Προς το περιεχόμενο

Sampler σε laptop...


jazzmaster

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πες ότι έχεις ένα brand new macbook pro 2009 κ.τ.λ…

 

Και έχεις μια firewire κάρτα ήχου...

 

και επειδή ο σκληρός του macbook pro ας πούμε ότι δεν μπορεί να τα αναλάβει όλα....

 

...και θες να βάλεις έναν εξωτερικο firewire σούπερ γρήγορο σκληρό για να βάλεις την audio library του kontakt 3...

 

Και έχεις στο mb pro μόνο μία firewire θύρα…

 

Tι κάνεις?

 

Και τελικώς και πιο γενικώς… μπορείς να κάνεις δουλειά με λαπτοπ και ένα sampler σαν το Kontakt 3?

 

Ε?

Εε?

 

YΓ. Όλα αυτά παραβλέποντας το γνωστό πρόβλημα με το firewire chip (agere) που έχουν τα νεα μακ...

 

FONT face=impact size=3>once is a mistake twice is jazz...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τυπικά μπορείς να συνδέσεις πολλές firewire συσκευές σε μία μόνο θύρα. Αν η κάρτα ήχου σου έχει δύο firewire θύρες τότε στη μία συνδέεις την κάρτα με τον υπολογιστή και με την άλλη συνδέεις τη κάρτα με τον σκληρό. Τυπικά θα διαβάσει το MAC τον σκληρό (απλά δεν ξέρω πόσο πρόβλημα βγάζουν αυτά τα firewire που έβαλε τώρα η Apple.

 

Υπάρχει η πιο απλή και σίγουρη λύση να συνδέσεις τον σκληρό με USB.

http://brokentempo.bandcamp.com/

www.brokentempo.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εν λόγω mac εχει fw 800 οποτε πρωτα βαζεις εναν σκληρο δισκο με fw800 και μετα την καρτα ηχου και όντως δουλεύει σχετικά καλά. Τουλαχιστον σε μενα που εκανα το παραπανω με τη FW400 δουλεψε. Απο κει και πέρα, και η USB ειναι μια λύση! Εκτός αν εχεις Mbp λιγο παλιοτερο και εχει xpress card οποτε μπορεις να βαλεις εναν e-sata σκληρο. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τυπικά μπορείς να συνδέσεις πολλές firewire συσκευές σε μία μόνο θύρα. Αν η κάρτα ήχου σου έχει δύο firewire θύρες τότε στη μία συνδέεις την κάρτα με τον υπολογιστή και με την άλλη συνδέεις τη κάρτα με τον σκληρό. Τυπικά θα διαβάσει το MAC τον σκληρό (απλά δεν ξέρω πόσο πρόβλημα βγάζουν αυτά τα firewire που έβαλε τώρα η Apple.

 

Υπάρχει η πιο απλή και σίγουρη λύση να συνδέσεις τον σκληρό με USB.

 

mmmmmm........ναι η κάρτα έχει 2 θύρες... (RME FF 400)

 

δηλαδή θα διαβάσει το λαπτοπ τον εξωτερικό μέσω της κάρτας ήχου?

 

είναι ορθόδοξος τρόπος αυτός ή workaround?

 

η κάρτα ανεβάζει τρελές θερμοκρασίες... μήπως μου εκραγεί??  ;D

 

...........................

 

Το εν λόγω mac εχει fw 800 οποτε πρωτα βαζεις εναν σκληρο δισκο με fw800 και μετα την καρτα ηχου και όντως δουλεύει σχετικά καλά. Τουλαχιστον σε μενα που εκανα το παραπανω με τη FW400 δουλεψε. Απο κει και πέρα, και η USB ειναι μια λύση! Εκτός αν εχεις Mbp λιγο παλιοτερο και εχει xpress card οποτε μπορεις να βαλεις εναν e-sata σκληρο. ;)

 

Δεν κατάλαβα τι μου προτείνεις... να τα συνδέσω με άλλη σειρά? να συνδεσω στη θυρα του μακ τον σκληρό.. και την καρτα ήχου που? στον σκληρό? Οι firewire σκληροί έχουν 2 θυρες?

FONT face=impact size=3>once is a mistake twice is jazz...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι firewire σκληροί έχουν 2 θυρες?

Ναι...και εγώ μέσω της Motu έχω 2 εξωτερικούς. Πρώτα η κάρτα και μετά όλα τα υπόλοιπα πάνω στη κάρτα

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά αν βάλεις πρωτα την καρτα σου που εχει θυρα fw400, χανεις την εξτρα ταχυτητα της fw800 που εχει το mac σου στην οποία θα μπορουσε να συνδεθει σκληρος δισκος με 800αρα FW.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά αν βάλεις πρωτα την καρτα σου που εχει θυρα fw400, χανεις την εξτρα ταχυτητα της fw800 που εχει το mac σου στην οποία θα μπορουσε να συνδεθει σκληρος δισκος με 800αρα FW.

Σωστό αλλά σήμερα κυκλοφορούν πολλοί fw δίσκοι? (Δεν ξέρω ρωτάω, έχω καιρό να αγοράσω δίσκους)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλό είναι, συνδέεις την κάρτα ήχου με το μακ. Έπειτα με άλλο καλώδιο συνδέεις τη κάρτα με τον σκληρό. Αν ισχύει αυτό που είπε ο επόμενως (που μπορεί να έχει κ δικιο, αλλα δεν γνωρίζω), τότε συνδέει τον σκληρό με την κάρτα και με άλλο καλώδιο την κάρτα με τον σκληρό. Αλλά μου φαίνεται πολύ δύσκολο να έχει ο σκληρός 2 θύρες firewire.

 

ΘΑ ήθελα να μου πεις αν δουλεύει καλα η RME με το μακ, γιατί θέλω να την αγοράσω και πολλά έχω ακούσει για ασυμβατότητα των drivers.

http://brokentempo.bandcamp.com/

www.brokentempo.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν βάζεις ένα firewire-hub?

 

ναι, δεν εχω πρόβλημα να βαλω hub ή οτιδήποτε.. το θέμα είναι ότι απο τον εξωτερικό σκληρό θα διαβάζει το cubase τους ήχους/library του kontakt,

 

δεν το επιβαρύνω αν τα περνάω όλα από 1 θύρα?

 

θα είναι αξιόπιστο το όλο setup?

 

FONT face=impact size=3>once is a mistake twice is jazz...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου