Προς το περιεχόμενο

Bass: κουρδισμα drop c


lifeowner66

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πιο χοντρή χορδή = Μεγαλύτερη τάση... Άρα μία πιο χοντρή χορδή σε χαμηλό κούρδισμα δεν γίνεται τόξο...

χμμ οποτε η μονη διαφορα ειναι οτι ειναι πιο χοντρες?

 

Ειναι σαν να εκανα αυτο με το να παρω χορδες για 5χορδο και να φηνα την μια εξω.Απλα φανταζομαι με αυτες δεν θα εχω προβλημα με το στανταρ tuning .Πιο φθηνα θα μου ερχονταν οι χορδες για 5χορδο  :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε με τις χορδές για 5χορδο θα έχεις πρόβλημα με το standar tune αρκεί να σετάρεις καλά το όργανο...

 

αφου θα επρεπε να τεντωσω την χορδη που στο στανταρ κουρδισμα θα ηταν B να την κανω E δεν θα ειχε προβλημα?εγω νομιζω θα εσπαγαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα αφήσεις μεγαλύτερο relief στο μπράτσο για να μην έχει πρόβλημα το ΜΠΑΣΟ και η χορδή δεν μασάει... Πήγαινε το σε μάστορα να στο σετάρει... Πάντως μου κάνει εντύπωση πως σου κρέμονται οι χορδές... Εγώ με 45-105 μια χαρά είμαι σε drop C... Και γενικά αν θες να αλλάζεις συνέχεια κουρδίσματα (από drop C σε standard E) θα του πετάξεις τα μάτια έξω του μπράτσου... Παραμένει η καλύτερη λύση το 5χορδο... Εκτός και αν το έχεις μόνιμα σε drop C...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα αφήσεις μεγαλύτερο relief στο μπράτσο για να μην έχει πρόβλημα το ΜΠΑΣΟ και η χορδή δεν μασάει... Πήγαινε το σε μάστορα να στο σετάρει... Πάντως μου κάνει εντύπωση πως σου κρέμονται οι χορδές... Εγώ με 45-105 μια χαρά είμαι σε drop C... Και γενικά αν θες να αλλάζεις συνέχεια κουρδίσματα (από drop C σε standard E) θα του πετάξεις τα μάτια έξω του μπράτσου... Παραμένει η καλύτερη λύση το 5χορδο... Εκτός και αν το έχεις μόνιμα σε drop C...

 

εμενα εχει τωρα τις ghs ML-3045 Boomers που ειναι 45-65-80-100 .Συνιθος το εχω κουρδισμενο σε στανταρ Ε και οταν θελω να παιξω ενα τραγουδι απλω κατεβαζω τις χορδες που χρειαζονται,μαλλων αυτο ειναι ακομα χειροτερο και απο το να αναιβοκατεβαζω ολες τις χορδες ε? :S

 

relief τι ειναι?προσπαθω να το σεταρο μονος μου συνιθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) Μάζεψε λεφτά...

β) Πάρε 5χορδο...

γ) Πήγαινε το σε μάστορα γιατί θα του έχεις πετάξει τα μάτια έξω...

δ) Το thread δεν έχει πια νόημα... Ότι μπορούσα να στο πω στο είπα... Από εκεί και πέρα κάνε ότι σε φωτίσει ο Θεος...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) Μάζεψε λεφτά...

β) Πάρε 5χορδο...

γ) Πήγαινε το σε μάστορα γιατί θα του έχεις πετάξει τα μάτια έξω...

δ) Το thread δεν έχει πια νόημα... Ότι μπορούσα να στο πω στο είπα... Από εκεί και πέρα κάνε ότι σε φωτίσει ο Θεος...

προς το παρων αναμενω τις χορδες.Βασικα μια χαρα ειναι λειτουργει ακομα!! xd δν θα παρω αλλο μπασσο μεχρι που να διαλιθει τελειως αυτο.Τωρα γιατι να το παω στο μαστορα,μια χαρα ειναι ,σχεδον δλδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το set up δεν είναι και τπτ να το κάνεις μόνος σου όταν ξέρεις 2-3 βασικά. για να μην βρεθείς προ εκπλήξεων κάποια στιγμή  και αφού η λύση τεχνικού δεν είναι πάντα εύκολη, αυτό εδώ είναι ένας καλός οδηγός για το πως να το σετάρεις μόνος σου  (είναι τσαμπέ ολέ αλλα πρέπει να γραφτείς στο newsletter του)

 

http://www.jerzydrozdbasses.com/ultimate-guide-to-perfect-bass-setup.html

 

νομίζω πως θα ήταν καλή ιδέα να το διαβάσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου