Προς το περιεχόμενο

Πεταλιερα μεν....αλλα τελικα με τι ενισχυτη?


kostaras75

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επίσης ο Playloud π.χ. παίζει live με μια tonelab σε έναν marshall jcm...ο άνθρωπος όσες φορές τον έχω δει έχει ηχάρα...βέβαια εντάξει, ξέρει και να παίζει ο άνθρωπος...

 

καλα ας μην ειχε την TL θα σου ελεγα τι ηχαρα θα εβγαζε... ;D ;D

 

παντως δεν ειναι και ο μονος... ;D..παρε ακομα εναν με τρελλη ηχαρα με TL & VOX AC30

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Κι εδώ ένα παράδειγμα του πως ακούγεται (σε ηχογράφηση στο χώρο) μια διάταξη FRFR... που ΔΕΝ θέλετε να ξέρετε πόσο κοστίζει:

 

 

(σημείωση: ΔΕΝ χρησιμοποιείται ο VHT που φαίνεται πίσω αλλά δύο πανάκριβα FRFR μόνιτορς)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(σημείωση: ΔΕΝ χρησιμοποιείται ο VHT που φαίνεται πίσω αλλά δύο πανάκριβα FRFR μόνιτορς)

Το Mac που φαίνεται πίσω...παίζει ρόλο στον ήχο? ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά χρησιμοποιοώ έναν transistor beta aivin με αναλογικά πετάλια (τύπου jam pedals) και απολαμβάνω έναν τελικό (σχεδόν) λαμπάτο ήχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ευχαριστω ολους για τις αποψεις σας.

Να ειστε καλα.

 

 

Κώστα να σε ρωτήσω?Θες να παίζεις στο fx loop ή στο καθαρό κανάλι?Και 2η ερώτηση : αυτός ο ήχος σ αρέσει?

Ανάλογα με την απάντηση σου θα σου πω τη γνώμη μου πάνω στ θέμα  ;D ;D ;D

 

Φιλε Mike δεν ξερω γιατι αλλα δεν μπορεσα να δω το video :-\

Σχετικα τωρα με το που θελω να ''καρφωσω'' την πεταλιερα.

Ακομα δεν ειμαι σιγουρος 100%.Θελω να δοκιμασω πρωτα και να κατασταλαξω μετα.Απλα αν υποθεσουμε οτι θελω να φτιαξω καποιους ηχους οι οποιοι να με ακολουθουν ειτε σε αλλο ενισχυτη (εααααν τυχει) ειτε αν παιξω σε μονιτορ η καπου αλλου,τοτε υποθετω το fx loop ειναι ιδανικη περιπτωση για να μην αλλιωνει τις δυνατοτητες της πεταλιερας.Δεν μιλλαω για μικρορυθμισεις.Ενταξει ειπαμε.

Παντως καποια στιγμη που ειχα την digitech rp1000 σε συνδιασμο με τον peavey classic 30 ειχα κανει 4CM για περισσοτερη ευελιξια αλλα οπως εχω πει και πιο πανω δεν μπορεσα να βγαλω συμπερασματα ασφαλη γιατι ετυχε χοντρη στραβη και τα πουλησα παρα πολυ γρηγορα.

Πολυ ψαξιμο βρε παιδι μου :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η εύκολη απάντηση είναι "τα ρυθμίζεις όλα έτσι ώστε ο ήχος να σου αρέσει".  ;D

Εγω θα μεινω σε αυτο

Το θεμα δηλαδη ειναι να προσπαθω να πετυχω τον ηχο του καθε ενισχυτη που τις ποιο πολλες φορες μαλλον θα τον εχω ακουσει απο καποιο cd που εχει περασει απο πολυ επεξεργασια στο στουντιο; Ποσοι απο εδω δηλαδη εχουν ακουσει ολα αυτα τα μηχανηματα απο κοντα. Σιγουρα καποιοι, αλλα νομιζω οι πιο πολλοι οχι (μαζι με εμενα). Ευτυχως την εποχη που ζουμε πιστευω οτι με ολες τις λυσεις θα μπορεσεις να φτασεις σε ενα πολυ καλο αποτελεσμα αλλα με τις πεταλιερες με τις χιλιεςδυο ρυθμισεις θελει να ψαχτεις πολυ ωρα. Εγω προσωπικα οταν ασχοληθικα με καποια μου πηρε πολυ ωρα για να τελειωσω με εναν που να με ευχαριστει (αλλα και μετα παλι ειχε περιθωριο διορθωσης).

 

 

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα μεινω σε αυτο

Το θεμα δηλαδη ειναι να προσπαθω να πετυχω τον ηχο του καθε ενισχυτη που τις ποιο πολλες φορες μαλλον θα τον εχω ακουσει απο καποιο cd που εχει περασει απο πολυ επεξεργασια στο στουντιο;

 

όχι, δεν κατάλαβες  ;)

 

να φτιάχνεις ήχο που να ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, όχι να ΑΝΤΙΓΡΑΦΕΙΣ κάποιο ήχο που άκουσες και σου άρεσε

 

η διαμόρφωση του ήχου ΣΟΥ δεν είναι άσκηση αντιγραφής/προσομοίωσης, είναι δημιουργία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι καταλαβα  ;)

Απλα δεν νομιζω οτι αυτο δεν μπορει να γινει πλεον με ολες τις λυσεις που εχουν εναφερθει πιο πριν (απλα με διαφορετικες ρυθμισεις στην καθε περιπτωση).

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου