Προς το περιεχόμενο

Fake GIBSON Or Not?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόσφατα απέκτησα την εικονιζόμενη Gibson Les Paul Standard έτους 2000.

 

Με το δαιμόνιο που με διακατέχει έχω κάνει αρκετό ψάξιμο/διάβασμα για τις Gibson γενικά, και για το πως μπορείς να διακρίνεις μια αυθεντική..

 

Το πρώτο πράγμα που κάνουμε οι περισσότεροι πιστέυω, είναι να τσεκάρουμε το serial number, το οποίο όμως δεν μπορεί να μας πει τίποτα...βγαίνουν αρκετές replica με αντεγραμμένα serial numbers...

 

Στο θέμα μας όμως..Ακούγεται σαν standard (έχω ακούσει αγορασμένη απο Thomann), τη νοιώθω σαν Standard, όμως με προβλημάτισαν αρκετά σημεία επάνω στην κιθάρα, τα οποία θα τα δείτε και στη φωτό.

 

Σε κατάστημα μουσικών οργάνων που επισκέφτηκα στην Αθήνα (όχι κέντρο, δε θέλω να ανφέρω όνομα) με διαβεβαίωσαν ότι είναι αυθεντική αλλά ίσως έχουν αλλαχτεί κάποια πράγματα). Να σημειωθεί ότι το κατάστημα φέρνει Gibson..

 

Δεν μπορώ να πω ότι ησύχασα όμως...για αυτό έκανα και αυτό που θεωρώ το πιο σωστό και έγκυρο..να ρωτήσω την ίδια την εταιρία Gibson για να με διαφωτίσει... Στην πρώτη επικοινωνία μου ζητήθηκαν serial numbers και φωτογραφίες συγκεκριμένες απο full body για να μπορέσουν να εκτιμήσουν την κατάσταση της και την αυθεντικότητά της.

 

Το ερώτημα είναι: Για τους γνώστες και κατόχους Gibson Standard, τη θεωρείτε αυθεντική, replica, ή κιθάρα που έχει υποστεί αλλαγές? Για να ακούσω γνώμες και σας αποκαλύπτω και τί απάντησε η Gibson.

 

th.3e05be52e5.jpg

 

th.65b03a8fb0.jpg

 

th.98e4e5f9c8.jpg

 

th.7067b8d209.jpg

 

th.98e4e5f9c8.jpg

 

th.d6396ee749.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 183
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

1. Έχεις απάντηση απ'τη Gibson.

 

2. Μας δείχνεις μια απλή φωτό με το serial number.

 

Αναρωτιέμαι τι απαντήσεις ψάχνεις από εδώ και πως περιμένεις να σου απαντήσουν χωρίς φωτόζ...btw ΔΕΝ μπορείς να στείλεις την κιθάρα σαν attachment με το blackberry. Το έχουμε δοκιμάσει με παϊδάκια και δεν δούλεψε  :)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Έχεις απάντηση απ'τη Gibson.

 

2. Μας δείχνεις μια απλή φωτό με το serial number.

 

Αναρωτιέμαι τι απαντήσεις ψάχνεις από εδώ και πως περιμένεις να σου απαντήσουν χωρίς φωτόζ...

 

Βιάζεσαι....ανεβάινουν οι φωτό φίλε μου. ??? ??? ???

 

Γνώμες θέλω μόνο  :P Εσύ πώς τη βλέπεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κιθάρα είναι αυθεντική, ειδ' άλλως τώρα θα έκραζες αγρίως το μαγαζί... ;)

 

Δεν αγοράστηκε απο μαγαζί, απο συμφορουμίτη μας...

;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα να δώσεις κι άλλες φωτό και να πεις τι σε προβληματίζει, καθότι με τις εικόνες μπορεί να μη δούμε λεπτομέριες.

Σε πρώτη φάση, από το πίσω μέρος του headstock, το μόνο που αφήνει για εμένα ερωτηματικό είναι ότι το headstock δεν είναι 3-piece αλλά 1 κομμάτι. Σε πολλές gibson που έχω δει και στη δική μου, είναι απο 3 κομμάτια ξύλου το κεφάλι. Ουσιαστικά, έχει 2 wings κολλημένα δεξιά κι αριστερά. Δες την φωτό:

 

http://www.elderly.com/images/vintage/40U/40U-4670_headstock-back.jpg

 

Δεν είναι απόλυτο όμως, ας μιλήσουν και πιο ειδικοί στο θέμα gibson! ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορεις ανεβασε μια κοντινη φωτο της μπροστινης μεριας του headstock (ολοκληρου)

 

Προς το παρον αυτο που βλεπω ειναι οτι εχουν αλλαχθει τα knobs και η γεφυρα αντι για ABR ειναι Nashville

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κιθαρα ειναι replica κατα πασα πιθανοτητα απο οτι ειδα φαινετε απο το truss rod cover που ειναι ιδιο με τα epiphone αλλα με 2 βιδες,οι original ποτε δεν ειχαν τετοια,αν θες μια πιο ολοκληρωμενη βοηθεια ανεβασε καλυτερες photos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου