Προς το περιεχόμενο

ποιος είναι ο αγαπημένος σας κιθαρίστας και γιατί?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όσοι ξέρουν πέντε πράγματα από κιθάρα τα ίδια λένε και τώρα, σαράντα χρόνια μετά...

 

Ακριβώς, απλά όλοι γυρίζουμε πίσω στα απλά και καλά κάποια στιγμή..."ανεξερέτως". Οπότε καλά είναι και τα 5 πράγματα στην κιθάρα και στην ζωή γενικά. And don't forget... "Less Is More"  ;)

The player makes the guitar, not the opposite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν υπάρχει ούτε ένας από τους "καλούς" κιθαρίστες που με έχει κάνει να πατήσω το repeat πάνω από 10 φορές σε ένα κομμάτι του, να σταματάω ό,τι κάνω στα σόλο του, να ψάχνω ό,τι περισσότερο μπορώ στο internet (και όχι μόνο) για τον ήχο του και την τεχνική του (που ναι δεν ειναι Vai or smth) από τον David Gilmour. Sorry κι όλας, η ερώτηση του θέματος είναι προσωπική και απαντάω για εμένα. Σε 20 χρόνια πάλι Gilmour θα ακούω και το υπογράφω.

 

Υ.Γ. Και δεν είναι μόνο τα solo, είναι η πολύ ωραίες συγχορδίες που χρησιμοποιούν γενικότερα οι Floyd σε αρκετά κομμάτια τους. :)

In a world of magnets and miracles

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ποιοι είναι οι δικοί σας αγαπημένοι κιθαριστες?

 

 

John Medeski

Medeski, Scofield, Martin & Wood - A Go Go [2007]

Frank Gambale

Frank Gambale,Stuart Hamm & Steve Smith - Katahdin

 

Κιθαριστες με Κ κεφαλαιο,απλα δεν εχω λογια  :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα παλι μαρεσει πολυ ο εαυτος μου!

 

1. ειναι ξιγημενο παιδι

2. εχει χαβαλε

3. ειναι προσγειωμενος

4. οποτε θελω τον παιρνω τηλεφωνο και παμε για μπυρες

5. καμια φορα γουσταρουμε το ιδιο γκομενακι αλλα το λυνουμε παντα

6. δεν παιζει κατι που να μην μπορω να παιξω

7. μου δανειζει οποτε θελω τον εξοπλισμο του

8. ειναι πολυ προσιτος, ειναι σαν να λεμε ο κιθαριστας της διπλανης πορτας

 

βεβαια απο χιουμορ δεν τα παει και πολυ καλα ωρες ωρες...

 

οι αγαπημενοι του κιθαριστες αποτι μουχει πει ειναι ο

Gilmour (για ολα)

ο edge για τα εφε

ο angus young για τη μουσικη του

και ο Hetfield για τα κομματια που γραφει

 

βεβαια εχει εναν φιλο που ο εαυτος του πιστευει τα ιδια με εμενα!!  ;D

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1o ολοι αυτοι ειναι φοβεροι πεχτες προφανος γιαιτι δεν ηταν εκει ποθ ειναι τωρα και ολοι λετε αναλογα με το ειδος που ακουυτε (και εγω angus,slash,murray) αλλα π.χ. δεν ειδα κιθαριστες με τρομερες ικανοτητες οπως: SRV

 

Stevie Ray Vaughan - Scuttle Buttin (Montreux '85)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτου του τυπου τις ερωτησεις εχουν πλακα μερικοι,που αναφερουν κατι κιθαριστες υπερξεχασμενους ή υπερανυπαρκτους μονο κ μονο για να το παιξουν ψαγμενοι και ξεχωριστοι.Ειναι οι ιδιοι τυποι που αν τους ρωτησεις π.χ Ποιο ειναι το αγαπημενο σας κομματι απο Metallica αυτοι θα πουν στανταρ το metal militia ή το Hit the lights....

 

Για την ιστορια,τα συναισθηματα που μου ξυπναει ο Gilmour, δεν το καταφερνει κανεις αλλος...!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγαλη λατρεια ισως και ο λογος που ασχολουμαι με την μουσικη ειναι o Mark Knopfler.

Φοβερος κιθαριστας , φοβερες συνθεσεις, πολυ ιδιαιτερο στυλ , που ξεχωρισε σε μια πολυ δυσκολη εποχη για αυτο που πρέσβευε. Μαγικες μελωδιες. Πολυ ψαγμενος μουσικος και αλλα πολλα που θα μπορουσα να συζηταω αρκετες ωρες. Η κιθαρα ειναι απλα προεκταση του.

 

Στην καρδια μου ισως θα μπορουσε να μοιραστει την θεση του με τον εξισου αψογο Gilmour.

 

+1000

 

Πράγματι, τον θεωρώ έναν από τους πιο ολοκληρωμένους κιθαρίστες, ανέδειξε την ομορφιά της απλότητας στην κιθάρα, από τους πιο εκφραστικούς κιθαρίστες που μπορώ να σκεφτώ.

Εννοείται οτι υπάρχουν και άλλα ...τέρατα στον κόσμο της κιθάρας ο καθένας με τα δικά του προτερήματα έναντι των άλλων. Αλλά αν έπρεπε να σκεφτώ ΕΝΑΝ, τότε θα ήταν ο Knopfler.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα γραψω για τους αγαπημενους της τελευταιας διετιας

 

οπως προειπαν και αλλοι guthrie govan...συναισθημα...ωραια τραγουδια και απο οσο καταλαβα και απο κοντα ειναι και πολυ ωραιος τυπος...του εκανα και πλακα λεγωντας του οτι το αυτο που μαρεσει περισσοτερο σε εκεινον ειναι η αγγλικη προφορα του γιατι εχουμε πηξει στους αμερικανους!!!τραβα πες το αυτο σε εκεινους μου απαντησε!! :D

 

στον αντιποδα johnny hiland...καραμπινατο country-blues-rock παιξιμο...feeling,,,κομματαρες και τρομερος ηχος!!!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου