Προς το περιεχόμενο

Η ένταση του μπασίστα και ο ήχος του


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το οτι παιζουν θρας μεταλ καλα δεν τους κανει και μουσικους και σιγουρα δεν τους κανει ικανους να εχουν αποψη για τον ηχο στη σκηνη...το ποιο πιθανον ειναι να ειναι ολα τερμα στους ενισχυτες

 

Δεν ειναι κακο να κανεις εναμιση χρονο να αλλαξεις χορδες...ενας απ τους κορυφαιους μπασιστες σε τουτο δω τον κοσμο δεν τις ειχε αλλαξει ποτε στη καριερα του...προσωπικα συγχαινομαι τον ηχο των καινουριων round χορδων για αυτο αλλαζω μια φορα τον χρονο...

 

Δεν λεω αυτο απλα τα παιδια παρολο δεκαεξι υποστηρηζαν πολυ καλα αυτο που παιζαν.

Δεν εχει σημασια αν παιζεις μπλουζ, ροκ, θρας ή φανκ. Το θεμα ειναι να βγαινει σωστο το συνολο.

 

Δηλαδη εσεις αγοραζετε ενα μπασο και δεν του αλλαζετε ποτε χορδες.

Ενταξει και καθε ποτε πρεπει να αλλαζει καποιος μπασιστας χορδες γιατι εμεις οι κιθαρηστες ειμαστε λιγο πολυεξοδοι με αυτο το θεμα.

Μηπως και οι χορδες του μπασου αν θα ειναι παλιες ή καινουριες εχει να κανει με το στυλ μουσικης; π.χ. παλιες πανε σε κλασικ ροκ ηχο καινουριες σε πανκ ή μεταλ

Ενταξει συμφωνω οτι καινουργιες οι χορδες ειναι ψιλοχαλια αλλα αν ηταν να διαλεξω αναμεσα σε λιγο παιγμενες και αρχαιες χορδες θα διαλεγα το πρωτο. Παντως οταν αλλαξε χορδες ξαφνικα αρχισε ο ηχος της μπαντας να εχει μπασσο

 

Ξερεις τη ωραιο drive σου δινει η μισοπεθαμενη μπαταρια?οι μισοι εδω μεσα παλευουν να βρουν αυτο τον ηχο σε πεταλι!!!

Ε πες τους να βαλουν ακτιβ κυκλωμα στο μπασσο τους που να δουλευει με 6Volt να γουσταρουν και να μην παλευουν με πεταλια που θα πρεπει να τα πληρωσουν τα τριπλασια.

διωρθωστε με να καταλαβω γιατι δεν ειμαι μπασιστας και θα ηθελα να μαθω παραπανω λεπτομεριες μιας και το μπασιστα μας δεν τον κοβω να μπαινει στον κοπο.

 

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

δεν ειμαι μπασιστας και θα ηθελα να μαθω παραπανω λεπτομεριες μιας και το μπασιστα μας δεν τον κοβω να μπαινει στον κοπο.

 

τη θες να μαθεις?

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα ξερεις τη γινεται...παντα μα παντα θα υπαρχει ....

 

Ξερεις τη ωραιο drive σου δινει

 

τη θες να μαθεις?

 

Φίλε κάνε κάτι μ' αυτό... βγάζει μάτια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως και οι χορδες του μπασου αν θα ειναι παλιες ή καινουριες εχει να κανει με το στυλ μουσικης; π.χ. παλιες πανε σε κλασικ ροκ ηχο καινουριες σε πανκ ή μεταλ

 

Οταν θελεις να ηχογραφησεις π.χ. ας πουμε κατι σε στυλ korn, godsmack, βαζεις καινουριες χορδες στο μπασσο ή γραφεις με τις παλιες; ή γενικα οταν γραφεις βαζεις καινουριες που λογικα εχουν πιο γεματο ηχο σε αρμονικες προς διυκοληνση εκεινου που θα κανει την μιξη;

 

τελικα τα ακτιβ γιατι δεν εχουν ποντεσιομετρο που να ρυθμιζει ποσο ρευμα θα πηγαινει στον προενισχυτη του μαγνητη μιας και ειναι κατι τοσο πια αναγκαιο;

Μιας και Μ@μησ@ το πστ του φιλου αν θελει καποιος απο το αρχηγειο να το μεταφερει σε καινουριο γιατι νιωθω τυψεις που εχω κανει κατι που πανατ απροσπαθω να αποφυγω!!

Ευχαριστω!!!

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως εγω τα  εχω καταλαβει λαθος τελικα;  ::)  ::)  ::)

Παντως σε ξενα φορουμ που μπαινω π.χ. στου http://en.wikipedia.org/wiki/Andy_Sneap οπου γραφει και ο ιδιος ολοι λενε τουλαχιστον σε ηχογραφηση οι εγχωρδοι α-πα-ραι-τη-τα γραφουν με καινουριες;

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως εγω τα  εχω καταλαβει λαθος τελικα;  ::)  ::)  ::)

Παντως σε ξενα φορουμ οπου γραφει και ο ιδιος ολοι λενε τουλαχιστον σε ηχογραφηση οι εγχωρδοι α-πα-ραι-τη-τα γραφουν με καινουριες;

Μπα δεν είναι α-πα-ραι-τη-το.

Αμα μπεις και στα talkbass ή basschat θα δεις ότι είναι θέμα γούστου.

Εκτός αν θέλεις να σλαπάρεις με χιλιοκαιρισμένες flatwounds.

Τότε είναι θέμα βίτσιου. Για να μην πω ******  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως εγω τα  εχω καταλαβει λαθος τελικα;  ::)  ::)  ::)

Παντως σε ξενα φορουμ που μπαινω π.χ. στου http://en.wikipedia.org/wiki/Andy_Sneap οπου γραφει και ο ιδιος ολοι λενε τουλαχιστον σε ηχογραφηση οι εγχωρδοι α-πα-ραι-τη-τα γραφουν με καινουριες;

Γιατι να γραψω με καινουριες χορδες?

Στις ηχογραφησεις τα πραγματα ειναι πολυ ποιο δυσκολα απο οτι σε live γιατι εκει δεν μπορεις να κρυψεις τιποτα!μαλιστα αλλα δαχτυλα παιζεις σε ηχογραφηση αλλα σε Live καθως δεν σε περνει ουτε καν να τριξεις!ποσο μαλλον να παιξεις με καινουριες χορδες που και το παραμικρο αλλαγμα θεσης ακουγεται....

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα δεν είναι α-πα-ραι-τη-το.

Αμα μπεις και στα talkbass ή basschat θα δεις ότι είναι θέμα γούστου.

Ναι σωστα

Τελικα ειναι θεμα γουστου μονο ή και ειδους μουσικης;

 

Εκτός αν θέλεις να σλαπάρεις με χιλιοκαιρισμένες flatwounds.

Τότε είναι θέμα βίτσιου. Για να μην πω ******  ;D

π.χ.

 

το φορουμ στο οποιο αναφερομαι ασχωλειτε απο χεβι μεταλ μεχρι βλακ μεταλ

 

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν θελεις να ηχογραφησεις π.χ. ας πουμε κατι σε στυλ korn, godsmack, βαζεις καινουριες χορδες στο μπασσο ή γραφεις με τις παλιες; ή γενικα οταν γραφεις βαζεις καινουριες που λογικα εχουν πιο γεματο ηχο σε αρμονικες προς διυκοληνση εκεινου που θα κανει την μιξη;

 

τελικα τα ακτιβ γιατι δεν εχουν ποντεσιομετρο που να ρυθμιζει ποσο ρευμα θα πηγαινει στον προενισχυτη του μαγνητη μιας και ειναι κατι τοσο πια αναγκαιο;

Για το στυλ που ειπες οι καινουριες χορδες στο μπασο ειναι Must...ειναι ο ηχος του συγκεκριμενο στυλ...Πχ δεν μπορεις να παιξεις motown με καινουριες round χορδες...φυσικα ολα ειναι θεμα γουστου και αποψης...

οσο για το αν οι καινουριες εχουν ποιο γεματο ηχο θα διαφωνησω...ισως οι αρμονικες να ειναι ποιο στρογγυλες αλλα ως εκει...

Τελος..γιατι θες να ρυθμιζεις το ρευμα που παει στην προενισχυση?μην αναφερω οτι ισως ετσι εν τελει μπορει και να την καψεις...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το στυλ που ειπες οι καινουριες χορδες στο μπασο ειναι Must...ειναι ο ηχος του συγκεκριμενο στυλ...

Πες το ρε αδερφε γιατι τοση ωρα αρχισα να πιστευω οτι εχω προβλημα!!!

Ενταξει αν επεζα π.χ. hendrix φαση θα μου ξενιζε ο ηχος του μπασου με καινουριες χορδες

 

οσο για το αν οι καινουριες εχουν ποιο γεματο ηχο θα διαφωνησω...ισως οι αρμονικες να ειναι ποιο στρογγυλες αλλα ως εκει...

 

Μαλλον ΚΑΙ αυτο εχει να κανει με το στυλ που θα παιξεις

 

 

 

Τελος..γιατι θες να ρυθμιζεις το ρευμα που παει στην προενισχυση?μην αναφερω οτι ισως ετσι εν τελει μπορει και να την καψεις...

Eιπα και εγω την π@π@ρι@ μου αλλα σκεφτομουν οτι μια μπαταρια λειωμενη βγαζει κατω απο 9volt οποτε με ενα ποντεσιομετρο θα μπορεις να ρυθμισεις ποσα θα στελνεις (δηλαδη κατω απο 9 και ασε που δεν νομιζω οτι θα παθει κατι αλλα καλυτερα να μας διαφωτησει κανα μαστορι στα ηλεκτρονικα

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου