Προς το περιεχόμενο

Διαφορά στην δρομολόγηση σήματος σε ενισχυτή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βρίσκομαι ανάμεσα σε δύο ενισχυτές της vox, έναν 50άρη και έναν 100άρη (VOX AD100VT και VOX AD50VT1x12),στους οποίους η μοναδική διαφορά πέρα από ττην προφανή των watt,είναι ότι ο 100άρης έχει επιπλέον είσοδο-έξοδο effect send and return.Η ερώτηση μου είναι αν αξίζει να αγοράσω έναν μεγαλύτερο και ακριβότερο ενισχυτή για να έχω αυτή την επιπλέον δυνατότητα.Χάνω κάτι αν συνδέσω πετάλια ή πεταλιέρα στο input του ενισχυτή μετά την κιθάρα?

:wink: :D

If the house is rocking,don't bother knocking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα πεταλια που εχουν σχεση με τον χρονο και τον χωρο(delay,chorus,reverb κλπ) πρεπει να συνδεθουν στο send return για να ακουστουν σωστα.οποτε κοιταξε οτι επιλεξεις να εχει αυτην την δυνατοτητα (εφοσον χρησιμοποιησεις το drive του ενισχυτη,που θα κανεις πολυ καλα) :wink:

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το effect send-return μπορεις να το χρησιμοποιησεις για delay reverb rack effects .Το αν θα τα βαλεις τωρα τετοια πεταλια στο effects send-return η στο signal flow πριν το input του ενισχυτη ειναι περισσοτερο θεμα το ποσο ''κολακευει'' τα αυτια σου η καθε επιλογη..Οσον αφορα τα watt εγω εχω τον ad120vt ο οποιος εχει εναν πολυθεσιο διακοπτη πισω και μπορεις να αυξομειωσεις τα βατ εξοδου.Απλα τσεκαρε αν εχουν την επιλογη τα μοντελα που αναφερεις.Εγω παντως θα επελεγα τον 100αρη (καλυτερα να εχεις καβατζα σε εντασεις και ας ειναι αχρειαστες.) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το effect send-return μπορεις να το χρησιμοποιησεις για delay reverb rack effects .Το αν θα τα βαλεις τωρα τετοια πεταλια στο effects send-return η στο signal flow πριν το input του ενισχυτη ειναι περισσοτερο θεμα το ποσο ''κολακευει'' τα αυτια σου η καθε επιλογη..Οσον αφορα τα watt εγω εχω τον ad120vt ο οποιος εχει εναν πολυθεσιο διακοπτη πισω και μπορεις να αυξομειωσεις τα βατ εξοδου.Απλα τσεκαρε αν εχουν την επιλογη τα μοντελα που αναφερεις.Εγω παντως θα επελεγα τον 100αρη (καλυτερα να εχεις καβατζα σε εντασεις και ας ειναι αχρειαστες.)

Από συζητήσεις και με άλλους μουσικούς κατέληξα πως είναι κυρίως θέμα γούστου όπως λές κι εσύ,όσο για το ποτενσιόμετρο, που ελέγχει την ποσότητα των watt,το έχει και ο 30άρης και ο 50άρης και ό 100άρης και είναι όντως απίστευτα βολικό μιας και μπορείς έναν ενισχυτή που δεν κάνει για σπίτι να τον δουλέψεις με λιγότερα watt δίνοντας όλο το volume.

Απλά ο 50άρης έχει επιπλέον έξοδο για να τον συνδέσεις με καμπίνα και ο 100άρης έχει και το effect send-return. :) :)

If the house is rocking,don't bother knocking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως προτιμω τα πεταλια μπροστα και οχι σε send return. Εχει κατι το διαφορετικο ο ηχος που μ΄αρεσει καλυτερα... Αλλα ετσι οχι βρωμα απο τον ενισχυτη και μονο απο πεταλια, οπως ειπανε και τα παιδια παραπανω. Η γνωμη μου ειναι αν εχεις να δωσεις τα 100 ευρω παραπανω για τον 100 δωσε τα. Ας εχεις μια επιλογη παραπανω, καλο ειναι, γιατι καποια στιγμη μπορει να σου ερθει να βαλεις κανα πεταλι delay και να παρεις το drive απο τον ενισχυτη...

Ένα στουντιάκι στην Οίτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To "σωστό" από άποψη καθαρά τεχνική είναι να μπαίνουν τα εφφε στο fx return του ενισχυτή (οπως πολύ σωστά προείπε ο whitenoise). Αν πχ βάλεις delay πρίν την παραμόρφωση (στην είσοδο του ενισχυτή δηλαδή) θα παραμορφώσει ο ενισχυτής και το delay ΜΑΖΙ με το direct σήμα (σαν να βάζουμε δύο σήματα στην είσοδο του ενισχυτή / σαν να παίζουν περισσότερες φωνές αν παίζουμε σε καταστάσεις solo) που σαν αποτέλεσμα είναι πολύ πιο θολό από το να παραμορφώνει το direct σήμα και να υπάρχει και clean delay του ήδη παραμορφωμένο σήματος. Μη μιλήσουμε για reverb όπου γίνεται πανικός... Περί ορέξεως όμως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το effect send-return μπορεις να το χρησιμοποιησεις για delay reverb rack effects .Το αν θα τα βαλεις τωρα τετοια πεταλια στο effects send-return η στο signal flow πριν το input του ενισχυτη ειναι περισσοτερο θεμα το ποσο ''κολακευει'' τα αυτια σου η καθε επιλογη..Οσον αφορα τα watt εγω εχω τον ad120vt ο οποιος εχει εναν πολυθεσιο διακοπτη πισω και μπορεις να αυξομειωσεις τα βατ εξοδου.Απλα τσεκαρε αν εχουν την επιλογη τα μοντελα που αναφερεις.Εγω παντως θα επελεγα τον 100αρη (καλυτερα να εχεις καβατζα σε εντασεις και ας ειναι αχρειαστες.)

Από συζητήσεις και με άλλους μουσικούς κατέληξα πως είναι κυρίως θέμα γούστου όπως λές κι εσύ' date='όσο για το ποτενσιόμετρο, που ελέγχει την ποσότητα των watt,το έχει και ο 30άρης και ο 50άρης και ό 100άρης και είναι όντως απίστευτα βολικό μιας και μπορείς έναν ενισχυτή που δεν κάνει για σπίτι να τον δουλέψεις με λιγότερα watt δίνοντας όλο το volume.

Απλά ο 50άρης έχει επιπλέον έξοδο για να τον συνδέσεις με καμπίνα και ο 100άρης έχει και το effect send-return. :) :)[/quote']

sorry μαγκες που θα σας κακοκαρδισω αλλα οι μουσικοι που σας τα ειπαν αυτα ειναι για κλωτσες.

οπως ειπα και πιο πανω τα εφε χωρου και χρονου τοποθετουντε παντα μετα τα drives οποτε μονο στην περιπτωση που χρησιμοποιεις πεταλια για distortion και overdrive μπορεις να τα τοποθετησεις στο intput(μετα τα πεταλια).οταν ομως εχεις εναν ενισχυτη που εχει ενα πολυ ομορφο drive (λαμπατο) δεν θα το χρησιμοποιησεις ποτε????σιγουρα ναι.

τι κανεις τοτε??

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To "σωστό" από άποψη καθαρά τεχνική είναι να μπαίνουν τα εφφε στο fx return του ενισχυτή (οπως πολύ σωστά προείπε ο whitenoise). Αν πχ βάλεις delay πρίν την παραμόρφωση (στην είσοδο του ενισχυτή δηλαδή) θα παραμορφώσει ο ενισχυτής και το delay ΜΑΖΙ με το direct σήμα (σαν να βάζουμε δύο σήματα στην είσοδο του ενισχυτή / σαν να παίζουν περισσότερες φωνές αν παίζουμε σε καταστάσεις solo) που σαν αποτέλεσμα είναι πολύ πιο θολό από το να παραμορφώνει το direct σήμα και να υπάρχει και clean delay του ήδη παραμορφωμένο σήματος. Μη μιλήσουμε για reverb όπου γίνεται πανικός... Περί ορέξεως όμως...

 

Δεν διαφώνησα με αυτό,άλλωστε ούτε η ίδια η εταιρία θα πρόσθετε αυτό το επιπλέον χαρακτηριστικό σε έναν ενισχυτή της αν δεν ήταν δελεαστικό για τον αγοραστή. :wink:

Ήθελα ωστόσο να ακούσω και άλλες πλευρές που κάνουν τη "δουλειά" και με άλλον τρόπο και είναι ευχαριστημένοι με το αποτέλεσμα.Με άλλα λόγια φοβόμουν μήπως στην καταναλωτική μανία που μας πιάνει για το "καλύτερο" δώσω χρήματα για κάτι που δεν είναι και τόσο σπουδαίο.Αλλά έχω πειστεί πως αξίζει γι αυτό τον παράγγειλα ήδη. :lol: :lol: :lol:

If the house is rocking,don't bother knocking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αλλά έχω πειστεί πως αξίζει γι αυτό τον παράγγειλα ήδη. :lol: :lol: :lol:

καλοπαιχτος φιλε και να εισαι σιγουρος πως δεν θα το μετανιωσεις που διαλεξες αυτων(με την επιλογη send return)

οταν τον παρεις με το καλο κανε το πειραμα να παιξεις με το drive του ενισχυτη και το delay στο input και θα καταλαβεις τι εννοω :wink:

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου