Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πχ στο site των tonerider εχει αντιπροσωπευτικα samples, αλλά αν βρεις αλλα πχ με τους fender custom αλλου, τοτε ειναι οντως λάθος.

 

Για αυτο αναφερομαι σε συγκριτικο με τις ιδιες κιθαρες, αλλα.... μα τι λεω...Sorry, ειναι οντως αδυνατο:

Δεκαδες οι μαγνητες, δεκαδες και οι ωρες βαλε-βγαλε μαγνητες στα σωματα, για αυτους που δεν ξερουν...

 

Γιατι αυτοι που ξερουν, ξερουν και τι θελουν...

 

Οκ, μια πραγματικα ανελπιστη ιδεα, αλλά οκ!!!

 

:)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαυτό και οι μαγνήτες είναι μεγάλη μπίζνα. Επειδή ψάχνεις συνέχεια να βρεις το Holy Grail.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

καλησπερα παιδια

 

Δεν ξερω αν ειμαι στο καταλληλο τοπικ, παρολαυτα θα θεσω την απορια μου εδω.

 

Απο μαγνητες δεν γνωριζω σχεδον τιποτα.Διαβασα τις επιστημονικες αναλυσεις στα πρωτα ποστ αλλα και παλι δε με κατατοπησε σχετικα με το τι μαγνητη μπορω να βαλω στην κιθαρα μου ωστε να ταιριαξει στα γουστα μου και να βελτιωσει τον ηχο.

 

Πιστευω ειναι θεμα ηχητικου αποτελεσματος στο γουστο σου το τι μαγνητη θα βαλεις και δεν ειναι της λογικης "ααα αυτος ειναι ο καλυτερος μαγνητης που υπαρχει κλπ κλπ".

 

Λοιπον εγω παιζω μπλουζ ροκ με μια stratocaster mexico(3 single coils) και εγω το στανταρ σετ μαγνητων της φεντερ.

 

Πως θα ξερω να ψαξω ποιος μαγνητης ταιριαζει στα γουστα μου ωστε να βελτιωσω τον ηχο της κιθαρας μου?

 

Δηλαδη ας πουμε θελω πιο γλυκο ηχο, καθαρο και λιγο παχυ.

 

Ισως και να μη ξερω ακριβως τι να θελω και να πρεπει να ακουσω πρωτα...

 

Οποτε πως να κινηθω για την αγορα μαγνητων...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε μας ένα δείγμα του ήχου που θέλεις ή πες μας ποιος ήχος σε αντιπροσωπεύει από πλευράς καλλιτέχνη. Μπορεί να σου έχουμε κάποια πρόταση.

 

ΑΛΛΑ έχε πάντα υπ'όψιν σου ότι αν δεν έχεις τον κατάλληλο ενισχυτή για τον ήχο που σου αρέσει, δεν πρόκειται να τον βγάλεις να χτυπάς τον κώλο σου κάτω.

 

Αφήνω φυσικά τελευταίο επειδή ακριβώς είναι σημαντικότερο, τα δάχτυλα και την πενιά σου. Ίσως το σημαντικότερο συστατικό για έναν ήχο.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικα θα ηθελα και ο ηχος να φερνει γκιλμορ

 

απαλοτητα στα καθαρα και διαπεραστικος παχυς ηχος στο overdrive

 

 

τετριμμενο ονομα ειπα μεν,αλλα γιατι οχι δε ;)?

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ Donconstantino...

Πιστεύω ότι θα πρέπει να πεις ποιον κιθαρίστα προτιμάς και σε ποιο κομμάτι....

Χωρίς παρεξήγηση ο Gilmour έχει παίξει από Fat 50 και Seymour Dunkan μέχρι EMG μαγνήτες... και από humbuckers μέχρι single coils κτλ, κτλ. Οπότε εκεί μάλλον χρειάζεσαι τα δάκτυλά του και τον εξοπλισμό του και όχι μόνο μαγνήτες....

Όσο πιο "ακουστικό" κομμάτι αναφέρεις (εννοώ δηλαδή χωρίς πολλά effects) και ενδεχομένως περισσότερα από ένα... τόσο πιο εύκολα μπορεί να υπάρξει μια ή και περισσότερες προτάσεις !

Και φυσικά... σε όλα αυτά παίζουν πολύ μεγάλο ρόλο ο ενισχυτής σου και...η πενιά σου... όπως προαναφέρθηκε !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλιστα

 

 

λοιπον στα καθαρα με ενδιαφερει να μοιαζει με το σαιν ον το πρωτο μερος εισαγωγης.

 

Κυριως διοτι στον ηχο αυτο δεν νιωθεις το χτυπημα της πενας πανω στην χορδη. Ειναι τοσο απαλος...τοσο αερινος...τοσο αναλαφρος που μονο να τον θαυμασεις μπορεις.

 

Για τα βρωμικα ειχα στο μυαλο μου κυριως το σολο στο have a cigar και στο Τime.

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου