Προς το περιεχόμενο

Βαρύτονες κιθάρες, υπαρχουν υβριδια μπασου-κιθαρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και από πού παίρνουν nut ?   Θέλει 'σκάψιμο' ή αγοράζει κανείς κατευθείαν για παχύτερες χορδές?

Αν έχει η κιθάρα σου κοκάλινο nut δεν χρειάζεται να το αλλάξεις! Απλά το "τρως" τόσο ώστε να κάθονται καλά οι χορδές σου. Αν πας για αλλαγή τότε παίρνεις ένα που ταιριάζει στην κιθάρα σου και ο τεχνικός στο προσαρμόζει στο σετ χορδών σου.

 

@Sakis_Gallo

Για αυτό που θέλεις, εξαρτάται ποιος είναι ο λόγος που θέλεις μια βαρύτονη κιθάρα. Σε ενδιαφέρει η αίσθηση του μεγαλύτερου scale ή απλά το χαμηλό κούρδισμα? Το λέω γιατί (όπως σωστά αναφέρθηκε) πολύ εύκολα μετατρέπεις μια κιθάρα με κανονικό scale σε baritone (αρκεί να γίνει το απαραίτητο set-up). Το αποτέλεσμα σαφώς δεν θα είναι το ίδιο με ένα όργανο με μεγαλύτερο scale αλλά σίγουρα θα έχεις περισσότερες επιλογές.

Το Bass VI που αναφέρεις είναι άλλη κατηγορία από μόνο του.

 

Υπάρχει πάντως και η Black top σειρά από την Fender που βγάζει μια tele Baritone. Πολύ ενδιαφέρουσα επιλογή, αλλά λίγο πιο πάνω από το budget σου.

OMEGA MONOLITH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ηλια το κομματι ειναι απλα ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ,τρομερος ηχος και υπεροχη αισθητικη.

Όντως το κομμάτι ήταν πάρα πολύ ωραίο κύριε EZ!! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Όντως το κομμάτι ήταν πάρα πολύ ωραίο κύριε EZ!! ;D

 

Ευχαριστώ αγαπητέ!

Μιάς και το θέμα "νεκραναστήθηκε" και αρκετοί δεν κατεβάζουν αρχεία αλλά απλά παρακολουθούν βίντεος στο νετ (και απο τότε που άρχισε η συζήτηση το κομμάτι το ποστάρανε στο γιουτουμπ), συγχωρείστε μου την επανάληψη, βάζω και το λινκ για όποιον ενδιαφέρεται.

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξακολουθει και μαμει και δερνει! :)

 

Αυτο. Ειναι απο τα αγαπημενα μου, θυμαμαι πριν απο χροοοοοοοοοοονια το ακουγα συνεχεια στο myspace του ez, thanks για το ξεθαμα!

 

Υ.Γ. Τωρα θελω να κουρδισω την Jazzmaster σε B...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω αυτή.

eastwood-sidejack-baritone-dlx-electric-baritone-guitar-metallic-blue.jpg

 

της έχω αλλάξει μαγνήτες και την καλωδίωση ..... ένα καλό σετάρισμα και ο μπασίστας μου κλαίει κάθε φορά που παίζω μ'αυτή.

 

Τα καθαρά της είναι απίστευτα και με fuzz ξεφλουδίζουν οι τοίχοι ;D

 

το μόνο ελάτωμά της είναι ότι είναι λίγο neck heavy αλλά της άλλαξα θέση στα strap pins και όλα καλά.

Και το jazzmaster τρέμολο super λίγο πιο σφιχτό από αυτά της Fender

 

 

 

Ars longa, vita brevis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

της eastwood την ζαχαρωνω και εγω! χαχαχα

καποτε ειχε ο θωμας τωρα που τις βρισκουμε?

 

οσο αφορα το bass VI της fender με ψηνει για δυο λογους!

 

πρωτον γιατι κουρδιζει σαν κιθαρα ακριβως μια οκταβα κατω οποτε οι νοτες ειναι οπως εχω συνιθισει.

 

και δευτερον γιατι ειναι εχει 30"scale το οποιο ειναι οτι πρεπει για τα τεραστια μου χερια/δαχτυλα.

 

θεματα και riff θελω να παιζω ποιο πολυ με fuzz καρφωμενο σε ενισχυτη κιθαρας αλλα σε καποια σημεια θελω να παιξω και ποιο συγχορδιες/αρπισμους φαση οχι ομως strumming!

 

το τρεμολο θα ειναι οκ η θα εχει τα κλασικα προβληματα τις jazz master? γιατι απο οτι ειδα δεν κλειδωνει οποτε.... superfunk τι λες? :P

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου