Προς το περιεχόμενο

Δυσκολίες στον ήχο με μια Gibson Firebird


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η δική μου παίζει "πιάνο" ακόμα και σε Champion 600.

Φυσικά και καλή γέφυρα έχει αλλά και το setάρισμα είναι super (sf).

Σε Mesa DC 30 που την άκουσα πολύ καλά ακουγότανε.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει ενδιαφέρον το πώς όταν κάτι είναι όνομα (Gibson) ή είναι ακριβό, κάνει κάποιους να το ψάχνουν εξονυχιστικά μέχρι να βρουν τον καλό ήχο. Αν αντιθέτως είναι κανά κουπί, όπως συνηθίζονται να λέγονται κιθάρες όπως οι BC Rich ή κάτι φθηνό, και δεν παίρνουν κατευθείαν το επιθυμητό αποτέλεσμα τότε το παρατάνε το πράγμα δίχως 2η σκέψη. Αυτό το έχω παρατηρήσει σε πολλές περιπτώσεις και ειδικά σε θέματα ενισχυτών/ πεταλιών κ.λ.π.

 

Σορρυ για το off topic αλλά κάτι τέτοια πρέπει να αποτελούν παράδειγμα και κίνητρο για ενδελεχές ψάξιμο ενός οργάνου/ μηχανήματος πριν το βαφτίσουμε "δεν μου κάνει" ή ,ακόμα χειρότερα, κουπί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις κάτι λιγότερο από “Vintage like” και περισσότερο σε “Hi-Fidelity like” μπορείς  να κοιτάξεις και:

 

Hovland MusiCap - 0,47uF 400V

http://www.banzaimusic.com/Hovland-MusiCap-0-47uF-400V.html

 

Mundorf Supreme SGO 0,47uF

http://www.banzaimusic.com/Mundorf-Supreme-SGO-0-47uF.html

O Hovland και o Mundorf εκτός του ότι δεν θα χωράνε μέσα στην κιθάρα δεν είναι και .047μ!

 

Για να είμαι ειλικρινής δεν φανταζόμουν ότι οι τελικές λάμπες παίζουν τόσο τεράστιο ρόλο στον ήχο.

Δεν παίζουν οι τελικές τόσο μεγάλο ρόλο, πάρα πολλοί κιθαρίστες έχουν παίξει Blues και όχι μόνο, με Humbuckers και EL84! Αν φταίει κάτι στον ενισχυτή σου είναι ο ενισχυτής ο ίδιος ως σύνολο δηλαδή προενίσχυση, τελικός, μεγάφωνο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει ενδιαφέρον το πώς όταν κάτι είναι όνομα (Gibson) ή είναι ακριβό, κάνει κάποιους να το ψάχνουν εξονυχιστικά μέχρι να βρουν τον καλό ήχο. Αν αντιθέτως είναι κανά κουπί, όπως συνηθίζονται να λέγονται κιθάρες όπως οι BC Rich ή κάτι φθηνό, και δεν παίρνουν κατευθείαν το επιθυμητό αποτέλεσμα τότε το παρατάνε το πράγμα δίχως 2η σκέψη. Αυτό το έχω παρατηρήσει σε πολλές περιπτώσεις και ειδικά σε θέματα ενισχυτών/ πεταλιών κ.λ.π.

 

Σορρυ για το off topic αλλά κάτι τέτοια πρέπει να αποτελούν παράδειγμα και κίνητρο για ενδελεχές ψάξιμο ενός οργάνου/ μηχανήματος πριν το βαφτίσουμε "δεν μου κάνει" ή ,ακόμα χειρότερα, κουπί.

 

Όντως offtopic αλλά πολύ σωστός.Είναι και λογικό αυτό.Εγώ πχ προσφάτως πήρα μια προενίσχυση/distortion  μπάσου,το amt bc-1....μιλάμε για 265 ευρά...όταν ήρθε και το κάρφωσα στο μπάσο πήρα ένα μουντό βουητό.Αφού το σκάλιζα επί ώρες είδα φως και μάλιστα εκτυφλωτικό το οποίο δεν θα ανακάλυπτα ποτέ αν το ίδιο πετάλι έκανε ένα 50ευρω.  ::)

 

Συγγνώμη και από μένα..συνεχίστε  :)

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως offtopic αλλά πολύ σωστός.Είναι και λογικό αυτό.Εγώ πχ προσφάτως πήρα μια προενίσχυση/distortion  μπάσου,το amt bc-1....μιλάμε για 265 ευρά...όταν ήρθε και το κάρφωσα στο μπάσο πήρα ένα μουντό βουητό.Αφού το σκάλιζα επί ώρες είδα φως και μάλιστα εκτυφλωτικό το οποίο δεν θα ανακάλυπτα ποτέ αν το ίδιο πετάλι έκανε ένα 50ευρω.   ::)

 

Συγγνώμη και από μένα..συνεχίστε  :)

 

 

 

Ρε παιδιά δεν το συζητάμε αυτό. Εννοείται αν έχεις πληρώσει κάτι ακριβά περιμένεις πολύ περισσότερα πράγματα από αυτο και το ψάχνεις πολύ περισσότερο. Άσχετα αν κάτι φθηνότερο θα μπορούσε να σου δώσει παρόμοιο αποτέλεσμα χωρίς το τόσο ψάξιμο.

Για να πω την αμαρτία μου, πέρασε από τα χέρια μου και μια φοβερή bach firebird Την οποία πούλησα με συνοπτικές διαδικασίες και χωρίς να την εξαντλήσω. Δεν άλλαξα ούτε βίδα πάνω της και έπαιζε πάρα πολύ καλά.

 

Εμένα τα ακριβά όργανα και τα ακριβα πράγματα γενικώς με βοηθούν στο ότι αφού τα σκάσω σταματώ να ψάχνω και λυτρώνομαι από το σαράκι των αγγελιών και των αναζητήσεων.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως πάντως τα ακριβά όλο και κάτι παραπάνω δίνουν απλώς σίγουρα  δείχνουμε μια snobαρία σε φθηνά μαραφέτια.Τα βάζουμε εύκολα σε αγγελίες.

 

Καλα το amt βέβαια θέλει και λίγο διάβασμα για να βγάλεις ήχο διότι τα knobs είναι λες και βγήκαν από πιλοτήριο f-16  8)

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ panouhl :

 

Παρακαλώ!...

Καλοσύνη σου τα καλά σου λόγια και το ίδιο σε αντευχαριστώ για αυτά!...

 

Αν μας έλεγες για ποιο είδος Blues (Chicago Blues, British Blues, San Francisco –new- style…) θα μπορούσες να μας βοηθήσεις περισσότερε στο να σου προτείνουμε κάποιους ενισχυτές που να είναι πιο ενδεικτικοί σε αυτά τα ηχοχρώματα.

 

Όπως σου έγραψε –πολύ σωστά!...- ο myster_maze ο ενισχυτής ηλ. κιθάρας αποτελεί ένα σύνολο πολλών επί μέρους στοιχείων, οπότε ο οποιοσδήποτε ενισχυτής με 6V6 GT, 6L6 GC, EL34-KT77, KT66 δεν σημαίνει ότι –αυτόματα- είναι ο πλέον κατάλληλα ενδεδειγμένος για να καλύψει τις ηχοχρωματικές ανάγκες σου. Οπότε καλό είναι να είσαι πολύ περισσότερο ενδελεχής ως προς το τι εσύ έχεις σαν αιτούμενο-ζητούμενο εξ’ αυτών…

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου