Προς το περιεχόμενο

Hughes & Kettner ATS 120 restoration η οχι?


Stinky

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σημερα ξεθαψα τον παραπανω ενισχυτη απο εναν φιλο ο οποιος τα χει παρατησει χρονια τωρα. Τον πηρα μπας και παιξει.

Απο'τι ειδα στο ιντερνετ ειναι υβριδικος, 120 βατ με λαμπα στην προενισχυση.

Εχει 3 καναλια με ξεχωριστο eq και φοραει ενα celestion vintage 30 μεγαφωνο.

 

Επισης απο'τι ειδα στο μανιουαλ εχει spring reverb.

 

Πρεπει να ναι δεκαετιας, αλλα δεν ξερω σιγουρα και πισω αναφερει made in Germany...

 

Το θεμα ειναι οτι οταν τον ανοιγω, τον αφηνω λιγο να ζεσταθει, και κανει κατι περιεργους ηχους, παρασιτα περισσοτερο, σαν εντονο hiss. Καμια ιδεα για το τι μπορει να φταιει? Λογικα οι λαμπες θα ειναι που δεν εχουν αλλαχτει ποτε, αλλα ρωταω μπας και ειναι ενδεικτικο καποιου αλλου προβληματος.

 

Αξιζει να κανω μια δοκιμη να τον επαναφερω, η ειναι για πεταμα το συγκεκριμενο μοντελο?

 

Ευχαριστω για την οποια βοηθεια.

162879_10150091613468188_783123187_5945459_1344915_n.jpg

 

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο ότι είδα από χαρακτηριστικά και Reviews στο Internet φαίνεται πολύ καλο ενισχυτάκι με 80's προσανατολισμό στον ήχο του .(Yeah!  ;D). Γενικά η Hughes & Kettner ακόμα και στα μικρα solid state μοντέλα της έβγαζε πάντα αξιοπρεπείς ενισχυτές. πόσο μάλλον ο συγκεκριμένος με λάμπα στην προενίσχυση , 3 κανάλια , Accutronics spring reverb και Celestion Vintage 30 μεγάφωνο.

Εγώ θα σου έλεγα λοιπόν να προσπαθήσεις δινοντας για αρχή ένα πενιχρό ποσό (μέχρι 20 ευρώ)

να δεις τι φταίει και να τον αναστήσεις καθώς είναι κρίμα να πάει χαμένος.

Αλλαξε την λάμπα (λάμπες? ναι παίζει να έχει πάνω απο μια) στην προενίσχυση και δοκίμασε ξανα. Ααα ριξε και ένα καθάρισμα καλό σε όλα τα ποτενσιόμετρα με ένα καθαριστικό σπρέι επαφών. Το τελευταίο εύκολο που μπορώ να σκεφτώ είναι το reverb tank (που από ότι είδα εχει χαλάσει σε αρκετό κόσμο) , δοκίμασε να το βγάλεις τελείως από το κύκλωμα έχοντας πρώτα μηδενίσει το knob του και αν το προβλημα είναι εκεί βρες κάποιον να στο κοιτάξει ή αντικατέστησε το με βάση τα νουμερα που γράφει πάνω με ένα ίδιο ή φθηνότερο άλλης εταιρίας.

 

Καλή τύχη  ;)

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαταρχας σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια.

Ειδικος εδω που ειμαι δεν υπαρχει (Χανια) οποτε καθε επεμβαση θα γινει απο τα χερακια μου ;)

 

Εχεις να προτινεις καποιες αξιοπιστες προενισχυτριες που πανω απο'λα ειναι ευκολο να βρεθουν για να δοκιμασω?

Το σπρει επαφων που μπορω να το βρω?

 

Κατι αλλο που με παραξενεψε ειναι η κατασκευη του. Εριξα μια ματια στο σασι και φαινετε να ειναι μονοκοματο. Σαν να ειναι ολοκληρο ενα καπακι. Εχει αρκετες αλενοβιδες αλλα δεν φαινετε να ειναι ενωμενο καπου. Σαν μπλουζα σκεψου το που πρεπει να βγει ολη για να δεις το εσωτερικο... Περιεργα πραματα, τουλαχιστον για το απειρο ματι μου

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαταρχας σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια.

Ειδικος εδω που ειμαι δεν υπαρχει (Χανια) οποτε καθε επεμβαση θα γινει απο τα χερακια μου ;)

 

Εχεις να προτινεις καποιες αξιοπιστες προενισχυτριες που πανω απο'λα ειναι ευκολο να βρεθουν για να δοκιμασω?

Το σπρει επαφων που μπορω να το βρω?

 

Κατι αλλο που με παραξενεψε ειναι η κατασκευη του. Εριξα μια ματια στο σασι και φαινετε να ειναι μονοκοματο. Σαν να ειναι ολοκληρο ενα καπακι. Εχει αρκετες αλενοβιδες αλλα δεν φαινετε να ειναι ενωμενο καπου. Σαν μπλουζα σκεψου το που πρεπει να βγει ολη για να δεις το εσωτερικο... Περιεργα πραματα, τουλαχιστον για το απειρο ματι μου

 

Καταρχάς, πρέπει να προσέξεις πολύ πριν τον ανοίξεις γιατί οι πυκνωτές με την "αποθηκευμένη" τάση που έχουν, μπορούν να προκαλέσουν ηλεκτροπληξία. Πρέπει να τον έχεις αποσυνδέσει αρκετες ωρες από την πρίζα.

Να κοιτάξεις μήπως έχει και κάποια καμμένα υλικά(αντιστάσεις, καλώδια μαυρισμένα κλπ) όταν τον ανοίξεις.

Από την άλλη, αξίζει να τον φτιάξεις παρά να τον "σκοτώσεις" σε καμια αγγελία. Είναι Γερμανικής κατασκευής, ποιοτικός κι έχει καλό κατ'εμέ distortion ήχο. Κι αν εχεις και πετάλια, μια χαρά θα τα συνδυάσεις.

Πιθανότατα το πρόβλημα του είναι η λυχνία και τα pots όπως ειπώθηκε. Εχει μια 12ΑΧ7 ή  ΕCC83(ίδιες είναι) εσωτερικά η οποια θα πρέπει να αλλαχθεί με μια νέα ίδιου τύπου αλλά όχι κατ' ανάγκη ιδιας μάρκας.

Λυχνία μπορείς να βρεις σε μαγαζιά με ηλεκτρονικά ή με μουσικά. Από το εξωτερικό, βρίσκεις εδώ με 8Ευρώ μεταφορικά:

http://www.banzaimusic.com/Tubes/

παράδειγμα:

http://www.banzaimusic.com/ECC83S-12AX7-JJ.html

 

Από Αθηνα:

http://www.musicaccessories.gr/amps.html

http://www.kourbis.com/

 

Τα pots/ρυθμιστικά πρέπει να τα καθαρίσεις εσωτερικά με contact cleaner που βρίσκεις σε μαγαζιά με PC ή ηλεκτρονικά, ηλεκτρολογικά, εργαλεία κλπ

http://www.acdcshop.gr/contactcleanerspray220ml-p-339_en.html

 

  Αν πάντως το βρίσκεις επικίνδυνο ή δεν είσαι σίγουρος για το τι πρέπει να κάνεις, ψάξε για ηλεκτρολόγο ή ηλεκτρονικό στην περιοχή σου, κάποιος θα υπάρχει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου