Προς το περιεχόμενο

Θέλω να μάθω μπασο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέραα!! Παιδιά θέλω να μάθω μπασο! (Φανταστικό το ξέρω  :P). Καταρχάς μου αρέσει πολύ, και κατα δεύτερων θέλω να συμμετέχω ΕΝΕΡΓΑ στα μεταλογκρουπακια!

Παίζω απο πολυ μικρός πιάνο,πλέων ασχολούμαι με synths κλπ. Παίζω και λίγη ηλ. κιθάρα οπότε δεν νομίζω οτι θα δυσκολευτώ πολύ, τουλάχιστον απο πλευρά θεωρίας και αντίληψης.

 

Θέλω να μου πείτε απο που, πως και με τι να αρχίσω!

Κυρίως με ενδιαφέρει το θέμα της πρακτικής.

Και στην συνέχεια μια συμβουλή για τον εξοπλισμό (Σκέφτομαι για τουτο δω http://www.thomann.de/gr/esp_ltd_viper_154dx_stblk.htm , ενισχυτή δεν θέλω γιατι έχω ήδη εναν 300άρι για allround χρήση, οχι ομως για μπάσο. Μπορούμε να τον εκμεταλευτούμε;)

 

A! σας παραθέτω και μερικά συγκροτήματα που ακούμε κ προσπαθούμε να παίζουμε:

PANTERA (No. 1 :D)

Metallica

Iron Maiden

Motorhead

Iced Earth

Blind Guardian

Scorpions

Dream Evil

Death

Judas Priest

Manowar

Skid Row

Motley Crue

Guns n Roses

Hammerfall

κλπ

Απο Ελληνικά μονο έντεχνα τύπου pyx lax.

Thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Προφανώς δεν σε νοιάζει και πολύ η εκτενής ανάλυση του οργάνου ετσι;

 

Γίνε όμως λίγο πιο συγκεκριμένος. Πάνω στο όργανο τι θες να μάθεις;

 

όσο για το ltd δεν έχω άποψη. ποτέ δεν έχω ακούσει τέτοιο μπας

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρώτο βήμα είναι να πάρεις μπάσσο (doh!), μετά μελετάς από backing tracks διαφόρων συγκροτημάτων και βλέπεις βιντεάκια από μπασσίστες στο youtube να πιάσεις τη φιλοσοφία του οργάνου μέσα στο τραγούδι για το είδος που σε ενδιαφέρει.

 

Πρώτα πες μας και αν έχεις κάποιο ήχο μπάσσου που σου αρέσει και θέλεις να το προσεγγίσεις. Έχεις σκεφτεί αν θα παίζεις με πένα ή δάχτυλα;

 

Θα πρέπει να μας πεις και ποιός είναι ο ενισχυτής για να εκφέρουμε άποψη...

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας μπραβο για την επιλογη σου(οντας μπασσιστας , αν δεν πενεψεις το σπιτι σου....)

Περαν ομως της πλακας πρεπει να γινεις λιγακι πιο συγκεκριμενος...Μεχρι ποσα σκοπευεις να δωσεις???

 

Κρινωντας απο την τιμη αυτου που εβαλες .....

 

http://www.thomann.de/gr/esp_ltd_b4e_ng.htm

 

 

http://www.thomann.de/gr/schecter_stiletto_extreme_4_bch.htm

 

 

 

http://www.thomann.de/gr/yamaha_bb615_ovs.htm

 

 

 

πολυ καλη επιλογη ειναι αυτο(μην κοιτας που ειναι φτηνο)

http://www.thomann.de/gr/fender_squier_vint_mod_jazz_nt.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω προτείνω να πάρει ότι μπάσο γουστάρει και να μην τον ζαλίζουμε με 200 προτάσεις. Ούτως ή άλλως πάλι αυτο που γουστάρει θα πάρει

 

Τελικά πένα ή δάχτυλο;

 

 

Υ.Γ. Πάρε jazz bass ( :Ρ :Ρ :Ρ :Ρ :Ρ )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να δώσω πολλά ρε παιδιά.. αφού πρώτη φορά θα ασχοληθώ με το όργανο. 300 καλά, 400+ με ζορίζει αρκετά θα έλεγα. Απο την αλλη οταν ξέρεις οτι το όργανο τα σπάει εχει πιο πολύ ενδιαφέρον η κατάσταση. Anyway

Ωραίο το esp & το SCHECTER πάντως!

Οχι δεν έχω σκεφτεί αν θα παίζω με πένα ή δαχτυλα.. ποια η διαφορά; λογικά με δάχτυλα θα έχουμε πιο smooth & βαρύ ήχο αλλα και πιο δύσκολη τεχνική, σωστά; αν ναι τοτε με δάχτυλα :P

O ενισχυτής που έχω είναι αυτός: http://www.varvantakis.gr/product.asp?catid=628

Οι ήχοι που μου αρέσουν και το style γενικά, είναι απο τα συγκροτήματα που έγραψα στο 1ο ποστ. Σας κάλυψα ή λέω μπούρδες; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλίκαρε μου εγώ θα σου πρότεινα πένα για τη μουσική που θέλεις. Πολλοί (τουλάχιστο εδώ στο χωριό μας, τη θεσσαλονίκη) νομίζουν πως με πένα παίζουν οι άχριστοι ή δεν ξέρω κιεγώ τί άλλες χαζομάρες. Όμως αυτά είναι μαλ...ιες, η πένα σου δίνει καθαρο δυνατό attack ξεκάθαρο ηχό και γενικά πάνω στα είδη που θες να κυμανθείς είναι κορυφαία. Από τις μπάντες που έγραψες σχεδόν όλοι είναι πένες. Τώρα εσύ κάνε την ψαχτική σου και δες τί ήχος σου αρέσει περισσότερο.

 

Άποψή μου, με το ESP και πένα θα είσαι θεός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλίκαρε μου εγώ θα σου πρότεινα πένα για τη μουσική που θέλεις. Πολλοί (τουλάχιστο εδώ στο χωριό μας, τη θεσσαλονίκη) νομίζουν πως με πένα παίζουν οι άχριστοι ή δεν ξέρω κιεγώ τί άλλες χαζομάρες. Όμως αυτά είναι μαλ...ιες, η πένα σου δίνει καθαρο δυνατό attack ξεκάθαρο ηχό και γενικά πάνω στα είδη που θες να κυμανθείς είναι κορυφαία. Από τις μπάντες που έγραψες σχεδόν όλοι είναι πένες. Τώρα εσύ κάνε την ψαχτική σου και δες τί ήχος σου αρέσει περισσότερο.

 

Άποψή μου, με το ESP και πένα θα είσαι θεός.

 

Η πιο ανοιχτόμυαλη άποψη που'χω ακούσει ποτέ (ειδικά στο χωριό μας).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλίκαρε μου εγώ θα σου πρότεινα πένα για τη μουσική που θέλεις. Πολλοί (τουλάχιστο εδώ στο χωριό μας, τη θεσσαλονίκη) νομίζουν πως με πένα παίζουν οι άχριστοι ή δεν ξέρω κιεγώ τί άλλες χαζομάρες. Όμως αυτά είναι μαλ...ιες, η πένα σου δίνει καθαρο δυνατό attack ξεκάθαρο ηχό και γενικά πάνω στα είδη που θες να κυμανθείς είναι κορυφαία. Από τις μπάντες που έγραψες σχεδόν όλοι είναι πένες. Τώρα εσύ κάνε την ψαχτική σου και δες τί ήχος σου αρέσει περισσότερο.

 

Άποψή μου, με το ESP και πένα θα είσαι θεός.

 

Φιλε δεν συμφωνο (απολυτα τουλαχιστον) πανω στο θεμα δαχτυλα και πενα.

 

1ον Οι μεγαλυτεροι μπασσιστες (μιλωντας στη συγκεκριμενη περιπτωση μονο για μεταλαδες) επαιζαν με δαχτυλα. Billy Sheehan, Clif Burton και Steve Harris ειναι πιστευω οι "top", ας πουμε, της μεταλ σκηνης.

 

2ον Το οτι οι περισσότεροι μπασσιστες των συγκροτηματων που εδωσε παιζουν με πενα δεν σημαίνει τιποτα. Μπορει να μην σου αρεσει καθολου ο ηχος της πενας πανω στο μπασσο (οπως εμενα...). Και επισης καποιοι απο αυτους δεν σημαινει οτι επαιζαν αποκλυστηκα με πενα... Τελος παντων...

 

Αρα φιλε Saitek αν τα περισσοτερα συγγροτηματα που ανεφερες δεν ειναι death και black (οπως φενεται. Δηλαδη το bass line δεν ειναι ντουγκου ντουγκου ντουγκου μονο στηn E χορδη, απλα κρατοντας ρυθμο, τελος παντων) αλλα ειναι κυριος Thrash με Heavy Metal και Classic rock και Hard Rock τοτε σου προτείνω δαχτυλα (που ειναι και ο "real" τροπος να παιξεις) και να παρεις ενα μπασακι που να σαρεσει ο ηχος... Γιατι maybe αργοτερα θες να παιξεις και κατι αλλο εκτος απο Μεταλο.

 

Υ.Γ. (1)

Με Jazz Bass της Fender παιζεις ανετα Metal και Rock και οχι μονο Jazz οπως πιστευουν μερικοι... Εκεινο το squire που εδειξαν ειναι φοβερο... (Βγαινει και σε αταστο αλλα δεν στο συνιστω για αρχη  ;D)

 

Υ.Γ. (2)

 

Τα οσα ειπα για την πενα και τα δαχτυλα ειναι προσωπικη μου αποψη και φυσικα δεν πιστευω οτι οποιος παιζει με πενα ειναι αχρηστος! Ελεος δηλαδη. Μπορει καποιος με πενα να βγαζει τα πιο μαματα σολο... Που ειν το προβλημα?

Απλα αλλος ηχος.

 

Υ.Γ. (3)

Και κατι αλλο ηθελα να πω αλλα το ξεχασα... ;D

 

It dont mean a thing, if it ain't got that swing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παιδιά, τι θα κάνουμε με τον ενισχυτή όμως; θα χρειαστώ κανένα πεταλάκι να βγάζω ήχο απο εκει και μετα να πηγαίνει στον bliahringer;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου