Προς το περιεχόμενο

AER Amp ONE


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

 

Κυρίες και κύριοι, έχω την τιμή να φιλοξενώ έναν AER Amp ONE… Στο παρελθόν σε διάφορα threads περί ενισχυτών είχα αναφερθεί σε αυτόν ως απόλυτη επιλογή, καθώς τον είχα ακούσει σε κάποια gigs και είχα εντυπωσιαστεί τόσο από τον ήχο του, όσο και από το μικρό βάρος και μέγεθος του.

Όμως σήμερα έπαθα την πλάκα της ζωής μου, μόλις κάρφωσα ένα μπάσο (ένα Odyssey 5s) και βάρεσα την πρώτη νότα… Το «σκατούλι» βάρους μόλις 13,4 κιλών, με πέταξε πέρα! Δεν πίστευα στα αυτιά μου, αλλά ούτε και στα μάτια μου ότι αυτός ο «νάνος» έχει τόσα και τέτοια γκάζια. Νότα που ΔΑΓΚΩΝΕΙ, ασύλληπτο punch και ήχος με «άπλα» που δεν πιστεύεις ότι βγαίνει από ένα 10αρι ηχείο- και όλα αυτά flat χωρίς χρήση του boost και του bandwith…

Κατά την ταπεινή μου άποψη είναι το απόλυτο mobility κανόνι… Το παίρνεις και φεύγεις – 13,4 κιλά είναι το τίποτα. Έχεις απίστευτο ήχο με ένα φοβερά ευκολοκουβάλητο μηχάνημα- αύριο θα το παίξω σε μεγάλο συναυλιακό χώρο οπότε θα έχω άποψη για την συμπεριφορά του σε μεγάλο stage και την άλλη Παρασκευή σε κλαμπάκι (θα το ακούσω πως βαράει και πιο… σουλουπωμένα). Πάντως το θεωρώ ως την absolute λύση για όποιον έχει βαρεθεί την ζωή του, για να κουβαλάει καμπίνες και κεφάλια ή ασήκωτους combo.

Όμως για να πούμε και του στραβού το δίκιο στον Thomann το μαλλί πάει 1183 ευρώ και στην Ελλάδα περί τα 1300- 1400. Αλλά εδώ ισχύει το αξίωμα, ότι πληρώσεις παίρνεις και το AMP ONE μπορεί να «γδέρνει» από τιμή, αλλά από ήχο σκοτώνει… 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυρίες και κύριοι, έχω την τιμή να φιλοξενώ έναν AER Amp ONE… Στο παρελθόν σε διάφορα threads περί ενισχυτών είχα αναφερθεί σε αυτόν ως απόλυτη επιλογή, καθώς τον είχα ακούσει σε κάποια gigs και είχα εντυπωσιαστεί τόσο από τον ήχο του, όσο και από το μικρό βάρος και μέγεθος του.

Όμως σήμερα έπαθα την πλάκα της ζωής μου, μόλις κάρφωσα ένα μπάσο (ένα Odyssey 5s) και βάρεσα την πρώτη νότα… Το «σκατούλι» βάρους μόλις 13,4 κιλών, με πέταξε πέρα! Δεν πίστευα στα αυτιά μου, αλλά ούτε και στα μάτια μου ότι αυτός ο «νάνος» έχει τόσα και τέτοια γκάζια. Νότα που ΔΑΓΚΩΝΕΙ, ασύλληπτο punch και ήχος με «άπλα» που δεν πιστεύεις ότι βγαίνει από ένα 10αρι ηχείο- και όλα αυτά flat χωρίς χρήση του boost και του bandwith…

Κατά την ταπεινή μου άποψη είναι το απόλυτο mobility κανόνι… Το παίρνεις και φεύγεις – 13,4 κιλά είναι το τίποτα. Έχεις απίστευτο ήχο με ένα φοβερά ευκολοκουβάλητο μηχάνημα- αύριο θα το παίξω σε μεγάλο συναυλιακό χώρο οπότε θα έχω άποψη για την συμπεριφορά του σε μεγάλο stage και την άλλη Παρασκευή σε κλαμπάκι (θα το ακούσω πως βαράει και πιο… σουλουπωμένα). Πάντως το θεωρώ ως την absolute λύση για όποιον έχει βαρεθεί την ζωή του, για να κουβαλάει καμπίνες και κεφάλια ή ασήκωτους combo.

Όμως για να πούμε και του στραβού το δίκιο στον Thomann το μαλλί πάει 1183 ευρώ και στην Ελλάδα περί τα 1300- 1400. Αλλά εδώ ισχύει το αξίωμα, ότι πληρώσεις παίρνεις και το AMP ONE μπορεί να «γδέρνει» από τιμή, αλλά από ήχο σκοτώνει… 

 

 

τα ίδια είχα πάθει κι εγώ όταν άκουσα σκάφος μέσα απο aer. Πάντως λένε ότι δε σηκώνουν πετάλια :-\

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έχω ακούσει πολλά αλλά δεν το έχω ακούσει καθόλου.Δυστυχώς ο Λογοθέτης δεν τον είχε όταν είχα πάει από κει.

Δεν μπορώ να δώσω τόσα αλλά θα ήθελα να τον ακούσω.

 

Τα 200W οκ αλλά μόνο με ένα δεκάρι; Σε live;

Θα ήθελα να ακούσω πολύ τα σχόλιά σου μετά από τις δοκιμές σου.

 

Thanks  ;)

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

Τα 200W οκ αλλά μόνο με ένα δεκάρι; Σε live;

Θα ήθελα να ακούσω πολύ τα σχόλιά σου μετά από τις δοκιμές σου.

 

Thanks  ;)

 

Έχω ακριβώς την ίδια απορία με εσένα audiokosta…  Θα βγουν τα 200W σε μεγάλο stage που θα βαράνε παράλληλα 100… τσουμπλέκια. Πάντως με αυτό που άκουσα… τρόμαξα. Θα σου πω το Σάββατο πως τα πήγε το «βροντερό σκατούλι»…

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πω κι εγώ για τα δικά μου edenικά 200 (στα 8ohm) αν τα καταφέρνουν.

Δοκιμάζονται κι αυτά αύριο  ;D.

 

Πάντως μια ματιά που είχα ρίξει σε κάτι φόρουμ παλιότερα νομίζω ότι αυτό που λέγαν για το One ήταν ότι είχαν πάθει πλάκα με τον ήχο αλλά για live είναι καταπληκτικό μεν monitor αλλά τα PA αναλαμβάνουν τους πολλούς.

Αλλά εσύ θα μου πεις.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Θα σου πω κι εγώ για τα δικά μου edenικά 200 (στα 8ohm) αν τα καταφέρνουν.

Δοκιμάζονται κι αυτά αύριο  ;D.

 

Πάντως μια ματιά που είχα ρίξει σε κάτι φόρουμ παλιότερα νομίζω ότι αυτό που λέγαν για το One ήταν ότι είχαν πάθει πλάκα με τον ήχο αλλά για live είναι καταπληκτικό μεν monitor αλλά τα PA αναλαμβάνουν τους πολλούς.

Αλλά εσύ θα μου πεις.

 

Για να δούμε πως θα περάσει κάτω το μηχάνημα. Πάντως και εγώ πιστεύω ότι σαν monitor θα τα πάει περίφημα, αλλά για το παρακάτω θα κάνω υπομονή. Σήμερα το βράδι θα κάνουμε sound check οπότε θα πάρω μια πρώτη μυρωδιά… Θα σου έχω νέα…

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

ασχετο αλλα το διπλου κώνου εννοει πως εχει και κορνα στη μεση απ το 10ρι?

Πρεπει να δοκιμαστεις αν εχει κ κορνα αυτο το πραμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Πάντως λένε ότι δε σηκώνουν πετάλια

 

ειναι προιστορικο το βιντεο, αλλα νατος ο compact 60 σε punk (η ρυθμικη κιθαρα) με ενα blackstone overdrive. μια χαρα τα παει με πεταλια, αλλα σκεψου οτι ειναι ακουστικος ενισχυτης (full range), οποτε θελει αναλογο eq, η ακομα καλυτερα κατι σε amp simulator οπως η σειρα της sansamp

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

 

Έχω ακριβώς την ίδια απορία με εσένα audiokosta…  Θα βγουν τα 200W σε μεγάλο stage που θα βαράνε παράλληλα 100… τσουμπλέκια. Πάντως με αυτό που άκουσα… τρόμαξα. Θα σου πω το Σάββατο πως τα πήγε το «βροντερό σκατούλι»…

 

Τελικα τι εγινε; Τον δοκιμασες live; Δεν υπαρχουν πολλες πληροφοριες online οποτε σχολια απο οποιους τον εχουν τεσταρει ειναι χρησιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου