Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με onboard καρτα ηχου...


DaveMurrayJr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικα μαλλον εισακουστηκαν οι ευχες της μανας μου να χαλασει το pc μπας και διαβασω.... :P

Μεγάλο πράγμα η ευχή (και η κατάρα!) της μάνας...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ενα μεγαλο ευχαριστω σε ολους για το χρονο σας, αλλα δε βλεπω να στρωνει με τιποτα >:(

 

Παω να μαζεψω απο καπου 30 ευρω. Λες να μου δωσει ο αδερφος μου?...

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσέκαρες αν οι δίσκοι και τα οπτικά δουλεύουν σε UDMA Mode ?

 

Επίσης κάνε ένα τσεκ για τα IRQ. Άφησε πάνω στο PC, μόνο VGA + onboard sound. Ούτε Lan, ούτε firewire ουτε τπτ.

 

Επίσης τσέκαρε μήπως κάποια κάρτα επέκτασης έχει μετακινηθεί και δεν πατάει καλά.

 

Όλα τα παραπάνω με την λιγότερη δυνατή RAM.

 

Το άλλο που μπορείς να κάνεις, είναι να κατεβάσεις μια διανομή linux που να υποστηρίζει το chip της Realtek και να bootάρεις <<live>>. Αν παίξει σε οποιοδήποτε άλλο OS, δεν είναι θέμα hardware και έτσι γλιτώνεις αρκετό πονοκέφαλο.

 

Επίσης τσέκαρε αν οι μνήμες δουλεύουν σε χαλαρά timings.

 

Πρόσφατα μου έτυχε ένα κουλό (δεν φόρμαρε floppy το PC) και έφται

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσέκαρες αν οι δίσκοι και τα οπτικά δουλεύουν σε UDMA Mode ?

 

Επίσης κάνε ένα τσεκ για τα IRQ. Άφησε πάνω στο PC, μόνο VGA + onboard sound. Ούτε Lan, ούτε firewire ουτε τπτ.

 

Επίσης τσέκαρε μήπως κάποια κάρτα επέκτασης έχει μετακινηθεί και δεν πατάει καλά.

 

Όλα τα παραπάνω με την λιγότερη δυνατή RAM.

 

Το άλλο που μπορείς να κάνεις, είναι να κατεβάσεις μια διανομή linux που να υποστηρίζει το chip της Realtek και να bootάρεις <<live>>. Αν παίξει σε οποιοδήποτε άλλο OS, δεν είναι θέμα hardware και έτσι γλιτώνεις αρκετό πονοκέφαλο.

 

Επίσης τσέκαρε αν οι μνήμες δουλεύουν σε χαλαρά timings.

 

Τα εχω κοιταξει ολα ρε γαμωτο. Και μου τη σπαει για αυτον ακριβως το λογο, επειδη δε ξερω ΤΙ φταιει.

Θεμα hardware πραγματικα δε νομιζω πως ειναι, καθως το συστημα δεν δεχτηκε την παραμικρη αλλαγη. Μετα το φορματ εγιναν ολα.

 

Σχετικα με τα Linux, το σκεφτηκα γιατι εχω αρκετες διανομες, αλλα αφου το εχω αποκλεισει ηδη το θεμα harware, δε μπηκα καν στον κοπο...

Υποψιαζομαι οτι καποια μ@λ@κια εχει γινει με τα Windows, και ξενερωνω στη σκεψη οτι μπορει να φτιαξει αμα ξανακανω φορματ... >:( >:( >:( :-X

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες, νεα δεδομενα ;D

 

Τελικα μου φαινεται οτι δεν ειναι με τον επεξεργαστη το θεμα, γιατι ενω το winamp παιζει κανονικα, ανοιξα παιχνιδι και επαιζα παραληλα, και αυτη τη φορα ηταν ολα κανονικοτατα με τη μουσικη. :-\

 

Any ideas?

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα.

Αντιθετα μαλλον μου ερχονται χειροτερες καταιγιδες.

Προσεξα πριν λιγο οτι, οταν γινεται το σκαλωμα στον ηχο, μου σκαλωνει η κινηση του ποντικιου. Σαν να "τηλεμεταφερεται" σιγα σιγα. Δεν κινειται συνεχομενα.

 

Και αυτο μου βαζει υποψιες για "αρπαγμενο" επεξεργαστη γενικοτερα  :-\ :-\ :-\ :-\

 

Αλλα παλι μου γενιεται η κλασσικη απορια: "Ξαφνικα ρε γ@μωτο?"

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμένο πρόβλημα το έχω συναντήσει μονο στην geforce 8400gs,που τελικά λύθηκε με update από την nvidia.com ..Δεν είδα κάπου να γραφεις τι γραφικά έχεις??Σε δεύτερη περίπτωση διαγνωστικό της μνήμης (www.memtest86.com),στο bios να ελέγξεις την θερμοκρασία του επεξεργαστή αν δεν το έχεις κάνει ήδη,και όλα τα settings του να είναι στο auto,οι απενεργοποιήσεις λοιπών περιφεριακών μου φαίνονται περιττές αν μιλάμε για τωρινό σύστημα και οχι εποχής winme.

 

:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Radeon X1950 Pro, δοκιμασμενα τελευταια drivers, ιδια με πριν, αλλα και παλαιοτερα, ολα χωρις αποτελεσμα.

 

Θερμοκρασιες ολες κομπλε, εχω και threshold να δουλευει πιο πολυ ο ανεμιστηρας του cpu μετα τους 60οC, και να κλεινει το pc στους 85.

 

Τωρα, οι μνημες ειναι ολοκαινουριες, και υπηρχαν στο pc απο πριν το φορματ για 4-5 μερες, οπως και ολο το υπολοιπο setup, χωρις την παραμικρη αλλαγη, οπως προαναφερα. Τωρα θα τρεξω και το διαγνωστικο που ανεφερες, καλου κακου.

Απλα επειδη ασχολουμαι χρονια με pc, και εχω αντιμετωπισει θεματα και θεματα, πριν ποσταρω εδω δοκιμασα οτι μου κατεβηκε στο κεφαλι, λογικο και παραλογο.

 

Τελικα προβλεπω ενα ακομη φορματ(  >:( >:( >:( >:( >:( >:( :'( :'( :'( :'( ), μπας και παιζει θεμα με τα windows, και αν δεν, καινουρια καρτα ηχου, και μετα την προσευχη μου.

 

ΥΓ:Φλασια. Πριν το φορματ, υπηρχαν ταυτοχρονα στον ενα σκληρο windows xp, και windows 7, σε ξεχωριστα partition, προδημιουργημενα. Και τα δυο λειτουργουσαν just fine. Δε ξερω αν θα παιζει καποιο ρολο(που δυσκολο το βλεπω παλι), απλα το αναφερω...

 

ΥΓ2: Τα δυο partition διαγραφηκαν, και διαμορφωθηκαν τελικα σαν ενα.

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου