Προς το περιεχόμενο

Αλλαγη κουρδισματος σε floyd rose...


aris 17561

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα ,

 

εχω μια κιθαρα με floyd rose και θα ηθελα να ξερω αν μπορω ευκολα χωρις να χαλασω το σετ απ να αλλαξω το κουρδισμα απο

 

CGD#A#FΑ#

 

ΣΕ

 

Α#FC#G#D#A#

 

ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ απο το πρωτο κουρδισμα το οποιο εικαζω οτι ειναι C STANDARD να κανω μικροαλλαγες...

 

Ισως να βαζω κατι στο φλουντ να το κλειδωνω προς στιγμην... ??

Η μηπως να σεταρω την φεντερ μου σε ντο που εχει καπως πιο σταθερη γεφυρα και θα ειναι πιο ευκολες οι μετατροπες ?

Φιλε μου.Διαλεξε το gauge που θες.Βα λε το στην κιθαρα.Χορδισε την στο κουρδιμα που θες,Σεταρε το λαιμο με το αλλεν το τρεμολο σου το ηψος χορδων και τελικα ρυθμισε την εναρμονηση (intonation).Το ιδιο υσχιει και για το αντιστροφο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φιλε μου.Διαλεξε το gauge που θες.Βα λε το στην κιθαρα.Χορδισε την στο κουρδιμα που θες,Σεταρε το λαιμο με το αλλεν το τρεμολο σου το ηψος χορδων και τελικα ρυθμισε την εναρμονηση (intonation).Το ιδιο υσχιει και για το αντιστροφο.

το nickname σου μαλλον δεν εχει και πολυ αποκληση ε ?

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Να φανταστω καπου διαβασες αυτα τα κουρδισματα δεν ξερεις νοτες στην κιθαρα καθολου ε?

 

Νοτες ξερω και συγχορδιες να διαβασω , αλλα στα κουρδισματα ας πουμε δεν μπορω να καταλαβω ετσι με το ματι αν θα αντεχει για παραδειγμα το μανικι απο το ντο στανταρντ να  κατεβει σε λα διεση χωρις να ακουγεται ο ηχος φλαπι ... αυτα... ευχαριστω πολυ παιδια...

 

Οσο για το σετ απ , η αληθεια ειναι οτι ειμαι μυρωδιας... θα την παω σε ειδικο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλά μπορείς να "σκεφτείς" τις μεταφορές συγχορδιών σε άλλο κούρδισμα, να τις μάθεις εκεί και να τελειώνεις....

υπάρχει άλλος άνθρωπος που έχει 7 κιθάρες σε 7 διαφορετικά κουρδίσματα?? ??!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oi in flames σε c ειναι με drop a# ειναι απο οτι θυμαμαι,(δεν παιρνω και ορκο) δεν νομιζω οτι θα εχεις ι διαιτερο προβλημα απλα  την 56 σε c ειναι καλα αλλα σε A#δεν την παλευω καθολου θελω 60 τουλαχιστον,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oi in flames σε c ειναι με drop a# ειναι απο οτι θυμαμαι,(δεν παιρνω και ορκο) δεν νομιζω οτι θα εχεις ι διαιτερο προβλημα απλα  την 56 σε c ειναι καλα αλλα σε A#δεν την παλευω καθολου θελω 60 τουλαχιστον,

 

 

eee βαζω 60 απο την αρχη...

 

απλά μπορείς να "σκεφτείς" τις μεταφορές συγχορδιών σε άλλο κούρδισμα, να τις μάθεις εκεί και να τελειώνεις....

υπάρχει άλλος άνθρωπος που έχει 7 κιθάρες σε 7 διαφορετικά κουρδίσματα?? ??!!

 

Αυτο δεν γινεται γιατι πολλες φορες θελω να παιζω με βαρυτερα κουρδισματα... απο αυτο που ειναι σεταρισμενη η κιθαρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρη, το άλλο θέμα από κάτω με το Morpheus Droptune το είδες ;)

 

Nai nai και το εχω ψαξει στο παρελθον , και το ακουσα... Περαν του γεγονοτος οτι ειναι ακριβο , αρκετα , το αποτελεσμα ειναι μετριοκαλο.... δεν συγκρινεται με το κανονικο ντροπ τιουνινγκ παντως...

 

Συν της αλλης αν θες το κουρδισμα να μην ειναι στανταρντ αλλα σαν αυτο των σλιπκνοτ για παραδειγμα , δεν μπορεις να κανεις και πολλα...

 

Ευχαριστω παντως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nai nai και το εχω ψαξει στο παρελθον , και το ακουσα... Περαν του γεγονοτος οτι ειναι ακριβο , αρκετα , το αποτελεσμα ειναι μετριοκαλο.... δεν συγκρινεται με το κανονικο ντροπ τιουνινγκ παντως...

 

Συν της αλλης αν θες το κουρδισμα να μην ειναι στανταρντ αλλα σαν αυτο των σλιπκνοτ για παραδειγμα , δεν μπορεις να κανεις και πολλα...

 

Ευχαριστω παντως...

No problemo senior, εγώ πάντως το γλυκοκοιτάω εδώ και αρκετό καιρό...

 

Και για να μην είμαι τελείος off topic, για Α# βάζεις στα σίγουρα 60άρα, πειραματισμοί με λεπτότερες θα σου σπάσουν τα νεύρα και τη χορδή μαζί ;D

Άρα αν ξεκινήσεις από 60 κατεβαίνεις 48-38-24 (plain)-16-11

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Άρα αν ξεκινήσεις από 60 κατεβαίνεις 48-38-24 (plain)-16-11

 

Ok με αυτες τις χορδες θα μπορω να φτιαχνω ολα τα παραπανω κουρδισματα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου