Προς το περιεχόμενο

Κοστολόγηση προϊόντων για την Ελληνική Αγορά


pan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατι ρε παιδιά δεν λέτε τι και απο ποιο μαγαζί, στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό, αγοράσατε κατι σε καλή ή σε κακή τιμή ? Τι μυστικοπάθεια είναι αυτή ? Πως θα αλλάξει κάτι σε αυτή την χώρα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Aγγελε θέλεις κακά μαγαζιά;

 

1) Ζοζεφ: 1 σετ χορδές Ερνι Μπολ για 5χορδο μπάσο 47ευρό τιμή κατάλογου (42 με την έκπτωση). Στοv Διαμαντόπουλο 29 την έκπτωση!!! Υπόψη ο Ζοζεφ είναι αντιπρόσωπος.

 

2) Ζοζεφ: Μαγνήτης Seymor Dankan - Jazz, 123euro xωρίς τοποθέτηση (άλλα 30 για εγκατάσταση). Rock Pile 123 με τοποθέτηση.

 

3) Λογοθέτης: α) Μπάσο Warwick Thumb 5χορδο 370χιλ. Τρίμης 420χιλ. Ζοζεφ 345χιλ. (Οι τιμές είναι μετρητής την περίοδο που έχανε ο Τρίμης την Warwick και ο Ζοζεφ έκανε μάλλον παραεισαγωγή. Φυσικά εγώ αγόρασα από τον Ζοζεφ. Ο Λογοθέτης τώρα που είναι αντιπρόσωπος το έχει 1920 ευρο και κάνει 4% έκπτωση.

β)Έχω ένας EBS Gorm 350ET. O ενισχυτής έχει 5 χρόνια εγγύηση. Στο στο 2ο χρόνο που έχω το μηχάνημα μου παρουσιάζει προβλημα στην έξοδο phones. Tον παίρνω τηλ και μου λέει ΜΟΝΟ για να τον δει θέλει 20χιλιάδες χωρίς να κάνει επισκευή αν χρειαστεί... Δηλαδή αν δεν ήταν αντιπρόσωπος και δεν είχα την εγγύηση τι θα γινόταν.

 

4) Νάκας: Χρειάζεται να αναφέρω παράδειγμα....

 

5) Όμικρον: Peavay μπάσο Cirus5 πριν από 5-6χρόνια 650χιλ. χωρίς να έχει το όργανο, μόνο παραγγελία ...και αν δεν σου αρέσει το κάνει ντεκορ. Τώρα δεν έχει καν show room.

 

6) Μεταλλίδης: Δεν έχει σχεδόν τίποτα στο μαγαζί του από τις 5-6 εταιρίες που αντιπροσωπεύει(Spector, Framus, MarkBass, Hora,κλπ)με εξαίρεση κάποια ελάχιστα κομμάτια. Στις τιμές του είναι μάλλον οριακός.

 

7) DoReMi: Προσπάθησε να μου πουλήσει Peavay 5150 combo 400χιλ. για καινούριο, δυστυχώς για αυτόν όμως δεν θυμόταν ότι ήμουν μέσα στο μαγαζί του όταν μόλις τον είχε αγοράσει μεταχειρισμένο 200χιλ. πριν από 2 μήνες!!!

 

8) Στόλλας: Πουλάει το Behringer Virtualizer Pro DSP2024P ως ιδανική επιλογή για κιθάρα όταν αυτό έχει κάποια δευτερόλεπτα καθηστέρηση σε κάθε αλλαγή από το ΜΙDI controler. ¶χρηστο δηλαδή για live.

 

9) Διαμαντόπουλος: Ας ρίξετε μια ματιά στο θέμα MUSIC PRODUKTIVE...

 

Θέλω να σημειώσω ότι τα παραπάνω σχόλια είναι προσωπικές κρίσεις μετά από έρευνα αγοράς στο διάστημα κάποιων χρόνων που ασχολούμαι με την μουσική. Δεν υπάρχει πρόθεση να θίξω άτομα (εκτός από τον Διαμαντόπουλο) αλλά να εκφράσω την πικρία μου για τους παραπάνω εμπόρους.

 

 

Και κάτι τελευταίο όλοι αυτοί και ακόμα περισσότεροι ας διαβάσουν και λίγη λογοτεχνία...

πχ "Ο θάνατος του Εμποράκου" του Μίλλερ ¶ρθουρ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι που είναι οι τιμές καταλόγου φαρμακείο, φαντάσου να γνωρίζεις έναν αντιπρόσωπο, να τον έχεις βοηθήσει, και όταν του ζητήσεις να σου κάνει κι αυτός μία έκπτωση στην υπέρογκη τιμή καταλόγου να σου λέει ότι δε γίνεται και να σου κάνει τον δύσκολο. Και μετά να διαδίδει ότι σου χάρισε ένα μπάσο κι ότι δεν ήσουν και καλός στη δουλειά σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι που είναι οι τιμές καταλόγου φαρμακείο' date=' φαντάσου να γνωρίζεις έναν αντιπρόσωπο, να τον έχεις βοηθήσει, και όταν του ζητήσεις να σου κάνει κι αυτός μία έκπτωση στην υπέρογκη τιμή καταλόγου να σου λέει ότι δε γίνεται και να σου κάνει τον δύσκολο. Και μετά να διαδίδει ότι σου χάρισε ένα μπάσο κι ότι δεν ήσουν και καλός στη δουλειά σου![/quote']

 

 

Γνωριζόμαστε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pan:

ουσιαστικά αυτό που θα είχε νόημα είναι, για παράδειγμα, ο xristos69 να γράψει τι αγόρασε και απο που το πήρε σε καλή τιμή. Οπως επίσης αυτά που έγραψες για καλές τιμές σε χορδές.

 

Κατι τέτοιο σκεφτόμουνα ...

 

Οχι "αγοράσα μια κιθάρα απο ενα μικρό μαγαζί σε καλή τιμή"

αλλα "αγόρασα μια fender american standard με 999 ευρώ απο τον Κιθαρόπουλο, Ακαδημίας 666"

 

Συγκεκριμένα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

www.drumcityguitarland.com

 

Στέλνει Ευρώπη και για ό,τι τιμή δεν υπάρχει στο site, στέλνετε email στον Jason. Απαντάει γρήγορα και το χαμόγελο ως τ'αυτιά μετά την ανάγνωση της απάντησης είναι δεδομένο!

 

www.musicstorekoeln.de

 

Πιο φτηνά μεταφορικά απ'τον Thomann, παρέχει και φοιτητικές τιμές στα software.

 

Για καλές τιμές στα προιόντα του Στόλλα -> Rockpile.

 

Συνήθως έχει αρκετά καλές τιμές στις κιθάρες και στους ενισχυτές κι ο Διαμαντόπουλος, καθώς και πολύ καλή εξυπηρέτηση.

 

Και τώρα το φτυάρι : ΜΑΚΡΙΑ από ΑΧΡΕΙΟΥΣ όπως : ΚΟΝΤΟΣΤΑΥΛΑΚΗΣ, DO RE MI, ΛΟΓΟΘΕΤΗΣ! (Για το Νάκα τα λόγια είναι περιττά...)

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα σε ολους,

ειχα μια κουβεντα με καποιον που γνωρίζει τι παιζεται με τα δικτυα διανομης(αντιπροσωπους κ.λ.π) και τον ρωτησα γιατι τοσο μεγαλη διαφορα στα μουσικα οργανα η ελλαδα με το εξωτερικο.

ο βασικος λογος που ειναι τοσο υψηλες οι τιμες στην ελλαδα ειναι το μονοπωλειο. δεν εχουν ανταγωνιστη οι μεγαλοι αντιπροσωποι και καθοριζουν αυτοι τις τιμες με αποτελεσμα να κανουν οτι θελουν.

επισης επειδη η αγορα των μουσικων οργανων ειναι καπως εξεζητημένη τα πουλουν σαν ειδικα προιοντα.

εννοειται οτι αυτο δεν τους δικαιολογει.

η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι εξαιτιας του internet οπου οποιοσδήποτε εχει προσβαση στα καταστηματα του εξωτερικού και μπορει να φερει οτι θελει ειναι θεμα χρονου ωστε να ριξουν τις τιμες .

πιστευω να το εχουν παρει χαμπαρι και επισης θα εχουν σιγουρα κοιταξει τα site του thomman ή του musicstore κ.α.

δεν νομιζω οτι εχουν καμια απολυτως δικαιολογια για τις υψηλες τιμες τους δεδομενου οτι προιοντα που ερχονται απο την αμερικη οι δασμοι τους ειναι ιδιοι ειτε πανε στην γερμανια ειτε ιταλια ειτε ελλαδα κ.λ.π

ειναι αληθεια οτι η αγορα τις ελλαδας δεν ειναι ιδια σε μεγεθος με αυτη χωρων του εξωτερικου αλλα ειναι στο χερι τους να την κανουν πιο προσιτη και ανταγωνιστικη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Egw pantws paidia apo tote pou anakalipsa to thomann exw stamatisei na asxoloume me thn ellinikh agora. Exw paragilei thn feta ths gallien krueger 1001rb me 1000 euroulakia (oute me to kilo na htan). O Trimis (o dithen antiproswpos ths gallien sthn ellada den exei apantisei pote sta e-mail mou kai otan milisa mazi tous thlefonika, sthn erwthsh mou pou mporw na vrw ta proionta ths etairias sthn thessalonikh, mou eipan oti tha me paroun thl na me enimerwsoun thn epomenh vdomada. To 2004 eirthe h epomenh vdomada tou Trimh akoma erxete... Telos pantwn mia fora etyxe na rwtisw ston Rixardo kai mou eipe oti mporei na mou thn paragilei me thn apisteuth "filikh timh"! twn 1800 eurw!!! apo 2000 euro. Ta simperasmata dika sas (xilia sorry gia ta greeklish)

 

Filikh simvouli gia bassistes. Stamatiste na agorazete set xordwn me 30 kai 40 euro, parte apo to thomann.de ena kouti boomers me 10 set mono 120 euro kai jemperdepsate mia gia panta...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή για να καταλάβω, μπαίνεις στο site του www.musicstorekoeln.de βλέπεις τι θέλεις να αγοράσεις, π.χ. 5 σετ χορδών, 1 θήκη μπάσσου και ένα Line Selector της Boss... και μετά; Στέλνεις σχετικό mail με τα πράγματα που θέλεις, γράφεις την διευθυνσή σου και αυτοι τα στέλνουν αντικαταβολή στην πόρτα σου; Και πόσο παραπάνω θα σου πάει κάτι που έχει π.χ. 100 euro;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου