Προς το περιεχόμενο

Roland G-70


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους!

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με το G-70 Version 3 το οποίο έχω.

Η λειτουργία one touch setting δεν ανταποκρίνεται καθόλου όσων αφορά την αλλαγή ήχων. Δηλαδή οποιονδήποτε ρυθμό και αν επιλέξω πατώντας one touch με επαναφέρει τον ήχο Grand Piano της αρχικής σελίδας. Είδα στο manual ότι η version 3 δεν υποστιρίζει one touch από προηγούμενες version. Τί πρέπει να κάνω για να ενεργοποιήσω τη λειτουργεία ώστε να έχω έτοιμα one touch?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα one touch (4 για καθε ρυθμο) ειναι συνδιασμοι ηχων/ρυθμησεων που σωζωντε μαζι με το style, δηλαδη αν το  style που φορτωνεις περιεχει one touch πληροφοριες τοτε τις παιζει, διαφορετικα το οργανο μπαινει σε μια κατασταση (εργοστασιακη) με επιλογη πιανο κ.λ.π. Δυστυχως στα styles που δινοντε απο την Roland στο solid disk (στην version 3) μερικα δεν εχουν one touch

εκτος απο αυτα που ειναι  στο MusicAssistants. Μπορεις παντως πολυ ευκολα να βαλεις εσυ  one touch  σε καθε  style και να τα σωσεις.Αν δεν ξερεις τον τροπο πες μου να σου τον πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Μπορώ ίσως να επαναφέρω το G-70 στην version 2 ώστε να έχω τα έτοιμα one touch?

Το σκέφτομαι αυτό μιας και η version 3 δεν προσφέρει κάποια ιδιαίτερη αναβάθμηση κατά τη γνώμη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Βάση αυτών που διάβασα και απ'ότι κατάλαβα...

1) Πρέπει να έχεις κάνει εντελώς λάθος εγκατάσταση. Πρόσεξέ το.

2) Κάποια αρχεία (μπορεί και όλα) να είναι λάθος, "χτυπημένα" κλπ.

3) Επειδή το δουλεύω το όργανο, η 3η έκδοση (3.01) είναι αρκετά καλύτερη από όλες τις προηγούμενες.

4) Εάν δεν είσαι σίγουρος για την εγκατάσταση, ρώτα το κατάστημα απ'όπου το αγόρασες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν το αγόρασα ήταν εγκατεστημένη η version 3.

Το μοναδικό πρόβλημα που έχω είναι ότι στα 4 one touch κουμπιά δεν είναι αποθηκευμένες preset ρυθμήσεις για κανένα από τα style.

θα έπρεπε να είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Όταν το αγόρασα ήταν εγκατεστημένη η version 3.

Ήταν εγκατεστημένη από το εργοστάσιο ή κάποιος την εγκατέστησε ?

Αγόρασες το όργανο καινούργιο ή μεταχειρισμένο ?

Το κουτί έχει πάνω αυτοκόλλητο που γράφει V3 ?

 

Το μοναδικό πρόβλημα που έχω είναι ότι στα 4 one touch κουμπιά δεν είναι αποθηκευμένες preset ρυθμήσεις για κανένα από τα style.

θα έπρεπε να είναι?

Εννοείς στα ROM styles ή στα User styles ?

 

Κανονικά τα Rom styles έχουν αποθηκευμένες ρυθμίσεις.

Εάν τα User styles (εάν είναι δικά) δεν έχουν αποθηκευμένες τέτοιες ρυθμίσεις τότε τα styles αυτά δεν είναι στο σωστό format του οργάνου.

 

Γι'αυτό ακριβώς σου έγραψα στο προηγούμενο post:

[shadow=green,left]1) Πρέπει να έχεις κάνει εντελώς λάθος εγκατάσταση. Πρόσεξέ το.

2) Κάποια αρχεία (μπορεί και όλα) να είναι λάθος, "χτυπημένα" κλπ.[/shadow]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'άρχην ευχαριστώ Μανώλη για το ενδιαφέρων σου.

Το G-70 το αγόρασα καινούριο πριν μερικούς μήνες.

Πάνω είχε το αυτοκόλητο Version 3.

Στο όργανο είταν εγκατεστημένα και πολλά styles φορτωμένα από την αντιπροσωπία στην Πάτρα.

Από την πρώτη μέρα το one touch δεν ανταποκρινόταν πουθενά. Ούτε στα ROM ούτε στα USER styles. Για την ακρίβια όλα τα one touch με γυρίζουν στην αρχική σελίδα του οργάνου. Υπέθεσα τότε ότι εργοστασιακά είναι έτσι και θα έπρεπε να τα προγραματίσω εγώ.

Να αναφέρω επίσης ότι μόνο στα music Assistants το one touch ανταποκρίνεται κανονικά.

Μήπως παίζει ρόλο η παρακάτω προειδοποίηση που βρήκα στο roland keboard club?

ATTENTION! The G-70 Version 1 and Version 2 users will loose the customised One Touch setting data updating to the Version 3.

 

Το θέμα είναι τη πρέπει να κάνω? Να εγκαταστήσω από την αρχή τη version 3?  Έτσι θα διορθωθεί το πρόβλημα και στα user styles? Ή να στείλω το όργανο στην αντιπροσωπία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Κατ'αρχήν εάν όπως λες το όργανο είναι Version 3 από το εργοστάσιο, μην το πασπατέψεις (εννοώ την version).

 

Τώρα, με όλα αυτά που μου λες, με βάζεις σε σκέψεις. Πολλές σκέψεις...

Δεν μπορώ να σου πω με ακρίβεια που είναι το λάθος. Πάντως είναι από τα αρχεία. Ποιά όμως. Θα πρέπει να το δω από κοντά για να σου πω.

 

Αποκλείω βέβαια την περίπτωση να έχεις πειράξει την εσωτερική μνήμη.

Δηλαδή αποκλείω την περίπτωση να έχεις φορτώσει στην εσωτερική μνήμη τραγούδια (midi files) ή/καί ρυθμούς (styles) ή/καί user programs ή να έχεις κάνει οποιαδήποτε μορφής edit και να το έχεις αποθηκεύσει στην μνήμη.

Εάν έχεις κάνει κάτι τέτοιο, τότε ναι μπορεί να έχει γίνει τέτοιο μπέρδεμα.

 

Τέλος πάντων.

Εάν είσαι κοντά στην Πάτρα πήγαινέ το εκεί. Να ζητήσεις τον Κο Σταμούλη.

Εάν είσαι κοντά στην Αθήνα φέρ'το σε μένα.

Και στις δύο περιπτώσεις να έχεις μαζί σου την απόδειξη αγοράς και την κάρτα εγγύησης.

 

Επικοινώνησε πριν μαζί μου στο 210.3303579 καθημερινά (1μμ-5μμ) για να κλείσουμε κάποιο ραντεβού.

Υπ'όψι ότι θα το φέρεις γύρω στις 13:00 και θα το πάρεις έως τις 17:00.

 

Μιά χάρη (τρείς).

1. Σε παρακαλώ φόρτωσε τα Factory User Programs και πες μου εάν κάνει το ίδιο.

2. Επέλεξε έναν ROM ρυθμό και δες εάν έχει διαφορετικά One Touch ή όχι.

3. Από τα utilities δες ποιά version ακριβώς είναι και πες μου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου