Προς το περιεχόμενο

καινουργια κιθαρα η ενισχυτης???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα,

 

ειναι η πρωτη φορα που βαζω κατι σαν θεμα και θα ηθελα να ρωτησω την γνωμη σας στο πολυ "απλο" παρακατω ερώτημα:

 

υποτιθεται οτι ειστε στην παρακάτω κατάσταση σαν κιθαριστας:

 

εχεις 520 ευρω πανω κατω (+- 50 εννοω)

παιζεις hard rock - punk rock

παιζεις live αραια και αν κατσει

κανεις προβα δυο φορές την εβδομαδα (χωρις ικανοποητικη αποδοση του εκει ενισχυτη)

εχεις ήδη δυο κιθαρες (prs se singlecut (με emg 81/60) και ibanez grgr 121x)

εχεις ενισχυτη line6 spider II 15w

 

τι παιρνεις???

κιθάρα η ενισχυτή???

 

 

 

 

life is too.........o short

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Με 15 watt τρανζίστορ ενισχυτή καταφέρνεις να βγάλεις πρόβα  ??? Νομίζω ότι εδώ υστερείς ,γιατί από κιθάρες είσαι κομπλέ . Στην τιμή που βάζεις  θα βρεις πολύ αξιόλογους λαμπάτους ενισχυτές να σε καλύψουν στο είδος που παίζεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι, πρέπει να μας πεις τι νέο θα ήθελες να πετύχεις με αγορά κιθάρας ή ενισχυτή. π.χ. περισσότερη ένταση? Πληθώρα ήχων?

 

Πάντως, τα 15w είναι σε φάση practice, αντε και προβίτσα. Για να είσαι άνετος με την ένταση σε τρανζίστορ ενισχυτή για πρόβες, καλό είναι να έχεις >30w και 10-12" μεγάφωνο αντί για 8".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχην ευχαριστώ για τις αποψεις σας και καλως σας βρηκα,

διαβαζω το forum δυο χρονια τωρα αλλα δεν μπηκα στον κοπο να γραφτω μέλος....

 

παμε στο ζουμι τωρα,

 

εχετε δικιο οτι απο κιθαρες ειμαι ok απλώς ειχα παντα καημο την παρακάτω

 

http://www.thomann.de/gr/jackson_kexmg_kelly_bk.htm

 

 

το θεμα ειναι να αφησω την ματαοδοξια μου στην ακρη και να παρω καποιον καλο ενισχυτη λαμπατο για το ειδος που παιζω??ο οποιος θα μου φανει χρησιμος και στην προβα αλλα και στο live (οπως εχει δικιο αλλωστε ο φιλος ο spider δεν πολυτραβαει...) η να ακολουθησω την ματαιοδοξια μου....???

 

 

 

 

 

life is too.........o short

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδερφέ, ΕΝΙΣΧΥΤΗ. Ειλικρινά, απλά σταμάτα να το σκέφτεσαι, καν. Με έναν νέο ενισχυτή σε αυτά τα λεφτά και σε σύγκρισή με αυτόν που έχεις, πίστεψέ με, θα είναι σαν να ακούς και να παίζεις 2 νέες κιθάρες (εννοώντας αυτές που έχεις). Η γνώμη μου. Αλλά νομίζω είναι ξεκάθαρο, δεδομένου του ενισχυτή σου τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα καταλαβαινω οτι θες να σου πουμε να παρεις την κιθαρα ;D αλλα δεν νομιζω να στο πει κανενας...παρε ενα bugera 33xl και θα εκπλαγεις απο το αποτελεσμα....ακομα και με μαντολινο.... :P

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και by the way προτεινετε παρακαλώ κανενα καλο λαμπατο γαι το ειδος που παιζω σε (περιπτωση που αποφασισω να παρω ενισχυτη) γιατι δεν εχω ψαχτει πολυ με ενισχυτες (κακως θα μου πειτε γιατι ο ενισχυτης ειναι το ημισυ του παντος οταν παιζεις ηλεκτρικη κιθαρα) καθως με ενδιεφερε πιο πολυ η τεχνικη και η μελετη τον τελευταιο καιρο...

life is too.........o short

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου