Προς το περιεχόμενο

Ποιοι έλληνες κιθαρίστες σας αρέσουν;


mechmg93

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ρωταω τη αποψη σας, ετσι ωστε να ακουστουν ονοματα καλλιτεχνων που πιθανως να διαφευγουν σε καποιους....

εμενα ας πουμε, αν και ακουω ελαχιστα ελληνικη μουσικη, μου αρεσουν πολυ οι κιθαριστες των διαφανων κρινων(ΝΙΚΟΣ ΜΠΑΡΔΗΣ-ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΤΣΟΥΚΑΛΑΣ), οι οποιοι μπορει να μην ειναι αυτο που λενε βιρτουοζοι, αλλα τους βρισκω πολυ ευρηματικους κ ψαγμενους ηχητικα.να διευκρινησω οτι το τεχνικο παιξιμο λιγο με ενδιαφερει.μου αρεσει το λιτο παιξιμο και απλα με ενδιαφερει πως ακουγεται η κιθαρα στο αυτι μου, κ οχι ποσες νοτες πχ βαραει καποιος στο δευτερολεπτο..βεβαια αποψεις ειναι αυτες :lol: (πολλοι θα διαφωνησουν)

 

παραλειπω βεβαια "ΤΕΡΑΤΑ", οπως ο σπαθας κλπ, αλλα απο την στιγμη που δεν τους εχω ακουσει εκτενως δεν θεωρω οτι μπορω να γραψω γι αυτους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 111
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Σπάθας (όσο έπαιζε κιθάρα, γιατί τώρα τα ξύνει...στα έντεχνα σκυλάδικα), Ηλίας Ζάικος (Blues Wire) : κορυφαίος bluesman !!

και ο άγνωστος για πολλούς FOKΟ (ακούστε, και τα σχόλια δικά σας... www.foko.gr )

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλοι Ελληνες κιθαριστες??? Χαααααα χα χαχα

 

το Αλλο με το Τοτο το ξερεις!!!!!???????????

 

Πιστευω οτι μπορει εδω μεσα αναμεσα μας να βρισκονται πολυ καλυτεροι κιθαριστες και γενικοτερα μουσικοι απο αυτους που προβαλονται.

 

ολοι τους εξω ειναι κακες imitiation

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όμως υπάρχουν αρκετοί που ξέρουν τι κάνουν

 

εκτός απο τα παιδιά στα ΔΙΑΦΑΝΑ ΚΡΙΝΑ (που νομίζω έχουν την πιό ολοκληρωμένη κιθαριστική ΑΠΟΨΗ που έχω ακούσει ποτέ στην Ελλάδα) ωραίοι κιθαρίστες είναι και οι των RAINING PLEASURE,CLOSER,ΤΡΥΠΕΣ ,ενω εντύπωση μου έκανε και ο session κιθαρίστας του Πανούση φέτος (έμαθα ότι παίζει & με τους DEUS X ΜACHINA,ΣΑΒΒΟΠΟΥΛΟ,ΠΟΡΤΟΚΑΛΟΓΛΟΥ)

 

Το μεγαλύτερο πάντως πρόβλημα των Ελλήνων κιθαρωδών :lol: είναι ότι οι περισσότεροι αγνοούν παντελώς τον όρο ΡΥΘΜΙΚΗ ΚΙΘΑΡΑ (και αν δεν ξέρεις να παίζεις ρυθμικη κιθάρα δυστυχως δεν ξέρεις να παίζεις κιθάρα γενικά :cry: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μεγαλύτερο πάντως πρόβλημα των Ελλήνων κιθαρωδών :lol: είναι ότι οι περισσότεροι αγνοούν παντελώς τον όρο ΡΥΘΜΙΚΗ ΚΙΘΑΡΑ (και αν δεν ξέρεις να παίζεις ρυθμικη κιθάρα δυστυχως δεν ξέρεις να παίζεις κιθάρα γενικά :cry: )

 

Πολύ σοφή κουβέντα! :D

 

Από τους παλιότερους, κανείς δεν ανέφερε τον Δρόλαπα. Πω πω τώρα συνειδητοποίησα ότι πάνε 20+ χρόνια από τότε που τον πρωτάκουσα. :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ απλά θα ήθελα να αναφέρω τα ονόματα των Μπαρμπαγάλα και Σινογιάννη οι οποίοι έκαναν κάτι φοβερά session στη δεκαετία του 90.

 

EDIT: Και φυσικά τον καταπληκτικό Τάκη Μπαρμπέρη:EDIT

 

Επιτρέψτε μου και μερικά σχόλια σε όσα ακούστηκαν. Τεχνικό παίξιμο δε σημαίνει κατ΄ανάγκην γρήγορο παίξιμο. Τεχνικό παίξιμο είναι σίγουρα το ρυθμικό παίξιμο, και εδώ θα συμφωνήσω με SUPERFUNK. Αλλά ποιος κιθαρίστας έχει μάθει να παίζει background σήμερα; Και πόσα γκρούπ μπορούν να έχουν την πολυτέλεια ενός δεύτερου ρυθμικού κιθαρίστα; Ιδιαίτερα όταν μπαίνει θέμα μοιρασιάς των εσόδων.

 

Κλείνοντας: ΣΠΑΘΑΣ: ΔΕ ΓΚΡΕΗΤΕΣΤ!!! Όχι μόνο τι έπαιζε (ακούστε PHOS και WAITING FOR SOMETHING) αλλά και πόσο πρωτοπόρος ήταν στον ήχο του. (Αλήθεια, σε ποιό έντεχνο σκυλάδικο παίζει τελευταία; )

 

ΥΓ. Μήπως κανείς ξέρει το όνομα του κιθαρίστα που έπαιζε φέτος με Νταλάρα - Ρέμο;

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννης Σπάθας εποχή με socrates αγόρασα και την προσωπική δουλειά του

αλλά δεν μου άρεσε.

 

Γιάννης Δρόλαπας με Μουσικές Ταξιαρχίες, baboyra band, sigma f, αλλά δεν είδαμε συνέχεια.

 

Βασίλης Σπυρόπουλος από Σπυριδούλα με πολλές συμμετοχές, καταλαβαίνεις πάντοτε τον ήχο του και το προσωπικο παίξιμο του.

 

Μπάμπης Παπαδόπουλος ωραίος κιθαρίστας και ενορχηστρωτής και πέρασε

τον δικό του ήχο σε τρύπες, Θανάση Παπακωνσταντίνου, Σωκράτη Μάλαμα

* το μόνο ότι τον ίδιο ήχο και παίξιμο τον έχω ακούσει από μια μπάντα

νομίζω ότι λέγονται (gang of 4) ή κάπως έτσι.

 

Δημήτρης Ζαφειρέλης, Τάκης Μπαρπέρης, Ηλίας Ζαϊκος, Φάμπας

 

Νίκος Πορτοκάλογλου παρότι δεν τρελαίνομαι έχει προσωπικό παίξιμο και ήχο (μου θυμίζει λίγο U2 και brian ferry).

 

*gerasimos που έχει παίξει ο Δημήτρης Κοτρωνάκης.

 

Και θα συμφωνήσω με τον mule ότι υπάρχουν αρκετοί ανώνυμοι κιθαρίστες με άποψη και ήχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νικος ντουνουσης με τους nick & the bad bones αλλα και πιο παλια με τους blues wire.κατα την γνωμη μου μακραν ο καλυτερος bluesman,στην ελλαδα τουλαχιστον(οχι που ειναι λιγος για εκτος ελλαδας... :wink: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου