Προς το περιεχόμενο

Τελικά το πήρα: Roland SH-201


Jet72

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό το πράγμα πρέπει να φτιάχτηκε για μένα...

 

- Δεν δίνω πολλά λεφτά για εξοπλισμό

- Αν πιστεύω ότι κάτι μου κάνει, μου κάνει. Θεωρώ ότι το πρόλαβα με την έννοια ότι το GAIA δεν με συγκινεί τόσο ως δυνατότητες (κάπου λιγότερες) αλλά και ως layout.

- Μου αρέσει ο "ήχος της Roland" εννοώντας και από το 95 και μετά

- Το παλιό μου XP-10 ήταν συμπαθητικό ως μπάνκα ήχων, ήθελα κάτι που να κάνει το εντελώς συμπληρωματικό, δηλαδή συνθετικούς ήχους με πολύ μπλιμπλίκιασμα

- Καταλαβαίνω κάποιες αδυναμίες όπως πχ κβάντωση τιμών στη εφαρμογή παραμέτρων (γυρνάς το knob και "ακούς" σκαλιά στον ήχο / φίλτρα κλπ), αλλά προσωπικά δεν με χαλάνε!

- Πάντα ήθελα να μάθω αφαιρετική σύνθεση, να δοκιμάσω δυο μεταξύ τους ελαφρά detuned oscillators, να παίξω με κάτι σαν sample & hold, με άλλα λόγια να αγγίξω το παιδικό μου όνειρο. (Ναι, τα υλιστικά μου όνειρα ευτυχώς δεν είναι και τόσο πολυέξοδα  ;D ).

 

Αφού μοιραστώ μαζί σας τον ενθουσιασμό του απλού χομπίστα (ή καλύτερα του 38άχρονου παιδιού με το νέο του παιχνίδι...) θα ήθελα να ρωτήσω:

 

?? Υπάρχει κάποιο site που να έχει synthesizer tricks? πχ πως μπορώ να φτιάξω κάτι σαν τα κόλπα που κάνει ο Jarre με το EMS AKS (ναι, αυτά τα ... πππρρρρρρρρρ - ρρ - ρρ - ρ- ρ.... καταλαβαίνετε νομίζω...! ) Δηλαδή, βάλε ένα VCA/OSC τέτοιου τύπου, προχώρα με ένα LFO να κάνει έτσι, ρύθμισε το τάδε εκεί και κούνα το κλπ κλπ.... :D

 

?? Υπάρχει κάπου κάτι σαν κουκούλα για να μπορώ να καλύπτω το όργανο (αλλά αντίστοιχα και τα παλαιότερά μου; )

 

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

 

ΥΓ Για να σας προλάβω, έχω ήδη πάρει γραμμή ότι το όργανο έχει δυνατότητες που δεν είναι προσβάσιμες άμεσα ή με προφανή τρόπο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα καλά νομιζω πως ο ήχος που λες γίνεται όταν έχεις 2 LFO, ο πρώτος ελέγχει π.χ. το Cutoff και ο δευτερος επηρεάζει την ταχύτητα του πρώτου LFO ( ο δευτερος να έχει πολύ μικρότερη συχνότητα απο τον πρώτο). Έχουν πλάκα αυτά!!!

Δεν ξέρω το όργανο όμως, ίσως κάποιος άλλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα καλά νομιζω πως ο ήχος που λες γίνεται όταν έχεις 2 LFO, ο πρώτος ελέγχει π.χ. το Cutoff και ο δευτερος επηρεάζει την ταχύτητα του πρώτου LFO ( ο δευτερος να έχει πολύ μικρότερη συχνότητα απο τον πρώτο). Έχουν πλάκα αυτά!!!

Δεν ξέρω το όργανο όμως, ίσως κάποιος άλλος.

Θα έλεγα το πρώτο να επηρεάζει το Pitch και το δεύτερο την ταχύτητα, κάτι σαν το εφφέ του delay όπου αυξάνοντας την ταχύτητα "κουρδίζεται" αντίστοιχα και το sample.

Σε κάθε περίπτωση, ΝΑΙ, τέτοια κόλπα ψάχνω... Πιστεύω ότι υπάρχουν συνταγές...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου