Προς το περιεχόμενο

KORG vs ROLAND


theo444

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kai pio sygkekrimena KORG M3 vs ROLAND V-Synth XT.

 

Kalispera sas paides, ,

An pote poulithei to Triton Extreme mou (to 88ari gia na ypenthimisw :-P) eimai anamesa se ayta ta dyo proanaferthenta. Yparxei kapoios me apopsi epi tou thematos, isws na exei dokimasei kai ta dyo?

 

Exw tin aisthisi pws o ixos tis roland einai pio sympagis kai vathys. Apla mia aisthisi einai kai tin thetw pros syzitisi.

 

thanks olous prokatavolika

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το ΧΤ και πρέπει να σε προειδοποιήσω.

Πας αλλού με αυτό το όργανο. Καταρχήν δεν είναι multitimbral, κάτι που είναι το extreme και Μ3.

 

Το v-synth δεν είναι workstation , αλλά ένα από τα καλύτερα συνθ αυτήν την εποχή.

 

Δεν έχει φυσικούς ήχους και δε μπορείς να φτιάξεις με multisamples.Κάτι ψιλοπαπατζιλίκια γίνονται με την Variphrase τεχνολογία του αλλά δε βολεύει. Με άλλα λόγια αν δεν παίζεις ηλεκτρονική μουσική ή δε θέλεις να πειραματιστείς (η περίπτωσή μου) δεν είναι η καλυτερη λύση.

 

Σου τα λέω όλα αυτά γιατί έχω πετύχει πολλούς να μετανιώνουν για αυτή την αγορά λόγω του ότι περιμέναν κάτι σαν το φάντομ. Τα presets του V-synth επίσης ξενίζουν λίγο, αλλά το editing που έχει είναι τεραστίων διαστάσεων, οπότε δε μίλαμε για περιορισμούς.

Στα τεράστια + του η Vocal Designer (έρωτας).κάρτα και η D-50, που το κάνουν πραγματικό θηρίο.

Αν πάντως αυτό είναι που ψάχνεις, μιας και φτάνει ο καιρός περίμενε το GT που θα βγει (μάλλον) σε rack.

 

Για το Μ3 ας μας πει άλλος, αλλά μιλάμε για 2 πολύ διαφορετικά όργανα.

Με έψηνε πάντως μέχρι να αποφασίσω να μην πάρω workstation. Φαίνεται να έχει πολλές δυνατότητες. Αλλά μόνο στα χαρτιά το εχω δει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

a den ta iksera ola ayta gia to xt, ilpiza kai se sampling ikanotites an kai den perimena polla me tin mi epektasimi mnimi tou pou einai kai mikri. Pantws apo ixo ap'oti akousa sta demos to mixanima petaei.

 

Emena me endiaferei kati pou na exei ti dynatotita na dextei samples se diafores morfes, na exei megali xwritikotita kai na einai rack aparaitita. twra ta epipleon opws eisodoi mikrofwnwn me vocoders kai diafora alla kala einai alla oxi kai aparaitita gia 'mena

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

a den ta iksera ola ayta gia to xt' date=' ilpiza kai se sampling ikanotites an kai den perimena polla me tin mi epektasimi mnimi tou pou einai kai mikri. Pantws apo ixo ap'oti akousa sta demos to mixanima petaei.

 

Emena me endiaferei kati pou na exei ti dynatotita na dextei samples se diafores morfes, na exei megali xwritikotita kai na einai rack aparaitita. twra ta epipleon opws eisodoi mikrofwnwn me vocoders kai diafora alla kala einai alla oxi kai aparaitita gia 'mena[/quote']

Γιατί δεν χτυπάς κανένα Roland Fantom-XR τότε; Νομίζω ότι έχει τη μεγαλύτερη sampling capacity από όλα τα rack synths (πάει μέχρι 528 mb μνήμης) και είναι ένα πολύ καλό all-around μηχάνημα. Αλλιώς πάς για αυτόνομο sampler!

 

Α, και γράφε στα Ελληνικά σε παρακαλώ. Είναι κανόνας του φόρουμ... :wink:

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

a den ta iksera ola ayta gia to xt' date=' ilpiza kai se sampling ikanotites an kai den perimena polla me tin mi epektasimi mnimi tou pou einai kai mikri. Pantws apo ixo ap'oti akousa sta demos to mixanima petaei.

 

Emena me endiaferei kati pou na exei ti dynatotita na dextei samples se diafores morfes, na exei megali xwritikotita kai na einai rack aparaitita. twra ta epipleon opws eisodoi mikrofwnwn me vocoders kai diafora alla kala einai alla oxi kai aparaitita gia 'mena[/quote']

 

Απλά να διορθώσω ότι η μνήμη του δεν είναι καθόλου μικρή. Μπορείς με μία κάρτα να έχεις άπειρα projects και πίστεψε με πολλά περισσότερα samples απ'όσα μπορεί να χρειαστείς για ένα live. Σκέψου ότι δε φορτώνει multisamples, αλλά μεμονωμένα samples τα οποία τρέχει σε όλο το keyboard με την variphrase τεχνολογία.

 

Αυτά προς υπεράσπιση του Βισυνθάκου μου :D

 

Το Fantom - xr είναι πολύ δυνατό μηχάνημα. Κοίταξέ το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγγνώμη για τα greeklish αλλά με βολεύουν περισσότερο από άποψη ταχύτητας, αλλά αφού είναι κανόνας του forum οκ, αλλάζω :-)

 

θα ήθελεσ alchemist να πείς λίγα περισσότερα όσον αφορα το "αυτόνομο sampler"? Εννοείς πως υπάρχει μηχάνημα που απλά χώνεις μέσα ένα ΑΚΑΙ δείγμα και παίζεις?

Επίσης δεν ήμουν ξεκάθαρος με τις έννοιες, σόρυ, αυτά παθαίνει κανείς όταν είναι σε σύγχυση με τους όρους. Οπότε θα ξεδιπλώσω ό,τι ξέρω και ό,τι νομίζω πως χρειάζομαι για να μου πείτε τις προτάσεις σας.

 

Λεπόν: Έχω κάτι CDs με δείγματα ήχων, νομίζω ΑΚΑΙ πρέπει να είναι και συνήθως τα δουλεύω μέσω halion στο cubace. Επίσης γράφω και πολλά κομμάτια σε reason και χώνω κι εκεί από αυτά τα δείγματα, αφού πρώτα τα μετατρέψω σε μορφή αναγνωρίσιμη από το ΝΝ-ΧΤ που είναι το sampler του reason. οκ ως εδώ..

 

Και θέλω: να έχω μια συσκευή, ή συνδυασμό συσκευών με τις οποίες θα μπορώ να παιζω Playback τα κομμάτια που γράφω (δλδ μια συσκευή να διαβάζει wav, mp3 κ.λ.π με αρκετή χωρητικότητα προφανώς) και μια άλλη συσκευή (ή την ίδια) με την οποία θα μπορώ να φορτώνω samples και να παίζω live (ταυτόχρονα με το playback) κάποια από τα όργανα που είναι στο κομμάτι αλλά όχι στο playback (άρα κι αυτό με αρκετή χωρητικότητα - μνήμη για πολλαπλά samples στο κλαβιέ)

 

τα είπα σωστά ή έμπλεξα τα μπούτια μου?

 

και μιάς και μιλάμε και για κομμάτια τσάκω και το Μyspace μου να ακούσετε και να μου πείτε τις απόψεις σας: http://www.myspace.com/theoreglis

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ytsestef έχει δίκιο. Το laptop είναι αυτό που ενδείκνυται για τις ανάγκες σου. Το γεγονός ότι σχεδόν όλοι όσοι παίζουν με pre-recorded υλικό επιλέγουν laptop δεν είναι τυχαίο.

 

Αν επιμένεις σε όργανα, τότε ένα sampler είναι αυτό που χρειάζεσαι. Ουσιαστικά είναι αυτό που λες, ένα μηχάνημα που το "ταίζεις" δείγματα και είτε τα επεξεργάζεσαι είτε τα triggάρεις ως έχουν.

Πολύς κόσμος παίζει με τη σειρά MPC της AKAI που είναι παραδοσιακή επιλογή στο χώρο ή με τη σειρά MC της Roland. Μπορείς επίσης να τσεκάρεις τα Korg Electribe που είναι κι αυτά καλά.

 

Γενικώς, θα πρότεινα laptop και μια καλή καρτούλα ήχου. Θα σου βγει στα ίδια (ή και λιγότερα) λεφτά και δεν υπάρχει σύγκριση από θέμα ευελιξίας και δυνατοτήτων σε σχέση με οποιοδήποτε rack κυκλοφορεί. 8)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τα προηχογραφημενα σου ειναι πολλα τοτε και εγω θα σου ελεγα για Λαπτοπ,παρολα αυτα το fantom-xr ειναι πολυ καλο all around μηχανημα που ειπε και ο alchemist και πιστεψε με τα 512 ειναι πολυ πολυ μνημη!!Επισης τεραστιο πλεονεκτημα του xr εκτοσ απο οτι φορτωνει akai s1000-s3000 εχει τη δυνατοτητα να φορτωσει τη σειρα s7.. της roland που πιστεψε με ειναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ!!Το θεμα ειναι οτι επειδη δεν το εχω δοκιμασει δεν ξερω κατα ποσο πιστα παιζει αυτους τους ηχους!!

Και τελος δεν εχεις το αγχος και τον κινδυνο μην κολλησει σε live.(σημαντικο πλεονεκτημα).Εκτος βεβαια αν εισαι διατεθειμενος να πας σε mac(εκει μπλεκεις σε αλλα χωραφια!!!)Παντως το m3 εμενα δεν μου αρεσε και το v-synth ενω ειναι καταπληκτικο μηχανημα δεν κανει για αυτο που θελεις!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου