Προς το περιεχόμενο

Σκηνική Παρουσία – Ύψος Κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Ο λόγος που post-άρω αυτό το video, δεν είναι ούτε για να σχολιάσουμε κιθάρες , ούτε για ενισχυτές ούτε για εξοπλισμό γενικότερα. Μέρος τις μουσικής , ειδικά για όσους βγαίνουν στο σανίδι , αλλά και σε video, ή στην τηλεόραση είναι κατ’ εμέ  και η σκηνική παρουσία. Στο συγκεκριμένο video (στο κομμάτι από 3:58 έως και 4:49)  θίγεται ένα θέμα. Το ύψος του guitar strap και η θέση τις κιθάρας, σε  όρθια στάση.

Επειδή τυγχάνει να συμφωνώ 100%  με όσα λέει στο video ο Richie Kotzen για το θέμα αυτό.

Επειδή μιλάω για Rock – Hard Rock  stage attitude.

Επειδή (νομίζω) ότι είμαι στη σωστή κατηγορία του noιz

                                   ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ

ΚΑΙ ME ΤΗΝ ΕΠΙΦΥΛΑΞΗ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΤΗΝ ΠΑΙΔΙΚΗ ΧΑΡΑ ;D

Εσείς τι λέτε; ΄

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 134
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Προσωπικά πιστεύω ότι το θέμα θέσης της κιθάρας διαφέρει για κάθε άτομο...Με λίγα λόγια...Εντάξει μπορεί σε κάποιον να φαίνεται Γελοία η τοποθέτηση της κιθάρας ψηλά.Αλλά αισθητικά σε κάποιο άτομο μπορεί να ταιριάζει,όπως και σε κάποιο άλλο καθόλου...Ο καθένας τελικά επιλέγει ότι του αρέσει!(και αυτό έχει πολλά κριτήρια,από θέμα βολικότητας εώς ποζεριάς  ;D ;D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xωρίς πλάκα προχθές σκεφτόμουν να ανοίξω θέμα με τίτλο ''σε τι ύψος την κρεμάτε'' αλλά

είπα να μην ξεφτιλιστώ... Ευτυχώς το έκανε κάποιος με πιο σοβαρό προφίλ και μεγαλύτερα

περιθώρια να εκτεθεί ;D ;D

Ιδανική θέση θεωρώ αυτή κατά την οποία ο πήχης σχηματίζει γωνία 90-100 μοιρών με τον

βραχίονα. Εξαρτάται βέβαια από το μήκος των χεριών και κατά προέκταση από το μήκος των

δακτύλων. Στο μπάσο έχουμε λίγο μεγαλύτερα περιθώρια αν παίζουμε μόνο με δείκτη και

μεσαίο, μπορούμε να κρεμάσουμε χαμηλότερα το σώμα, κρατώντας όμως ψηλότερα το

μπράτσο, για περισσότερο... coolness χωρίς να θυσιάσουμε την εργονομία. Έαν έχουμε μπάκα

είναι προτιμότερο να την κρύψουμε με μια 335 παρά με μια lp αλλά κρεμασμένη ψηλότερα ;D

Επιστρέφω αργότερα με φωτογραφικά παραδείγματα...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο δασκαλος μου εχει μια μπαντα η οποια παιζει κυριως ambient,avant gard με εμφαση στον αυτοσχεδιασμο...ακουσα τις προαλλες ενα δισκο τους ο οποιος ητανε Rock!!!στην συζητηση που ειχαμε για το συγκεκριμενο δισκο καταληξαμε(μετα απο ωρες) οτι το ροκ ως εχει τωρα δεν ειναι τιποτα αλλο απο μια ετικετα για ενα εμπορικο προιον!

ετσι και αυτος ο κυριος πουλαει τον εαυτο του με την εμφανιση του,το ντυσιμο την παρουσια του στη σκηνη και τον τροπο που κραταει την κιθαρα του...μαλιστα σε ενα σημειο του βιντεο λεει..αν θελω να παιξω κατι ποιο σοβαρο πεφτω στα γονατα...γιατι δεν εχει παντα την κιθαρα σ αυτο το υψος που τον βολευει?επειδη ετσι τον ξερει ο κοσμος και ετσι εχει πασαρει τον εαυτο του στην αγορα...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ευτυχώς το έκανε κάποιος με πιο σοβαρό προφίλ ......

Αυτό το εκλαμβάνω ως υψίστη προσβολή και θα σκεφτώ μετά τον απογευματινό καφέ καθ΄ ον τρόπο θα αντιδράσω :P

 

Ιδανική θέση θεωρώ αυτή κατά την οποία ο πήχης σχηματίζει γωνία 90-100 μοιρών με τον

βραχίονα. Εξαρτάται βέβαια από το μήκος των χεριών και κατά προέκταση από το μήκος των

δακτύλων.

Κάτσε να βρω ένα μοιρογνωμόνιο του get the picture  ;D

 

 

. Έαν έχουμε μπάκα

είναι προτιμότερο να την κρύψουμε με μια 335 παρά με μια lp αλλά κρεμασμένη ψηλότερα ;D

Συμφωνώ απολύτως  8)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

anyway.......... οπως βολεύει τον καθένα αλλα αυτο πεστο στους πιτσιρικαδες και στις γκρουπις που πανε και αγοραζουν τα cd και τρεχουνε στις συναυλίες

 

 

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Offtopic mode on:(1:36) ''I'm a maple guy, there's something in the TONE that I prefer on a maple neck'' ooupssss!  ;D

 

Offtopic mode off:

 

Λοιπόν, είναι λίγο υπερβολικός  ο Ritchie (Whatever he plays I can't take him seriously) όσον αφορά το ύψος της κιθάρας -δηλαδή να μην πάρουμε σοβαρά ΑΥΤΟΝ?  ;D

 

 

Όσον αφορά εμένα, όντως με βόλευε να παίζω με την κιθάρα όσο πιο ψηλά γίνεται...επειδή όμως λόγω ύψους (όχι ότι είμαι μπασκετμπολίστας,-1.84) με έχουν χαρακτηρίσει μέχρι και..ξυλάγγουρο σε live  ;D προσπάθησα και εν τέλη συνήθισα σε πιο χαμηλή θέση (ενδιάμεσα του Ritchie και του Petrucci αν δεν κάνω λάθος)

 

Η φωτο πάντως στο άβαταρ μου είναι από live του -γνωστου και στο νοιζ ως Playloud- όπου μου έδωσε την κιθαρα του να ανεβω να παίξω ένα κομμάτι, και η κιθάρα μου ήρθε στο ύψος που κοροϊδεύει ο Ritchie (καλά όχι και τόσο χαμηλά, αλλά χαμηλά για τα δεδομένα μου) και του είπα μήπως την ανεβάσουμε λίγο αλλά μου είπε ότι θα ήταν μανούρα επειδή η ζώνη ήταν δερμάτινη....απορώ πως τα κατάφερα  ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Λοιπόν, είναι λίγο υπερβολικός  ο Ritchie (Whatever he plays I can't take him seriously) όσον αφορά το ύψος της κιθάρας -δηλαδή να μην πάρουμε σοβαρά ΑΥΤΟΝ?  ;D

 

Για να συνεχίσω σε αυτή τη λογική

Some words of wisdom from the master

 

Όταν είσαι ακομπλεξάριστος είσαι τόσο cool που μπορείς να παίξεις rock και καθιστός.

Και γενικά ο καθένας ό,τι θέλει κάνει.

Η δικαίωση έρχεται εκ του αποτελέσματος συνήθως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν είσαι ακομπλεξάριστος είσαι τόσο cool που μπορείς να παίξεις rock και καθιστός.

Αλλο ειναι το να παιξεις Ροκ...και αλλο το να πουλησεις Ροκ....

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλο ειναι το να παιξεις Ροκ...και αλλο το να πουλησεις Ροκ....

Συμφωνώ απολύτως.Εξαρτάται τι θέλεις να κάνεις.

Πολλές φορές στον αγώνα του να πουλήσεις σταματάς να είσαι ο ίδιος ''rock''.

Οπότε δεν έχεις πια rock να πουλήσεις.

Μόνο βαβούρα(a.k.a noiz ;D ;D ;D)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου