Προς το περιεχόμενο

Fender Bassman Ten combo ή Orange AD200B Mk3 head


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Σωστά! Κάτσε να δούμε όμως, τελικά ποιόν Bassman εννοεί ο tromaras.

 

;D

Όποιος και αν είναι, να κουβαλάς τόσα κιλά για τόσο λίγα watt είναι «πολυτέλεια» και το πιθανότερο είναι ότι δεν θα σου φτάσουν. Οπότε μαζί σου- δαγκωτό Orange  ;D 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλημερα παιδες

Λοιπον η αρχικη μου επιλογη ηταν ο Orange αλλα πηρε το ματι μου στις αγγελιες τον Bassman Ten κ επειδη ειχα ακουσει καλα λογια για τους συγκεκριμενους οταν χρησιμοποιουνται με μπασο επεσα σε διλλημα.Σιγουρα ενα head ειναι πιο ευελικτο λογω ογκου κ χρησης με διαφορετικες καμπινες απο εναν combo.

 

http://smart.noiz.gr/details.php?id=86276 bassman ten

 

Η χρηση που θελω να κανω ειναι για live κ καποιες φορες για προβα στο στουντιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Toν συγκεκριμενο Fender δεν τον εχω ακουσει. Εχω τον Bassman 50 σε καμπινα κιθαρας Orange 4x12 και για μπασο δε μου αρεσει, για κιθαρα ειναι παρα πολυ καλος.

 

Πως κατεληξες σε αυτους τους δυο ενισχυτες οι οποιοι εχουν και μεγαλη διαφορα τιμης; Θες οπωσδηποτε λαμπατο; Με καμπινα τι θα κανεις σε περιπτωση που παρεις τον Orange;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι θα κανεις σε περιπτωση που παρεις τον Orange;

 

 

Θα πάθει λουμπάγκο  δεν θα του αρέσει  ηχητικά και θα τον πουλήσει σε μένα μισοτιμής  ;D ;D ;D

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Toν συγκεκριμενο Fender δεν τον εχω ακουσει. Εχω τον Bassman 50 σε καμπινα κιθαρας Orange 4x12 και για μπασο δε μου αρεσει, για κιθαρα ειναι παρα πολυ καλος.

 

Πως κατεληξες σε αυτους τους δυο ενισχυτες οι οποιοι εχουν και μεγαλη διαφορα τιμης; Θες οπωσδηποτε λαμπατο; Με καμπινα τι θα κανεις σε περιπτωση που παρεις τον Orange;

 

 

Τον orange ηθελα αρχικα αλλα δελεαστηκα απο την αγγελια του bassman ten :)

Μαλλον για orange με βλεπω,θα παω μια βολτα απο τον παναγοπουλο να τον ακουσω κ ζωντανα.Τωρα οσο αναφορα το θεμα καμπινα εχω ενα warwick combo 200w στον οποιο θα χρησιμοποιησω την καμπινα του αρχικα στο σπιτι κ στο στουντιο θα παιζω με 4χ10 καμπινα της gallien krueger

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πάθει λουμπάγκο  δεν θα του αρέσει  ηχητικά και θα τον πουλήσει σε μένα μισοτιμής  ;D ;D ;D

 

;D ;D ;D στα 2/3 της αρχικης θα τον παρεις αν δεν μου αρεσει,μην τριβεις τα χερια σου!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Θα πάθει λουμπάγκο  δεν θα του αρέσει  ηχητικά και θα τον πουλήσει σε μένα μισοτιμής  ;D ;D ;D

 

;D ;D ;D

 

Βλέπω ότι ετοιμαζόμαστε για... αγορές  :o  ;D ;D ;D

 

Πάντως one way or another, είναι πολλά τα... κιλά Άρη  :D

 

35 σχεδόν τα του Fender- μπρρρρρρ...

 

25 σχεδόν τα του πορτοκαλί (μόνο το κεφάλι), ε, δεν θα είναι και άλλα τόσα η καμπίνα;  ::)

 

Το λουμπάγκο το βλέπω σιγουράκι  ;D  

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά θέλεις και μια καλή καμπίνα με καλά μεγάφωνα, αυτό μην το παραβλέψεις! Εννοείται ότι ο συγκεκριμένος συνδυασμός δεν προβλέπεται για χρήση δωματίου.

Μην το παραβλέψεις αυτό γιατί είναι σίγουρα εξίσου σημαντικό με την επιλογή του ενισχυτή σου (να μην πω κ ίσως παραπάνω!).

Απότι κατάλαβα ψάχνεις έναν ενισχυτή μπάσου αλλά δεν ξέρεις τι ακριβώς θέλεις. (Σε καμία περίπτωση δεν το λέω κακοπροαίρετα). Οπότε καλύτερα να θέσεις τη συζήτηση σε άλλες βάσεις. ΠΧ τι ήχο θέλεις να πετύχεις (vintage,καθαρό, βρώμικο, μοντέρνο κλπ), τι χρήση θέλεις να του κάνεις (προβάδικο, live, δωμάτιο) κλπ κλπ.

 

P.S. και σαν απάντηση στο αρχικό ερώτημα εννοείται τον Orange θα επέλεγα (ή μάλλον ένα OR120 από τα 70s ;D)

OMEGA MONOLITH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην τριβεις τα χερια σου!!!

 

 

Τα τρίβω για να σου κάνω  μασάζ στη μέση μπρε ... :P ;D ;D ;D

 

Πέρα  από τον χαβαλέ  και τα περιττά κιλά , μιλάμε για εξαιρετικής ποιότητας  μηχάνημα  και τολμώ να πω  οτι τα καθαρά του  ειναι  πιοοο γλυκά από  τα SVT , ματσαρεται εύκολα με διάφορες  καμπίνες (τον εχω ακουσει με μια παλια Kustom 2Χ15 και με μια SWR goliath  άλλα  το φόρτε του στα αυτιά μου είναι με μια ,μάλλον δυο orange obc 115 (1X15) 8)

 

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου