Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια στον αρχάριο...


ex-Smurflord

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, μπαίνω κατευθείαν στο θέμα. Παίζω λίγα πλήκτρα, αλλά γενικώς δεν έχω ασχοληθεί ποτέ αποκλειστικά με τα πλήκτρα, κανονικά παίζω μπάσσο. Στη μπάντα που παίζω σε μερικά μέρη έχουμε διάφορα πλήκτρα, και λόγω παντελούς έλλειψης πληκτρά τα βγάζω εγώ, παράλληλα με το μπάσσο (σε φάσεις που δεν παίζω μπάσσο, εννοείται  ;D). Το θέμα είναι όμως ότι το μόνο αρμόνιο που έχω είναι ένα εντελώς παλιό casio το οποίο δεν είναι ιδιαίτερα γι'αυτή τη δουλειά, και θέλω να πάρω καινούρια πλήκτρα.

 

Εδώ θέλω τις συμβουλές σας. Επειδή δεν έχω ασχοληθεί ποτέ, και δεν νιώθω από synths, workstations, αναλογικά και ψηφιακά synths ή keystations ή όπως τα λέτε (παντελώς άσχετος τεχνολογικά με τα πλήκτρα  :-[), θα'θελα να μου πείτε κατά που να κινηθώ. Θέλω κάτι με αξιοπρεπείς ήχους (και για τις πρόβες και για κανένα live να μπορώ να το χρησιμοποιήσω), αλλά δεν είμαι διατεθειμένος να δώσω και χιλλιάρικο για ένα όργανο που δεν είναι το βασικό μου, όπως καταλαβαίνετε. Παίζω σε μια ατμοσφαρική/progressive μπάντα, οπότε όπως καταλαβαίνετε θέλω να'χει κάποιους πιο "περίεργους" ήχους.

 

Ξέρω ότι είναι λίγο πρήξιμο οι απορίες μου αλλά με ένα search που έκανα δεν βρήκα κάτι να αρμόζει ακριβώς στην περίπτωσή μου, και για να είμαι ειλικρινής πολλά από τα πράγματα δεν τα καταλάβαινα καν (έγχορδος γαρ...), οπότε όποιες απαντήσεις θα εκτιμηθούν! Ευχαριστώ εκ των προτέρων.  :)

 

 

edit: Να προσθέσω πως δεν είμαι εντελώς αρχάριος στο παίξιμο, νιώθω να παίξω αυτά που χρειάζονται, απλά δεν είμαι και σε προχωρημένο επίπεδο ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με τα χρήματα που διαθέτεις θα πρέπει να κοιτάξεις στα φθηνά μοντέλα των εταιριών. Τα πρώτα που μου έρχονται στο μυαλό έιναι τα εξής:

 

1. Κorg X50

 

2. Roland Juno-D

 

3. Yamaha MM6

 

Παίζουν όλα σε τιμή γύρω στα 500-700Ε.

 

Τώρα, για το είδος της μουσικής με την οποία ασχολείσαι πιστεύω ότι το Χ50 θα σε βολέψει περισσότερο καθώς στην ουσία είναι ενα μικρό Triton.

 

Σε κάθε περίπτωση όμως καλό είναι να τα δοκιμάσεις όλα πριν πάρεις κάποια απόφαση και προχωρήσεις σε αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ακόμα απορία που είχα, κοιτώντας στα διάφορα e-stores. Όλα τα πλήκτρα υποπίπτουν σε συγκεκριμένες κατηγορίες, απ'όσο είδα. Δηλαδή entertainers, workstations, synthesizers κλπ. Εγώ που ακριβώς κοιτάω? Ξέρω είναι λίγο χαζή η ερώτηση αλλά είπαμε, δεν το'χω ψάξει...  :-[

 

Σ'ευχαριστώ πολύ πάντως για την (πολύ γρήγορη) απάντησή σου.

 

 

Και κάτι ακόμα. Υπάρχει κάποιος τρόπος "αυτοματοποίησης" συγκεκριμένων πλατών από κάποιο synth, έτσι ώστε να μπορώ να παίζω και το μπάσσο άνετα ταυτόχρονα? (Θα φάω ξύλο, έτσι?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποιος τρόπος "αυτοματοποίησης" συγκεκριμένων πλατών από κάποιο synth, έτσι ώστε να μπορώ να παίζω και το μπάσσο άνετα ταυτόχρονα?

 

Συνήθως τα synthesizers τα οποία έχουν sequencer και all-around ήχους ονομάζονται workstations. Μάλλον κάτι τέτοιο πρέπει να δεις για να έχεις και κάποια ποικιλία στους ήχους.

 

Τώρα, όσον αφορά στην "αυτοματοποίηση", αν βέβαια την καταλαβαίνω σωστά, θα θες κάποιο sequencer στο οποίο θα γράψεις την αλληλουχία των συγχορδιών στα pads και μετά playback για να μπορέσεις να παίξεις το μπάσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως τα synthesizers τα οποία έχουν sequencer και all-around ήχους ονομάζονται workstations. Μάλλον κάτι τέτοιο πρέπει να δεις για να έχεις και κάποια ποικιλία στους ήχους.

 

Τώρα, όσον αφορά στην "αυτοματοποίηση", αν βέβαια την καταλαβαίνω σωστά, θα θες κάποιο sequencer στο οποίο θα γράψεις την αλληλουχία των συγχορδιών στα pads και μετά playback για να μπορέσεις να παίξεις το μπάσο.

 

Ναί, αυτό εννοούσα, αλλά το sequencer είναι κάτι extra ή συμπεριλαμβάνεται σε κάποιο workstation που προανέφερες? Και το trigger πως ακριβώς γίνεται σ'αυτό?

 

(Επίσης ευχαριστώ για την απάντηση  ;D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναί, αυτό εννοούσα, αλλά το sequencer είναι κάτι extra ή συμπεριλαμβάνεται σε κάποιο workstation που προανέφερες? Και το trigger πως ακριβώς γίνεται σ'αυτό?

 

Συνήθως είναι ενσωματωμένο, γιατί είναι αναπόσπαστο τμήμα ενός workstation. Το triggering μπορεί να γίνει είτε χειρωνακτικά (πατώντας play δηλαδή) είτε με MIDI (υπάρχουν και άλλες μέθοδοι αλλά είναι πολυπλοκότερες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου