Προς το περιεχόμενο

SOS!! Γνωμες για στησιμο home studio στον ηδη υπαρχοντα χωρο.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο χώρος μου είναι μια χαρά μετά από την πολύτιμη βοήθεια των acoustic maniacs του Noiz  ;D ;D

Οπότε δεν μπορώ σε καμία περίπτωση να πω ότι το έφτιαξα μόνος μου!! Κατασκευές χωρίς μελέτη = τίποτα!

 

Κάθε χώρος  (ανάλογα με τις διαστάσεις και τα υλικά) θέλει διαφορετική μελέτη και αντιμετώπιση. Επίσης ο κάθε χώρος θα βγάλει διαφορετικά προβλήματα τα οποία θα λυθούν με διαφορετικούς τρόπους.

 

Το θεωρώ αδύνατον να γίνει μια μελέτη που θα είναι αλάνθαστη. Απλά όσο καλύτερη η μελέτη τόσο λιγότερα, μικρότερα και πιο εύκολα αντιμετωπίσιμα θα είναι τα προβλήματα.

 

Η γνώμη μου είναι να κάνεις υπομονή, και να κάνεις μια σωστή δουλειά που θα κρατήσει χρόνια. (εγώ πέρασα από σχετικά μεγάλα προβλήματα. και αν μπορούσα να κάνω καλύτερη μελέτη από την αρχή θα είχα αποφύγει πολλά από αυτά.)

 

Γενικά το πλακάκι δεν το συμπαθώ (αν μπορούσα θα το ξήλωνα το δικό μου). Το πλωτό πάτωμα (γενικά πλωτό δωμάτιο) αξίζει αν ο χώρος είναι δικός σου.

 

Τι ύψος έχει το υπόγειο?

Edit: sorry τώρα το πρόσεξα στην πρώτη photo το 2.80

 

Έχεις στα υπόψιν το θέμα κλιματισμού εξαερισμού?

Όρεξη και χρόνος για προσωπική εργασία?

 

Edit: Κάτι δεν μου κολλάει σχέδιο ....

ίσως η πόρτα στον χώρο ηχογράφησης να γίνει κοντά στην κεντρική είσοδο?? (όχι μέσα από το control room ... εκτός το πρακτικό της υπόθεσης θα έχεις ένα control room με 2 πόρτες και ένα παράθυρο).

 

Καλύτερα πιστεύω ξεχωριστή είσοδος και επικοινωνία με σταθερό παράθυρο

 

Άλλη μία εναλλακτική (δεν ξέρω αν σε παίρνει έτσι)

Απλά σκέφτομαι πως θα μπορούσε να γίνει αλλά για την καλύτερη λύση  καλύτερη να απαντήσουν τα κεφάλια  ;D

 

Το 4,80 μου αρέσει πολύ περισσότερο από το 3,95 στο control room αλλά δεν μου αρέσει το 2,85. Φυσικά ούτε το 3.00 ..

 

Την περίπτωση του 3.50 χ 1.78 πιστεύω την ξεχνάς.

Άρα 3.00 x 3.95 vs 2.85 x 4,80

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου