Προς το περιεχόμενο

Clavinova +PC


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω μια σχετικά παλιά Clavinova (CLP 311) και θέλω να την συνδέσω στον υπολογιστή μου για να την έχω σαν midi keyboard . Τι πρέπει να κάνω? (δεν έχει drivers και έχω tin terratec phase 22)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα είναι εύκολα καθώς η κάρτα σου έχει MIDI I/O. ¶ρα, το μόνο που σου μένει είναι να συνδέσεις με ένα απλούστατο MIDI καλωδιάκι την κάρτα με το MIDI I/O του Clavinova και τέρμα. Και κάτι ενημερωτικό, δεν χρειάζονται drivers για MIDI σύνδεση, το πρόγραμμα διαχείρισης MIDI που έχεις (Cubase, Sonar κλπ.) φτάνει και περισσεύει για να σου αναγνωρίζει το MIDI keyboard σου.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanx για την απαντηση σου.

Κατι άλλο τώρα, τι είναι καλύτερο να έχω την clavinova και έναν midi controller η ένα midi keyboard που να έχει πάνω knobs +sliders??? Οι sliders ειναι τόσο σημαντικοί? Γιατί δεν μπορώ να βρω κανέναν φτηνό controller που να έχει και knobs+sliders. Είναι κάποιοι κοντά στα 150Ε αλλά δίνω αλλα 20 και παίρνω το Evolution 449C απο γερμανία?(Απο την άλλη το κλαβινοβα είναι γομαρι που να χωρεσει στο δωματιο μου...τεσπα)

Και κατι τελευταιο. Παρολο που έχω κάνει κι άλλο thread γιαυτό το θέμα μπορεί κανείς να μου πεί ποιο από τα δύο να προτιμήσω?Evolution 449c η Radium 49?Ήδη μου έχετε απαντήσει ότι το Radium έχει καλύτερη αίσθηση. Αλλά στην διαχείριση των controllers είναι χαλια, νομίζω δεν κρατάει τα key mappings άμα κλείσεις το ρευμα και τα πληκτρα δεν είναι touch-sensitive. Κανεις που να το έχει μπορεί να μου πεί αν έχει μαζί κανα software για να load/save presets ευκολα?(το 449 έχει τετοιο πραμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δίλημμα Clavinova+controller ή keyboard με sliders είναι κάπως σύνθετο. Θεωρώ πως ένα ηλεκτρικό πιάνο όπως αυτό που έχεις θα είναι καλύτερο σαν αίσθηση από οποιοδήποτε MIDI keyboard αλλά δεν ξέρω αν θα σε βόλευε να έχεις τη λύση "όλα σε ένα". Για να σου απαντήσω στην ερώτηση περί sliders, δεν είναι σημαντικά αλλά για πολλούς είναι βολικά. Αν μισείς το ποντίκι και σιχαίνεσαι τα αμέτρητα κλικ απλά για να πανάρεις τα κανάλια, τότε ένα controller με sliders θα είναι ευλογία για σένα, αλλά αυτό εξαρτάται από σένα και μόνο. Αλλιώς, μπορείς να εξοικονομήσεις χρήματα για κάτι άλλο.

Το Radium είναι touch-sensitive και νομίζω πως όντως υπήρχε το πρόβλημα με τα presets αλλά μόνο στις αρχικές εκδόσεις του Oxygen8 όμως η M-Audio διόρθωσε το πρόβλημα μέσω μιας αναβάθμισης λογισμικού και νομίζω πως τα Radium έχουν στο πακέτο το ανάλογο software ή μπορείς να το κατεβάσεις από το site της M-Audio. Ξαναπροτείνω να πας να τα δοκιμάσεις και μετά να αποφασίσεις.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωτησα Ελινα και Διαμαντόπουλο για Radium αλλα δεν είχαν για να δοκιμάσω. Βασικά δεν ρώτησα αν γενικά τα ποντεσιομετρα είναι απαραίτητα αλλά αν τα sliders είναι απαραίτητα(όχι τα στριφογυριστα knobs). Το Radium+Evolution 449 έχουν 9 sliders εκτος των 8 knobs κι επειδή δεν βρισκω controller χωρίς κλαβιε με sliders(αλλά με περισσότερα knobs) ρωτάω αν είναι τόσο απαραίτητα αυτά τα πραγματάκια. Εχω την αίσθηση πως μου απάντησες γενικά για ποντεσιόμετρα. Αν είναι τόσο πρακτικά (σε ξένα φορα διαβασα ότι τουλαχιστον τα sliders του Radium έχουν μεγαλύτερη ακρίβεια από τα στριφογυριστά knobs, δεν ξέρω αν ισχύει και στο Evolution) τότε θα πάρω ένα απτα 2 midi keyboards που κάνουν όσο κι ένας σκέτος controller με sliders/knobs. Εκτός αν ξέρετε κανένα που (ακομα και στο εξωτερικο) κάνει κάτω απο 150Ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου