι από την στιγμή που μια αγγελία είναι ειλικρινής αναφορικά με το προς πώληση αντικείμενο,δεν μας πέφτει λόγος για την τιμή.

Οι καιροί είναι δύσκολοι,google is your friend,πόσοι νομίζετε δηλαδή ότι έτσι απλά θα πάρουν στα τυφλά το ΑΚΑΙ που αναφέρθηκε πριν, στα 600 ευρώ..

 

Ένα πράγμα μου την σπάει στην αγγελίες μονάχα.

Η εκ προθέσεως παραπλάνηση και η έλλειψη οποιασδήποτε συνέπειας-τιμωρίας για αυτό.

Μοιάζει στην συνείδηση πολλών,σαν να είναι πταίσμα η απάτη που αφορά μουσικό εξοπλισμό,

δεν βρίσκω άλλη εξήγηση..

 

 

 

 

Ενταξει δεν μπορει να κανει και τιποτα το φορουμ. Ο καθενας πουλαει οσο θελει. Δεν μπορει να του πει , πουλα λιγοτερο. Η αξιολογηση μελων ,  ειναι ενα μεσο για να καταλαβεις αν αυτος που πουλαει ειναι νορμαλ η προβληματικος.

 

Ισως η επανενταξη των σχολιων κατω απο τις αγγελειες να ηταν επισης καλη φαση , ομως παλι θα επρεπε να προστατευεται ο πωλητης απο κακοβουλα σχολια. Δηλαδη να υπαρχει report στα σχολια εφοσον τα σχολια ειναι προβληματικα.

 

Ομως η ενταξη των σχολιων θα ηταν πολυ καλη αν απο κατω απο το AKAI ας πουμε μπορουσε καποιος γνωστης να γραψει ενα σχολιο του τυπου `` φιλε μου καινουριο εχει τοσο , μηπως εχεις λαθος στην τιμη ?`` Οποτε να το δει και ο πιθανος αγοραστης και να την ψαξει λιγο παραπανω !!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ομως η ενταξη των σχολιων θα ηταν πολυ καλη αν απο κατω απο το AKAI ας πουμε μπορουσε καποιος γνωστης να γραψει ενα σχολιο του τυπου `` φιλε μου καινουριο εχει τοσο , μηπως εχεις λαθος στην τιμη ?`` Οποτε να το δει και ο πιθανος αγοραστης και να την ψαξει λιγο παραπανω !!!!!

O πιθανος αγοραστης προφανως εχει ιντερνετ και μπορει να ψαξει μονος του την τιμη. Τα ξαναειπαμε και καπου αλλου, ο καθενας πουλαει οσο θελει και ειναι δικο του προβλημα αν βλεπει τα πραγματα του απουλητα για καιρο. Εμενα περισσοτερο θα με ενδιεφεραν γνωμες και σχολια ανθρωπων σχετικα με το κατα ποσο ειναι γνησια η μαιμουδες καποια πραγματα στις αγγελιες. Και εννοω αυτους που πασαρουν τα μαιμου ως γνησια και οχι αυτους που γραφουν οτι ειναι replica

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O πιθανος αγοραστης προφανως εχει ιντερνετ και μπορει να ψαξει μονος του την τιμη. Τα ξαναειπαμε και καπου αλλου, ο καθενας πουλαει οσο θελει και ειναι δικο του προβλημα αν βλεπει τα πραγματα του απουλητα για καιρο. Εμενα περισσοτερο θα με ενδιεφεραν γνωμες και σχολια ανθρωπων σχετικα με το κατα ποσο ειναι γνησια η μαιμουδες καποια πραγματα στις αγγελιες. Και εννοω αυτους που πασαρουν τα μαιμου ως γνησια και οχι αυτους που γραφουν οτι ειναι replica

 

Ναι σωστο . Ενας επι πλεον λογος ειναι και αυτος , πανω στην προταση μου να επανελθουν τα σχολια.

 

Επισης υπαρχουν και πραγματα που πωλουνται που δεν ειναι ξεκαθαρη η αξια τους ( Gibson , fender παλιες κτλ ) . Ειδικα σε dicontinued μοντελα δεν ειναι ευκολο παντα να εξακριβωσεις την σημερινη τους αξια και μπορει να πεσεις θυμα. Οποτε τοτε καπιοι πιο γνωστες θα μπορουσαν να γραψουνε απο κατω 1-2 σχολια να βοηθησουν του αδαης.

 

Επισης απο τα μελη του φορουμ δεν ειναι ολοι σουπερ ψαγμενοι και ουτε εχουν χρονο να ασχοληθουν εξονυχιστικα. Οποτε εξισου θα βοηθουσε αυτο το συστημα !!!

 

Εγω για παραδειγμα που θα ηθελα ας πουμε να παρω ενα keyboard , που ειμαι παντελως ασχετος , και εχω στην τσεπη 200-300 ευρω , αν βαλεις στην αγγελεια ενα μονταλο σε αυτα τα λεφτα dicontinued , και δεν μπορω να το βρω στο ebay , θα πιστεψω οτι πει η αγγελεια. Τι αλλο να κανω... Γενικα υπαρχουν μουσικα ειδη που ειναι δυσκολο να βρεις τις αρχικες τους τιμες , γιατι και καποια μαγαζια που τα πουλουσαν στο παρελθον , πλεον εχουν αποσυρει τις τιμες των...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγγελιες τετοιου τυπου ειναι προφανες οτι προκαλουν σχολιασμο(προϊον σε τιμη 600 εναντι 80 βαρια 100,οχι δεν υπαρβαλω καθολου για την αντικειμενικη τιμη)

 

Εμενα περισσοτερο θα με ενδιεφεραν γνωμες και σχολια ανθρωπων σχετικα με το κατα ποσο ειναι γνησια η μαιμουδες καποια πραγματα στις αγγελιες. Και εννοω αυτους που πασαρουν τα μαιμου ως γνησια και οχι αυτους που γραφουν οτι ειναι replica

 

Υπαρχουν και προιοντα που δεν μπορουν να ειναι μουφες,οπως τα sampler,εκει το μονο που εχεις να σχολιασεις ειναι η τιμη.Και δε μιλαμε για 50% επανω...μιλαμε για τουλαχιστον 6 φορες την (στην καλυτερη) αντικειμενικη τιμη. Σκεφτειτε εσεις οι κιθαρηστες να πουλουσε ενας τυπος μια γαματη κιθαρα αξιας 1000 ευρω στα 6000 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O πιθανος αγοραστης προφανως εχει ιντερνετ και μπορει να ψαξει μονος του την τιμη. Τα ξαναειπαμε και καπου αλλου, ο καθενας πουλαει οσο θελει και ειναι δικο του προβλημα αν βλεπει τα πραγματα του απουλητα για καιρο. Εμενα περισσοτερο θα με ενδιεφεραν γνωμες και σχολια ανθρωπων σχετικα με το κατα ποσο ειναι γνησια η μαιμουδες καποια πραγματα στις αγγελιες. Και εννοω αυτους που πασαρουν τα μαιμου ως γνησια και οχι αυτους που γραφουν οτι ειναι replica

 

Γι αυτό ακριβώς μίλησα για αγένεια από την μεριά των πωλητών, όχι όλων αλλά ένα μεγάλο ποσοστό αν τους ζητήσεις χαρτιά και αποδείξεις αγοράς (και γενικά αν κάνεις πάνω από 2-3 ερωτήσεις ) γίνονται αγενείς γιατί νομίζουν οτι τους προσβάλλεις με τον να μην σε καλύπτει ο λόγος τους αλλά να ζητάς και αποδείξεις αγοράς από πάνω !!

Όσο για τα σχόλια σε απάτες-μαϊμούδες αγγελίες ... πριν λίγες εβδομάδες έκανα το λάθος και "έβγαλα" στην φόρα ένα τύπο που πούλαγε μια ΚΑΡΑ-ΜΑΙΜΟΥ Gibson για αρκετό καιρό στις αγγελίες και την "άκουσα" και από τον τύπο και από πάνω από τους Mods !! E .. δεν το ξανακάνω !!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως οι χειροτερες περιπτώσεις αγοραστών είναι οι παρακατω:

1. Αυτοι που δεν το θελουν πραγματικα και απλα χασομερανε, δεσμευουν αυτο που πουλας και μετα εξαφανιζονται,

2. Αυτοι που κρινουν απο μακρια, δηλαδη χωρις να εχουν ακουσει αυτο που πουλας και χωρις να το εχουν δει

3. Αυτοι που ειναι απληροφορητοι για το μηχανημα που πωλειται και βαριουνται να google-αρουν για να μαθουν περισσοτερα

4. Οι αγενεστατοι που στελνουν μηνυματα του στυλ "δινω τοσα τελος" με υφακι, λες και αν ηθελα να κανω καλυτερη τιμή με το να μου μιλήσεις αποτομα ή με ύφος θα με κανεις να στο δωσω φθηνότερα!

5. Αυτοι που γραφεις "οχι ανταλλαγες" και σου προτείνουν ανταλλαγη

 

οι χειροτερες κατηγοριες πωλητων ειναι αυτοι που

1. Δεν τηρουν σειρα προτεραιοτητας

2. Δεν περιγραφουν ακριβως αυτο που πουλανε και την κατασταση στην οποια βρισκεται

3. Δεν εχουν επαφη με την τρεχουσα τιμή του προιοντος που επικρατει στην αγορα.

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως οι χειροτερες περιπτώσεις αγοραστών είναι οι παρακατω:

1. Αυτοι που δεν το θελουν πραγματικα και απλα χασομερανε, δεσμευουν αυτο που πουλας και μετα εξαφανιζονται,

2. Αυτοι που κρινουν απο μακρια, δηλαδη χωρις να εχουν ακουσει αυτο που πουλας και χωρις να το εχουν δει

3. Αυτοι που ειναι απληροφορητοι για το μηχανημα που πωλειται και βαριουνται να google-αρουν για να μαθουν περισσοτερα

4. Οι αγενεστατοι που στελνουν μηνυματα του στυλ "δινω τοσα τελος" με υφακι, λες και αν ηθελα να κανω καλυτερη τιμή με το να μου μιλήσεις αποτομα ή με ύφος θα με κανεις να στο δωσω φθηνότερα!

5. Αυτοι που γραφεις "οχι ανταλλαγες" και σου προτείνουν ανταλλαγη

 

οι χειροτερες κατηγοριες πωλητων ειναι αυτοι που

1. Δεν τηρουν σειρα προτεραιοτητας

2. Δεν περιγραφουν ακριβως αυτο που πουλανε και την κατασταση στην οποια βρισκεται

3. Δεν εχουν επαφη με την τρεχουσα τιμή του προιοντος που επικρατει στην αγορα.

 

 

 

Να προσθέσω και εγώ άλλη μια κατηγορία από την πλευρά του πωλητή.. Του τύπου "ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΎΡΙΟ" δεν έχει σημάδια κτλ..

Και μόλις έρχεται το δέμα διαπιστώνεις ότι ηταν άλλη μια αγγελία. με λίγο κετσαπ μουστάρδα και λιγο ψέμα..

 

Και μια φορά που είχα συνεννοηθεί για τα μεταφορικά με τον "φιλο"  είπαμε ότι θα βγει 10 ευρώ μεταφορικά..

Ωραία μου το έστειλε..  Δε ξέρω τι κόλπο έκανε.. Εγώ πλήρωσα 40€ ,για 7,5 κιλά δέμα, μου το έστειλε και συστημένο..

Χωρίς να υπερβάλλω και να λέω ψέμματα, ο τύπος από το ταχυδρομείο μου είπε "καλά γιατί τόσα πολλά παλικάρι μου" και πήρε τηλέφωνο στα κεντρικά του για να ρωτήσει γιατί βγαίνουν τοσα λεφτά...

Ε εντάξει τ να πω.. Και το θέμα είναι ότι ο τύπος που πήρα το δέμα είχε καλές κριτικές στο noiz.

Μετα μου ζητούσε να του γράψω αξιολόγηση.. Άσε ρε μάπα... Εκεί που θα έδινα 250 € πήγα στα 290.. Ωραίος ο μάγκας..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου ηρεμησα απο τα γελια(λογω της τιμης) απο περιεργεια πηγα να τσεκαρω το serial number και η παλαιοτερη  με E5+ 5 ψηφια ειναι του 82!!  :o

 

http://smart.noiz.gr/details.php?id=180910

και τα στοιχεια για το serial number απο το site της fender

http://www.fender.com/support/articles/u-s-instruments-product-dating/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου ηρεμησα απο τα γελια(λογω της τιμης) απο περιεργεια πηγα να τσεκαρω το serial number και η παλαιοτερη  με E5+ 5 ψηφια ειναι του 82!!  :o

 

http://smart.noiz.gr/details.php?id=180910

και τα στοιχεια για το serial number απο το site της fender

http://www.fender.com/support/articles/u-s-instruments-product-dating/

 

ενταξει το παιδι ειτε μας δουλευει ειτε δεν ξερει τι εχει (δηλ. μια..καραπειραγμενη 80s tele που ουτε 500 ευρω δεν πιανει....) 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο άλλος εδώ μέσα στις αγγελίες πουλάει Partcaster 600 ευρώ και την έχει (ο ίδιος) και στο Ebay (buy it now) στα 499 δολάρια !! ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ !!

 

Υστ: και μην ζητάτε λινκ δεν έχω όρεξη να γκρινιάζουν οι Αντμιν ,γιατί κάποιος μπορεί να μας θεωρει "μακάκες" στο Νοιζ οτι θα βρεθεί κάποιος να "τσιμπήσει" στα 600, ενώ αν τον κράξουμε είναι κατακριτέο... δεν είναι σωστό .. πρέπον 

 

ΟΥ ρε Ελληνάρα !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου