Προς το περιεχόμενο

Κιθάρα στο σπίτι: σε Stand ή στη θήκη της


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για την σκόνη πάντως δουλεύει άριστα και το

swiffer_png.jpg

 

ένα πέρασμα και κατω από τις χορδές,στο σώμα,στους μαγνήτες και σκόνη καπούτ.δοκιμασμένο στις πιο αντίξοες φοιτητικές καταστάσεις!!!

 

15 κατασκευαστές κιθάρας συνηστούν swiffer.Αυτοί ξέρουν.... :P

 

Επίσης έχω ακούσει οτι οι επι βάσης τοίχου κρεμάμενες κιθάρες είναι ο καλύτερος τρόπος στήριξης μιας κιθάρας.Μάλλον ισχύει γιατί σε όποιον οργανοποιό έχω πάει,τα όργανα τα έχει κρεμασμένα μέσα στο μαγαζί.

 

αυτό πρέπει να είναι γι αυτές που έχουν βερνίκι νίτρου, υπάρχει και πιο σκληρό για τις άλλες???? ;D

scotchbrite1.jpg.f3783fecbf8ef49bb2b0880739fb7986.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

sorry για την λιγο ακυρη ερωτηση αλλα να μην ανοιγω καινουριο θεμα.

βαζωντας την κιθαρα σε stand σαν αυτοo εδω

http://www.thomann.de/gr/hercules_gs414b_gitarrenstaender.htm

που θα εωρειται εχει πιο πολλες πιθανοτητες να σκευρωσει το οργανο ή ειναι το ιδιο με το κλασικο stand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ασκείται σίγουρα περισσότερη πίεση στο headstock (έχω κι ένα τέτοιο stand) αλλά δεν νομίζω ότι έιναι υπερβολικό για να της προκαλέσει πρόβλημα. Φαντάζομαι ότι μεγαλύτερες πιέσεις ασκούνται όταν την έχεις π.χ σε ένα Gigbag και περπατάς.

8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβαζω εδω και δυο μερες αυτα που γραφονται και απορω.Ξεκαθαριζω οτι δεν εχω κατι προσωπικο με κανεναν απο το forum.

Καταρχας η καταλληλη θηκη ειναι η σκληρη θηκη και οχι η απλη που την βαζουμε στον ωμο.

 

Ειναι δυνατον να λεμε οι κιθαρες παντα εξω απο την θηκη για να συνηθιζουν τις συνθηκες δωματιου? ποιες συνθηκες? τον καπνο απο τα τσιγαρα, το τσικνισμα απο το μαγειρεμα, την σκονη που σου χαλαει τις χορδες και τρυπωνει στα ποτενσιομετρα, την υγρασια και την θερμοκρασια που αυξομειωνεται και αλλα πολλα που ο καθενας μπορει να σκεφτει? Οσοι λετε να εχουμε τις κιθαρες στο σταντ εχετε στο σπιτι υγραντηρα για το επιπεδο υγρασιας 45-50%?

Εχετε σταθερη θερμοκρασια 22-25°C?

Θεωρειτε οτι η Ελλαδα εχει το καταλληλο κλιμα?

Martin_CareFeeding.pdf

Guild_Owners_Manual.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά πάντως μην ξεχνάμε οτι οι ιδανικές συνθήκες για ένα μουσικό όργανο δεν είναι η 0% υγρασία σε καμμία περίπτωση! Η ξηρασία κάνει μεγαλύτερο κακό στο ξύλο μιας και όταν αυτό ξεραίνεται δημιουργούνται ρωγμές (cracks)! Γι αυτό και το πολύ κρύο (που είναι συνήθως και αρκετά "στεγνό") τους κάνει μεγαλύτερο κακό. Μιλάω κυρίως για ακουστικά όργανα.

 

Το σίγουρο είναι οτι οι ξαφνικές αλλαγές θερμοκρασίας κάνουν μεγάλο κακό. Είχα διαβάσει κάποτε οτι ένα όργανο είναι σαν τον άνθρωπο. Αν αισθάνεσαι εσύ άνετα θα είναι και αυτό.

 

Οι περισσότεροι κατασκευαστές πάντως προτείνουν υγρασία 45-55%. Προσωπικά έχω ένα υγρόμετρο και έναν υγραντήρα και το χειμώνα (που ανάβω καλοριφέρ και στεγνώνει η ατμόσφαιρα) τον χρησιμοποιώ. Οι κιθάρες (ακουστικές) πάντα μέσα στις θήκες τους για να αποφεύγω απότομες μεταβολές θερμοκρασίας/υγρασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ξυλα ειδικα στα ακουστικα οργανα αν δεν αποθηκευτουν σωστα ξεραινονται μετα απο χρονια και αρχιζουν τα προβληματα που θα παραθεσω σε βιντεο πιο κατω.

Γι αυτο και πρεπει μεσα στις θηκες (ειδικα στα ακουστικα οργανα) να τοποθετουμε ενα συστημα για την υγρασια.

Οταν περνωντας τα χρονια αλλαζουν χρωμα, σχεδια και πιθανες αλλαγες στην φυσιολογια τους τοτε μαλλον δεν θα σκεφτομαστε το βαλε βγαλε αλλα το κακο θα χει γινει.

Η κιθαρα και οπως καθε μουσικο οραγανο ειναι εργαλειο το οποιο πρεπει να το σεβομαστε.

Δεν ειναι ουτε μπιμπελο ουτε κινεζικο βαζο που ομορφαινει το σαλονι μας.

Καλο θα ειναι πριν λεμε οτιδηποτε να διαβαζουμε τα manual των κατασκευαστων και καταξιωμενων οργανοποιων. Η Gibson, Fender, Guild, Martin, Taylor και αλλες ξερουν πολυ καλυτερα απο τους περισσοτερους εδω μεσα.

 

Παραθετω δυο λινκ

 

http://www.ultimate-guitar.com/lessons/for_beginners/taking_care_of_your_guitar_part_1.html

 

http://www.schneiderguitars.com/guitar_care.html

 

μια ερωτηση στο site της Gibson

 

What is "stand damage"?

 

 

Stand damage occurs when the chemicals in the rubber used on guitar stands react with the nitrocellulose lacquer used to finish our instruments. It can range from a slight discoloration to the finish to actually "eating away" the lacquer topcoat. Unfortunately, this situation is not covered under your warranty. The safest way to prevent this from happening is to cover the rubber parts of your stand with a soft cotton cloth (use guitar polishing cloths). Guitar stands should only be used to 'temporarily' store your instrument, such as on a gig. The safest place to store your instrument is in its case.

 

και μερικα βιντεο με τον Bob Taylor να εξηγει οσα προανεφερα

 

Bob Taylor On Humidipak

 

Αυτα προ το παρον

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβαζω εδω και δυο μερες αυτα που γραφονται και απορω.Ξεκαθαριζω οτι δεν εχω κατι προσωπικο με κανεναν απο το forum.

Καταρχας η καταλληλη θηκη ειναι η σκληρη θηκη και οχι η απλη που την βαζουμε στον ωμο.

 

Ειναι δυνατον να λεμε οι κιθαρες παντα εξω απο την θηκη για να συνηθιζουν τις συνθηκες δωματιου? ποιες συνθηκες? τον καπνο απο τα τσιγαρα, το τσικνισμα απο το μαγειρεμα, την σκονη που σου χαλαει τις χορδες και τρυπωνει στα ποτενσιομετρα, την υγρασια και την θερμοκρασια που αυξομειωνεται και αλλα πολλα που ο καθενας μπορει να σκεφτει? Οσοι λετε να εχουμε τις κιθαρες στο σταντ εχετε στο σπιτι υγραντηρα για το επιπεδο υγρασιας 45-50%?

Εχετε σταθερη θερμοκρασια 22-25°C?

Θεωρειτε οτι η Ελλαδα εχει το καταλληλο κλιμα?

 

Συμφωνώ, όπως και με sn6111 και drwolf.

 

Γενικά οι απόψεις διίστανται, αλλά προσωπικά είμαι της σχολής θήκη.

 

Η στρατ μου είναι 10 χρόνια σε σκληρή θήκη και ρυθμίστηκε πρώτη φορά φέτος. Ίσα που χρειαζόταν.

 

Η Μάρτιν μου 4 χρόνια σε σκληρή θήκη, 3 χρόνια αρύθμιστη, ήθελε μόνο λίγο χαλάρωμα η βέργα και ήρθε αμέσως.

 

Όσοι είναι επαγγελματίες ή παίζουν συχνά, βαριούνται το βάλε-βγάλε, και αν η κιθάρα πάθει οτιδήποτε θα το αντιληφθούν σχετικά γρήγορα. Προσωπικά ως ερασιτέχνης προλαβαίνω να παίξω 2-3 ώρες την εβδομάδα, οπότε έχω την ανάγκη στο ενδιάμεσο να είναι τα όργανα αποθηκευμένα. Πάντα τα σκουπίζω πριν τα βάλω πίσω στη σκληρή θήκη.

 

Τέλος, είναι σημαντικό τι λένε οι κατασκευαστές. Η Μάρτιν είναι ρητά υπέρ της σκληρής θήκης. Η Φέντερ δεν θυμάμαι 100%, αλλά σε σοβαρά φόρουμ η πλειοψηφία ήταν υπέρ της θήκης.

 

Υ.Γ.: Παιδιά το Swifer είναι ποτισμένο με κάποιο χημικό, δεν είμαι καθόλου βέβαιος ότι είναι καλή ιδέα.

 

Θα πρότεινα πανάκια μικροϊνών χωρίς απορρυπαντικό. Παίρνουν άψογα τη σκόνη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου