Προς το περιεχόμενο

Music Store


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το γεγονός αυτό δείχνει πόσο σημαντική είναι πλέον η ελληνική αγορά

 

Ποσο σημαντικη ειναι η Ελληνικη αγορα (αστειο)

Ειναι και αυτο μια εκδοχη ,

Ακου ομως και το παρακατω

----> Η ευρωπη πειναει δε βγαζουν τοσα οσα πρεπει

----->οι κατασκευαστριες εταιρειες αρχιζουν να μη δινουν μηχανηματα σε καταστηματα που σπανε τις τιμες στην Ευρωπη

-----> Οπως θα εχεις παρατηρησει οι τιμες του thomann τσιμπηθηκαν σε πολλα προιοντα τελευταιο καιρο

----->το φπα στη Γερμανια 19% (ανεβηκε)

----->και οι αντιπροσωποι στην Ελλαδα αρχιζουν και ξυπνανε .

 

..φιλικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν νομίζω ότι θα αντιμετωπίσει κάποιος πρόβλημα σερβις εάν αγοράσει από γερμανία. Για την ελλάδα δεν είμαι σίγουρος.

 

Η ελληνική αγορά έγινε σημαντική γιατί τώρα έχουμε τη δυνατότητα να αγοράσουμε κάτι σε τιμές πολύ πιο προσιτές από ότι άλλοτε. Ο τζίρος αυτός πηγαίνει εκεί που πρέπει, σε καταστήματα που προσφέρουν μία ευχάριστη εμπειρία και λογικές τιμές. Και εκεί που άλλοτε σκεφτόμουν να πάρω έστω και χορδές, τώρα κάνω συχνά αγορές από το εξωτερικό και αισθάνομαι ότι τα λεφτά μου δεν πηγαίνουν τσάμπα.

 

Τώρα τα υπόλοιπα μου ακούγονται σαν κινδυνολογίες που έχω ακούσει από πολλούς εμπόρους, και οι γερμανικές τιμές μου φαίνονται το ίδιο προσιτές όπως άλλοτε. Το να σταματήσουν δε να δίνουν εμπόρευμα στα μεγάλα καταστήματα επειδή σπάνε τις τιμές ακούγεται πολύ αστείο. Εκτός αν σταματήσουν να δίνουν εμπορευμα και στο Musician's Friend ή το Music123 ή το Sweetwater. Αυτές οι σκοτεινές μεθοδεύσεις γίνονται μόνο στην ελλάδα, όπου αν κάποιος πουλήσει φτηνά οι άλλοι έμποροι τρέχουν να τον καταγγείλουν στον αντιπρόσωπο.

 

Το να ανέβει ο φπα 3% είναι αστείο όταν μιλάμε για διαφορές >50%.

 

Και όπως έχω ξαναπεί, είχα πολύ καλή εμπειρία στο παρελθόν από το Music Store που μου έδειξε ότι εκτιμούν πραγματικά τον πελάτη. Κανένας στην ελλάδα δεν μου έχει προσφέρει ποτέ τέτοια εξυπηρέτηση, οπότε και έχουν κερδίσει την εκτίμησή μου.

 

Επίσης έχω κάνει αγορές και από αγγλία και αμερική, και πάντα είχα θετική εμπειρία σε αντίθεση με την πικρή γεύση που μου άφηναν οι απόπειρες να αγοράσω κάτι από εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να ανέβει ο φπα 3% είναι αστείο όταν μιλάμε για διαφορές >50%.

 

 

Για πες ενα παραδειγμα ΓΙΑ ΔΙΑΦΟΡΕΣ 50 % ????

 

Εγω μπορω να σου πω πολλες εταιρειες για τις οποιες δεν ισχυει αυτο που ειπες πες μου εσυ εταιρειες για τις οποιες ισχυει

 

Genelec/ Mindprint/apogee/Emu/Access/Boss/Behringer/Cort/Furman/

Και μπορω να σου πω και πολες αλλες

Σε καποιες απο τις παραπανω η Ελλαδα εχει καλυτερες τιμες απο thomann kai musicstore σε αλλεσ παρομοιες.

 

Σε ακουω και νομιζω οτι ειμαστε 5 χρονια πισω

Αυτα που λες παντως για τρελες διαφορες εχουν αρχισει και σταματουν.....

Οι αντιπροσωποι ξυπνουν .

Να λες την κατασταση ετσι οπως εινια φιλε μου και το οτι το musicstore εβαλε ελληνα για να μπορει να γραφει και σε κανα Ελληνικο forum(οπως κανει ο thomann (ο thomann εβαλε εδω και καιρο)για να κατευθυνουν τα προβατα .

δε σημαινει οτι η Ελληνικη αγορα εγινε σημαντικη .

Και να ξεκαθαρισω οτι και εγω εκανα αγορες απο εξω γιατι ειχα φρικαρει με τις τιμες .

Και σας λεω οτι αν ψαξετε οχι στους αντιπροσωπους αλλα σε μεταπωλητες θα βρειτε ΙΔΙΕΣ μην πω και καλυτερες τιμες απο ΓΕΡΜΑΝΙΑ

 

 

Απλως οι μεταπωλητες στην Ελλαδα τα ξυνουν και ευτυχως που βρηκα ατομα που δεν τα ξυνουν απο δω και περα [/b]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επίσης έχω κάνει αγορές και από αγγλία και αμερική' date=' και πάντα είχα θετική εμπειρία σε αντίθεση με την πικρή γεύση που μου άφηναν οι απόπειρες να αγοράσω κάτι από εδώ.[/quote']

 

Σε καταλαβαινω φιλος εχεις τα δικια σου και εγω τα εχω τραβηξει

 

Ελαδισταν και κουτοπονηρια ισχυει ακομα για Ελλαδα σε μερικες καταστασεις αλλα ποσο ακομα ... τα πραματα αλλαζουν σας λεω !!!!!!!!

 

Και πολυ σωστο αυτο που υποθηκε καπου οτι πρεπει και οι ιδιοι οι Ελληνες να κανουν πραγματα για να ανεβει το music technology , οχι μονο να περιμενουν να κανουν ΑΡΠΑΧΤΕΣ

 

Ακομα δεν εχουν ολοι τη δυνατοτητα να αγοραζουν απο εξωτερικο ( μικρα παιδεια και ατομα που φοβουνται ) αυτοι τι να κανουν???

 

Σκοπος ειναι να μπορουμε ολοι να αγοραζουμε φτηνο GEAR για να δημιουργουμε...αν εχουμε αγορασει φτηνα κατι .... εε τοτε μας μενουν λεφτα να αγοραζουμε και κατι αλλο..στην ακρη ΔΕ ΜΕΝΕΙ ΤΠΤ .......με τιποτα!!!!!!!!!!!!

 

... φιλικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες παράδειγμα με διαφορές 50%;

 

Όλες οι κιθάρες της Yamaha, πολλά πενταλς από DOD, όλες οι φτηνές κιθάρες τύπου ΗΒ, πολλά Digitech, για να αναφερθώ μόνο σε κάποια που κοίταξα πρόσφατα.

 

Γιατί να ψάξω να βρω μεταπωλητή και να γυρνάω από τον έναν στον άλλον όταν μπορώ να έχω κάτι στο σπίτι μου χωρίς ψυχοφθόρες διαδικασίες; ¶λλωστε τους ξέρω όλους από χρόνια και τους έχω βαρεθεί.

 

Ειδικά όμως για το θέμα των μεταπωλητών έχω ξαναγράψει, είναι κοροϊδία όταν ρωτάς για κάτι να σε κατευθύνουν ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ σε ένα μαγαζί.

 

Οι αντιπρόσωποι μπορεί να ξυπνούν, εγώ δεν έχω διάθεση να ενισχύσω τα φθίνοντα οικονομικά τους πλέον. Αντίθετα χαίρομαι όταν βλέπω τα μαγαζιά να κλείνουν το ένα μετά το άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα που λες παντως για τρελες διαφορες εχουν αρχισει και σταματουν.....

Οι αντιπροσωποι ξυπνουν .

Να λες την κατασταση ετσι οπως εινια φιλε μου και το οτι το musicstore εβαλε ελληνα για να μπορει να γραφει και σε κανα Ελληνικο forum(οπως κανει ο thomann (ο thomann εβαλε εδω και καιρο)για να κατευθυνουν τα προβατα .

δε σημαινει οτι η Ελληνικη αγορα εγινε σημαντικη .

 

Να με συγχωρείς φίλε wizard αλλά όλος ο κόσμος στο Noiz που σχολιάζει θετικά τις εμπειρίες αγορών του από τον Thomann και τα λοιπά ευρωπαϊκά e-shops είναι κατευθυνόμενα (από τους πωλητές των καταστημάτων αυτών) πρόβατα κατά τη γνώμη σου;

Μην πας να βγάλεις και τρελό όλο τον κόσμο που δεν προτιμάει τους εγχώριους καραγκιόζηδες (και sorry για την έκφραση) αντί για τις χαμηλές τιμές και σωστή εξυπηρέτηση των έξωθεν εμπόρων.

 

Και να ξεκαθαρισω οτι και εγω εκανα αγορες απο εξω γιατι ειχα φρικαρει με τις τιμες .

Και σας λεω οτι αν ψαξετε οχι στους αντιπροσωπους αλλα σε μεταπωλητες θα βρειτε ΙΔΙΕΣ μην πω και καλυτερες τιμες απο ΓΕΡΜΑΝΙΑ

 

Απλως οι μεταπωλητες στην Ελλαδα τα ξυνουν και ευτυχως που βρηκα ατομα που δεν τα ξυνουν απο δω και περα

 

Εντάξει, αν όντως τα πράγματα αρχίζουν να βελτιώνονται τόσο πολύ θα το αντιληφθεί το αγοραστικό κοινό και θα πράξει αναλόγως. Μην περιμένεις όμως να αλλάξουν οι αγοραστικές συνήθειες από τη μία μέρα στην άλλη, δεν είναι φυσιολογικό. Όταν θα φτάσουν οι εγχώριοι αντιπρόσωποι και μεταπωλητές να προσφέρουν στην πλειοψηφία τους τις τιμές και την εξυπηρέτηση των Γερμανών, Αμερικάνων και λοιπών, τότε ίσως και να μην μας απασχολεί η αγορά εξοπλισμού από το εξωτερικό. Αλλά δεν είναι και τόσο απλό να ψάχνεις όλα τα μαγαζιά της Αθήνας μήπως και από σπόντα βρεις νορμάλ τιμή άρα...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

 

 

Και εγώ σχετικά καινούριος είμαι εδώ μέσα, αλλά δεν έχω διαφήμιση σε κανέναν μέχρι τώρα (πλην ίσως του thomann, αφού από εκεί αγόρασα μια ηλεκτρονική drums πρόσφατα, και έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος και από την τιμή και από την συνολική εξυπηρέτηση, pre-sales και after-sales).

 

Τελοσπάντων, και εγώ έχω αγανακτήσει με τους Έλληνες αντιπροσώπους. Στο παρελθόν μια κιθάρα πήρα από Αμερική (1993 - fender strat), και πιο πρόσφατα ακόμα και ένα ζευγάρι ακουστικά ήμουν τυχερός να το φέρει γνωστός, επίσης από Αμερική.

 

Πάντως, παρόλο που χρειάζεται ένα μάθημα στους ντόπιους καταστηματάρχες-αντιπροσώπους, δεν είναι καλό να φεύγει τόσο συνάλλαγμα έξω. Κάποιες καλές προσπάθειες που γίνονται, αξίζει να ακούγονται.

 

Στο audioworld που αναφέρει ο wizard, έχω περάσει κάποιες φορές. Δεν έχω αγοράσει τίποτα (για ηχεία μόνιτορ έψαχνα), αλλά και η εξυπηρέτηση που είδα εκεί, και οι τιμές, είναι πολύ καλές. Είναι μια αξιοπρόσεκτη προσπάθεια, ένας νέος άνθρωπος-επιχειρηματίας στο χώρο, και αξίζει της προσοχής μας. Τίποτα παραπάνω...

 

Ο Wizard το τραβάει λίγο, γιατί αν ο καθένας εδώ αρχίσει να γράφει στον ίδιο τόνο για το κάθε αγαπημένο του μαγαζί, θα γίνει το noiz σαν ένθετο κυριακάτικης εφημερίδας με διαφημίσεις. Από την άλλη, αν κάποιο thread πάει προς τα εκεί, δεν είναι κακό να λέμε όποιες προσωπικές μας εμπειρίες (καλές - κακές).

 

 

Αυτά τα ολίγα, είναι και μεσημέρι ντάλα κυριακάτικα, δεν ξέρω αν βγάζω νόημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μην πας να βγάλεις και τρελό όλο τον κόσμο που δεν προτιμάει τους εγχώριους καραγκιόζηδες (και sorry για την έκφραση) αντί για τις χαμηλές τιμές και σωστή εξυπηρέτηση των έξωθεν εμπόρων.

 

 

..ναι δεν θελω να βγαλω κανενα τρελο και οντως πολλες ...μα πολλες φορες η αντιμετωπιση ορισμενων σε φερνει στα ορια σου .Μεχρι και μπουνιες παιζεις ανετα το εχω ΒΙΩΣΕΙ πιστεψε με.

 

Και οντως και ειδικα στην επαρχια δυσκολα βρισκεις οτι χρειαζεσαι... ακομα μπραβο σε οσους φερονται οπως πρεπει ... και μεταξυ μας αν δεν εμφανιζονταν τα μαγαζια στη γερμανια και αγγλια εδω ακομα θα ειχαμε τιμες ΔΙΑΣΤΗΜΙΚΕΣ.

 

Belalik ..δεν θελω να υπερβαλω ...αλλα δεν νομιζεις οτι υπερβολη ειναι και το ποστ του φιλου ο οποιος ξεκινησε το thread?

Δηλαδη μας ενημερωσε κιολας το τι εθνικοτητας ειναι ο υπαλληλος του μαγαζιου για το οποιος ΞΕΚιΝΗΣΕ εκεινος να κανει διαφημιση..

 

κατα τα αλλα νομιζω οτι το θεμα καλυφτηκε και καταληξαμε καπου !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου