Προς το περιεχόμενο

Χρηση Hardware synths σαν fx units


GEOfx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια εχω το virus ti και το fantom x6  των οποιων η ποιοτητα των effects τους ειναι αρκετα καλη.Η απορια μου ειναι εαν μπορω να τα χρησιμοποιησω με καποιο τροπο σαν εξωτερικες μοναδες effects.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω τα συγκεκριμένα μηχανήματα, αλλά λογικά, για να τα χρησιμοποιήσεις ως ανεξάρτητες μονάδες fx,

θα πρέπει να διαθέτουν audio in. 

Διαθέτουν;

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια επειδη ισως δεν το εξηγησα πολυ σωστα.Οταν λεω χρηση σαν εξωτερικη μοναδα εφφε δεν εννοω να βαλω πανω τους μια κιθαρα η ενα μικροφωνο,αυτο το εχω κανει και δουλευει κανονικοτατα.Λεω μηπως γινεται να τα χρησιμοποιησω στο sequencer μου "αντικαθιστωντας" καποια plugins.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εχω το virus ti και το fantom x6  των οποιων η ποιοτητα των effects τους ειναι αρκετα καλη.Η απορια μου ειναι εαν μπορω να τα χρησιμοποιησω με καποιο τροπο σαν εξωτερικες μοναδες effects.

 

Το Virus TI νομίζω ότι αν το συνδέσεις με USB με τον υπολογιστή σου δρα σαν ολοκληρωμένο 2in-4out VSTi. Με λίγα λόγια μπορείς να χρησιμοποιήσεις το signal path του, δηλαδή φίλτρα, κλπ, αλλά και τα εφέ του για να δρομολογήσεις σήμα από το DAW σου. Με λίγα λόγια, με ένα USB καλώδιο ξεμπερδεύεις.

 

Για το Fantom-X τα πράγματα είναι πιο πολύπλοκα. Υπάρχει η επιλογή να δρομολογήσεις σήμα στα εφέ του οργάνου, είτε μέσω των αναλογικών είτε των ψηφιακών (διαθέτει coaxial S/PDIF in/out) εισόδων του, να επεξεργαστείς το σήμα που θέλεις και να το δρομολογήσεις ξανά από τις εξόδους του, π.χ. από τις ψηφιακές εξόδους είτε από το δεύτερο ζευγάρι αναλογικών εξόδων. Δεν ξέρω όμως αν θα έχεις σημαντικό latency με αυτή τη λύση, καθότι θα εμπλακούν αναλογικές ή ψηφιακές συνδεσμολογίες μεταξύ του Fantom-X και του audio interface που έχεις στον υπολογιστή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να τα χρησιμοποιήσεις σαν VST, κοίτα αυτό το θέμα, είμαι σίγουρος ότι θα σε διαφωτίσει... http://www.noiz.gr/index.php?topic=160038.0 

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορεις αν τα χρησιμοποιησεις σαν external fx στο προγραμμα που δουλευεις(ποιο? : ::))  δεσμευοντας καποιες εισοδους κ εξοδους απο την καρτα σου....ποια εχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου