Προς το περιεχόμενο

Ανταπτορας για οικιακη συσκευη απο Αμερικη(110V)! - Ηλεκτρονικοι βοηθατε!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα!

 

Ηλεκτρονικοι και οχι μονο βοηθατε.

Οπως γραφω και στον τιτλο , ψαχνω για ανταπτορα ή variac ή δενξερωκιεγω τι αλλο , για να μπορεσω να προσαρμοσω τη συσκευη μου στα 220V απο τα 120V και 60Hz της Αμερικης.

Η συσκευη ειναι ενα mixer και πιο συγκεκριμενα ενα το PRO 600 της Kitchenaid στα 575Watt.Ο λογος που προτιμησα να το αγορασω απο Αμερικη ειναι το οτι σε ολη την Ευρωπη (και ειδικα στην Ελλαδα) οι συσκευες της συγκεκριμενης μαρκας εχουν σχεδον τη διπλη τιμη!

Τι θα χρειαστω λοιπον;Θα προτιμουσα ο ανταπτορας να εχει οσο γινεται μικρο μεγεθος χωρις ομως να ρισκαρω να 'χω καποιο προβλημα με τη συσκευη μου!

 

Thanks προκαταβολικα

Live fast , die ... hard!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγαινε σε ενα καταστημα ηλεκτρονικων( π.χ Κατουμας) και πες το προβλημα σου και θα βρεθει πολυ ευκολα η λυση.

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση Vartanis.

 

Ειναι σιγουρα οσο απλο μου λες οτι ειναι.Εψαξα αρκετα σε παρομοια θεματα που αφορουσαν πεταλια και ενισχυτες εξ Αμερικης και ειδα οτι αλλοι προτεινανε το variac αλλοι μετασχηματηστες και γενικα δεν εβγαλα συμπερασμα.Δυστυχως δεν προλαβα και τον Κατουμα ανοιχτο αλλα θα του τηλεφωνησω αυριο πρωι.Γενικα ομως επειδη δεν ειμαι και απο Αθηνα εχετε να προτεινετε κατι σε online καταστημα;

Live fast , die ... hard!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοι οι εξωτερικοί μετασχηματιστές μετατροπής απο αμερικάνικο σε ευρωπαικό ρευμα εκτός απο πανάκριβοι είναι και θεόβαριοι είναι ολόκληρες κουμούτσες.

Θα σου πρότεινα να απευθυνθείς σε "εργαστήριο που κάνει περιελίξεις"  εκεί θα σου βάλουν μικρούλη μετασχηματιστή μέσα στο σασί η μπορεί και να σου κάνουν νέα περιέλιξη στον ίδη υπάρχοντα με λιγότερες  σπύρες να βγάζει από 220 βόλτ πάλι σε 20-24-40 βολτ  τεσπα οτι χρειάζεται το μηχάνημα να δουλέψει ,και δεν θα φένεται τίποτε και θα γλυτώσεις από την κουμούτσα. Αν δεν ξέρεις κάπου τέτοιο εργαστήριο στειλε Π.Μ να σου πω έχει ένα στο Μαρούσι κοντά μου που ξέρω.  :)

www.analogdesignaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ'ευχαριστω κι εσενα David Gilmour αλλα δυστυχως δεν ειμαι απο Αθηνα.Αν ηξερες κανα τετοιο εργαστηρι στη Σαλονικη καλα θα ηταν.Δηλαδη κατι ετοιμο στην αγορα που να κανει τη δουλεια και να μην ειναι και γκουμουτσα δεν γνωριζει κανεις;

Live fast , die ... hard!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανε στην Βασιλεος Ηρακλειου στα λουλουδαδικο εκει εχει πολλα μαγαζια με ηλεκτρονικους και ρωτησε τους αν μπορουν να κανουν την συγκεκριμενη δουλεια.

Ελπιζω να βοηθησα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ετοιμα επειδή είναι τα WATT = VOLT X AMPERE  αν υποθεσουμε 500 βατ συσκευή έχουμε στα 220 βολτ μετασχηματιστή περιπου 2,5 αμπερ ενώ στα 110 βόλτ περιπου 5 αμπερ πράγμα που κάνει τα καλώδια στον μετασχηματιστή πιο μεγαλα ,ετσι το βάρος δεν το γλιτώνεις στο κονβέρτερ ... κανε μια προσπάθεια περιελίξεις παντού κάνουν σίγουρα θα έχει στην συμπρωτεύουσα.

www.analogdesignaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου