Προς το περιεχόμενο

Terumi track.


Terumi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κύριοι,

 

Μόλις ανέβηκε ενα απο τα tracks μου.

Ονομάζεται loretta και βρίσκεται στο "download>demos" section.

 

Περιμένω σχόλια και υποδείξεις.

 

Καλή ακρόαση!

 

Φιλικά,

 

Terumi (ettin)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγαπητε terumi

Ετοιμαζόμουν να σου σειλω διακριτικα την κριτικη μου με προσωπικο μηνυμα αλλα βλέπω δεν φοβασε την δημοσια διαπόμπευση, οπότε παρτα στο forum...!

Να ξεκαθαρίσω οτι δεν θα σου χαριστω επειδη είσε "δικτυακος φιλος" μας και θα σου πω με ειλικρινια την ταπεινη μου κριτικη!

 

Καταρχην ένα μεγάλο μπραβο, γιατι εκανες κατι σημαντικο στο κομματι σου , το έκανες να εχει εναν ιδιαιτερο χαρακτηρα και να προκαλει καποιες εικονες και συναισθηματα , και αυτο ειναι το ποιο δυσκολο.

πολυ καλο το arrange φανηκε οτι έγινε δουλεια, φοβερη η ατμοσφαιρα του κομματιου και καλη επιλογη των ηχων(με εξαιρεσεις, δες παρακάτω)

ΟΜΩΣ:

Πρωτα πρωτα οταν ξεκινησε το κομματι ηθελα να σε σκοτωσω.... Διαφωνο καθετα με αυτον τον υψισυχνο ηχο που εχεις στην αρχη . Με έκανε α αφηνιάσω μου τρυπουσε τον εγκεφαλο και αναρωτιομουν αν ακουγα μουσικη ή φαχ/μοντεμ . Συχωρεσε με που είμαι αγενης και απόλυτος αλλα ισως να εχει καποια ιδιαιτεροτητα ο εγκεφαλος μου και αντεδρασα οπως καποια ζωα αντιδρουν σε καποιες συχνοτητες!!! ειναι νομιζω ενοχλητικος ηχος

Πολυ ομορφο το μπασιμο του arpegiattor διαφωνο ομως λιγο με την στερεοφωνικη του τοποθετηση . φαντασου να εισαι σε ενα κλαμπακι και να ακους στο ένα ηχειο στο οποιο καθεσε ενα δυνατο arpegiattor και να πας απεναντι να φλερταρεις τη κοπελα που καθετε με τις φιλες της στο αλλο ηχειο και να τις πεις για να σπασεις τον παγο "ωραιο arpgtr βρισκεις?". "Ποιο arpgtr θα σου πει!" . παντως το κόλπο με το arpgtr ποτε δεν πιανει το έχω δοκιμασει . Θα βρω κατι να λεω με τσελο γιατι ειναι και χαζοευαισθητες αυτες...

Θα προτεινα να μην τοποθετηθει τοσο full left γιατι νομιζω οτι ειναι αρκετα πρωταγωνιστικο. γενικά ειμαι φαν του να πανάρεις πραματα στις ακραιες θέσεις αλλα σ'αυτο διαφνο λιγο. Πες μου κατι εκανες automation στο pan και σιγα σιγα παει ολο και πιο αριστερα ή μου φανηκε?

Κάτι αλλο τωρα terumi , η εισαγωγη οταν σιγα σιγα μπαινουν ολοενα και νεα οργανα μου μοιαζει αρυθμη κανε κατι με αυτο , νομιζω οτι δε κανω λαθος σε αυτο

Καλα οι αναλογικοι ήχοι και αυτος ο ηχος της μελωδιας φανταστικοι . Αν θες γραψε μας τι ειναι!

Και κατι τελευταιο. Δεν είμαι σιγουρος (γιατι προκειται για ενα ιδιαιτερο ειδος μουσικης) αλλα νομιζω οτι λειπει καποιος "μεγαλος πρωταγωνιστης" στο κομματι. δεν χω ομως κατι να προτεινω αλλα κατι λειπει . λειπει κατι μεγαλο απο μεσα. αν το ακουγα σαν μουσικη ταινιας θα ηταν οκ. σαν να λειπει ομως κατι . εχεις την αισθηση καθως το ακους οτι κατι θα γινει και δε γινεται! θα το σκεφτω καλυτερα και θα σου πω .

Μου αρέσουν πολυ οι τουρτες όλες ειναι πανέμορφες αλλα λιγες εχοθν πραγματικα ωραια γευση . Η τουρτα που μας παρουσιασες έχει ωραια γεύση (το δυσκολότερο) απλα χρειαζεται λιγο καλυτερο γαρνιρισμα(αυτο φτιαχνεται το πρωτο οχι).Το κομματι σου εχει αποψη και χρωμα παρα τις μεμονομενες (εντονες ορισμενες φορες δε λεω) αντιρρησεις μου

Φιλε μας συγχαρητήρια για το κομματι και για το ενδιαφερον που μας προκαλεσες με αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Boody άστο καλύτερα σε αυτούς που έχουν αυτά τα ακούσματα.

Λοιπόν, η εισαγωγή θα μπορούσε να έχει περισσότερο βάθος και ο ρυθμός (beat) περισσότερα μπάσα, γενικά το track είναι πολύ καλό, θα θελα να σε δω από κοντά φίλε και να τα πούμε, γιατί απ ότι κατάλαβα ψάχνουμε το ίδιο.

 

Gridlock

Autechre

Dead voices on air

Aphex Twin

Snog κτλ.

 

Το track μου άρεσε παρά πολύ και μου φαίνεται θα το ακούω για καιρό. Πολύ καλό!!! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για κατσε βρε maxοs

τι θα πεί αστο ρε boody . Αφιερωσα μισή ώρα και 40 γραμμες κείμενο για να κανω σαφη και κατανοητη την ταπεινη κριτική μου και έρχεσαι εσύ που¨"ψάχνεις τα ιδια" με τον terumi και με σνομπιστικο υφος (στο γραψιμο τουλαχιστο) λες "αστο , το κομματι ειναι γενικα καλο"

Γενικα καλο!!!!!!! τι θα πει "γενικα καλο" κι εσυ γενικα καλος εισαι αλλα με εχεις ψιλοεκνευρίσει .

Μηπως είσαι της άποψης οτι τους ζωγραφους τους κρίνουν μονο οι ζωγράφοι?

Δε θελω να δημιουργησω ενταση απλα με ψιλοπειραξε.Αν θες γραψε μια πιο εποικοδομητικη κριτικη για τον terumi να σε πάρω πιο σοβαρα (αν σε εδιαφερει αυτο) ή τουλαχιστον πές μου που διαφωνείς μαζι μου (αυτο ειναι το καλύτερο)

Και κατι τελευταιο . έχω 2 κολλητους . πρόσφατα αγορασα ενα περίεργο μπλουζακι με μεγαλη επιφύλλαξη γιατι ήταν πολυ προχωρημενο για μενα. Ο ενας φιλος μου ο γιωργος παντα ευγενικος μου ανεβαζε την αυτοπεποιθηση και μου ελεγε οτι ειναι ωραιο και οτι μου παει και εγω ο βλακας το φορουσα..!!!! Παιδια το μπλουζακι ηταν γελοίο κι εγώ ακομα πιο γελοίος που το φορουσα. Με βλέπει μια μέρα ο ιορδανης και χωρις δεύτερη κουβεντα μου λεει "βγαλτο" σα μα***ας είσαι. Πραγματι μολις σταματησα να το φοράω συμφωνησε και ο γιωργος.Πες μου τωρα ρε συ ποιανου την γνωμη εγω παίρνω πιο σοβαρα , του ιορδανη ή του γιωργου που με βρισκει "γενικα καλο".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Sorry boody αν ακούστηκα σνομπ. Δεν το ήθελα, και για να σε κάνω να ηρεμίσεις δεν ανέφερα τίποτα γιατί με κάλυψε η κριτική σου! :lol:

Τέλος πάντων, αυτό το κάτι που λείπει είναι κατά την γνώμη μου κάνα ηχάκι στο background το οποίο θα έδινε στο κομμάτι περισσότερο βάθος. Στην εισαγωγή ιδιαίτερα, είναι πολύ ξερη., η κανένα πειραγμένο synth, με strings η κάτι παρόμοιο, επίσης ο ρυθμός είναι πολύ δυνατός, ίσος αν χαμήλωναν τα πρίμα και τα μέσα και ανέβαιναν τα μπάσα?

Όσο για την μπλούζα τι να σου πω, να τη δω και να σου πω την γνώμη μου?

Τι λες και συ ρε Terumi?

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κύριοι,

 

Σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια!

Δεν περίμενα να μου γράψετε τίποτα (για να λέμε και του στραβού το δίκιο), και με εξέπληξε πολύ ευχάριστα η κριτική σας που ήταν τεχνικά προσανατολισμένη.

Μια αρνητική κριτική με επίγνωση του τι κρίνει, όπως και να έχει είναι καλύτερη απο μια θετική άποψη που μόνο και μόνο χαίδευει τα αυτία προκειμένου να έχει τακτ (καλύτερα να έχει τάλκ).

Καταρχάς, πάνω στο θέμα του beat (maxo), θέλω να πώ οτι δεν είμαι καθόλου εξοικειωμένος με την νοοτροπία του club, και το να είναι χορευτικά τα κόμμάτια μου λίγο με ενδιαφέρει. Αυτό που μου αρέσει είναι να δημιουργώ εικόνες, ατμόσφαιρες και ήχους.

 

Τώρα: Οι υψίσυχνοι ήχοι είναι το κακό του κοματιού και το ξέρω. Πολλές φορές έχουν αποτελέσει αστείο μεταχύ των φίλων μου και έτσι έμειναν. Το κομμάτι ουσιαστικά δεν τελείωσε, θα κατέβουν στη μίξη.

 

Το arpgrt δεν νομίζω να το έχω πανάρει τοσο πολύ όσο λέτε, θα το κοιτάξω ξανά. Πάντως automation έχω πολύ, τόσο πολύ που έχω χάσει την μπάλα και δεν μπορώ να σου πώ τι ακριβώς κάνω. Πρέπει να το checkάρω.

 

Η αρυθμία που ακούγεται 2 φορές στο κομμάτι έχει να κάνει με κάποι κόλλημα που έφαγε το nuendo κατα την διάρκεια του export. Δεν το πήρσα χαμπάρι μέχρι που ξαναάκουσα το κομμάτι απο το noiz.

 

H μελωδία του κομματιού είναι απο το pro53 με κάποιο ηχάκι που έφτιαξα εγώ.

Τα pad είναι απο το xv3080 ενα performance που έφτιαξα πάλι εγώ.

Βασικά επειδή δεν μου αρέσει η φράση "έφτιαξα εγώ", να ξέρετε οτι σχεδόν όλα, εκτός αν ξεχνάω κάτι τα έφτιαξα εγώ.

Οι αναλογικές μελωδίες είναι απο το pro53, αλλά πολλές φορές τις samplαρα και τις έκανα overdub μαζί με τον εαυτό τους ανάποδα.

Τέλος τα κρουστά, όλα είναι απο 2 instances του attack.

 

Αυτά!

 

Ελπίζω, αν κάποιος άλλος έχει να κάνει τις παρατηρήσεις του, να τις κάνει!

 

Φιλικά

 

Terumi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ακούσει, πως δεν έχω ακούσει!

 

Οκ, θα κοιτάξω να βάλω λίγα μπάσσα, να δώ πως θα είναι.

No, prob.

 

Τώρα, το club άτο που ανέφερα στο προηγούμενο post δεν έχει να κάνει με τις συμβουλές σου, αλλα με την στάση μου απέναντι στο feeling. Καμία σχέση με τα μπάσσα.

 

Πάντως, αν δεν ξέρεις, ψάξε

 

metamatics,

fleichmann,

plaid,

mum,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Προσωπικά το κομμάτι το ακούω από την πρώτη μέρα που το ανέβασες με ευχαρίστηση, και μου αρέσει συνθετικά και ενορχηστρωτικά.

Σχετικά με τα μπάσα θε έλεγα ότι από πλευράς EQ δεν θα πείραζα τίποτα.

Ο ήχος του bassline ίσως δεν είναι αρκετά μπάσος, και δεν δένει απόλυτα με το 808 bass drum, αλλά αυτό είναι και θέμα άποψης.

Το intro την πρώτη φορά που το άκουσα νόμιζα ότι είχα corrupt file :lol: .

Πρέπει να προσέχει κανείς τους υψησυχνους ήχους, πχ hi-hat, γιατί "καίνε" από χαμηλές εντάσεις.

Συγχαριτήρια πάντως, ωραία δουλεια!

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου