Προς το περιεχόμενο

Συγκριτικό του Bonamassa στο αυθεντικό rig του Hendrix και στο αντιστοιχο budget


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Όχι ότι είπε κάτι που δεν ξέραμε, άλλωστε ο Bonamassa ποτέ δεν είπε ότι οι φθηνές κιθάρες δεν είναι καλές.

Στο σκέλος των ακριβών κιθαρών συλλέκτης δηλώνει, απλά τις παίζει και τις παίρνει μαζί του στα tours (καλά κάνει- εγώ δεν θα το έκανα).

Το φθηνό rig λέει ότι πλησιάζει στο κανονικό ,που στοιχίζει τρελά λεφτά παραπάνω, σε ένα ποσοστό 85% με 90% , που αν υποθέσω ότι αυτή η διαφορά ποσοστού αντικατοπτρίζει ίσως το feeling του παίχτη κυρίως και όχι τον ήχο τόσο......απλά επιβεβαιώνει αυτό που ξέρουμε. 

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε διαφωνώ. Απλά πόσο είναι το 85%; Γιατί τη διαφορά στον ήχο την έπιανα και απ' το ηχείο του κινητού μου με την ένταση στο μισό 

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
35 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Πάχυνε.🤔

Πέρα από αυτό, Μεγάλος.🙏🤘💙

Γιατί να μην παχύνει; 😁

 

35 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Δε διαφωνώ. Απλά πόσο είναι το 85%; Γιατί τη διαφορά στον ήχο την έπιανα και απ' το ηχείο του κινητού μου με την ένταση στο μισό 

Τι να σου πω ; Μονο αυτός ξέρει , αυτός τα είχε μπροστά του 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Διαφορά στον ήχο μπορεί να έχουν και δύο squire μεταξύ τους.

Το νόημα του video για εμένα είναι ότι συγκρίνοντας ένα rig που έχει 40,000,00 $ με ένα που έχει 1.500,00 $ μπορείς πάνω κάτω να κάνεις τα ίδια πράγματα.

Φυσικά το ακριβό rig έχει συλλεκτική αξία γι αυτό και κοστίζει τόσο.

Αν είσαι συλλέκτης, δεν το συζητάμε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

Το πραγματικό συγκριτικό θα ήταν να έπαιζε με τα 2 rigs χωρίς να ξέρει ποιο είναι ποιο.

Λογικά θα το καταλάβαινε στο δευτερόλεπτο, όπως κ εμείς. Η squier έχουν πιο λεπτό και "ψεύτικο" neck. Αλλά αξίζει αυτό που λέει ο @LK. Βγάλε το γούστο από τη μέση και δες τα σαν εργαλεία για τη δουλειά σου. Το "φτηνό" rig μια χαρά τα πάει, άρα why not.

 

Βέβαια και στο φτηνό λάμπες ζέστανε 😈

  • Like 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, LK είπε

Γιατί να μην παχύνει; 😁

Γιατί θα χαλάσει το "Agent Smith look" που χρησιμοποιεί στα lives του...😛

 

image.png.9fc91482426b03f8cb715427b54df739.png

 

6 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

Το πραγματικό συγκριτικό θα ήταν να έπαιζε με τα 2 rigs χωρίς να ξέρει ποιο είναι ποιο.

Για να δείξει τι? Ποιο είναι το vintage και ποιο το σύγχρονο? Το θέμα του βίντεο αν κατάλαβα καλά ήταν να δείξει πόσο κοντά στον ήχο του Hendrix μπορεί να φτάσει κανείς χωρίς να χρειαστεί να πουλήσει το σπίτι του, παίζοντας με ένα πολύ φτηνό rig.

  • Συμφωνώ 2

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
6 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

Το πραγματικό συγκριτικό θα ήταν να έπαιζε με τα 2 rigs χωρίς να ξέρει ποιο είναι ποιο.

Τις διαφορές θα τις καταλάβαινε.

Ποιο είναι ποιο δεν ξέρω αν θα καταλάβαινε . Εξαιρώ την κιθάρα βέβαια, γιατί την πιάνει.

Επίσης άλλο "διαφορετικό" , άλλο "καλλίτερο".

Άλλωστε αναφορικά με τον vintage εξοπλισμό και το hum , μάλλον επικριτικό τον βρήκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα του βίντεο και δεκάδων ή εκατοντάδων άλλων παρόμοιων είναι να απαντήσουν στο αιώνιο ερώτημα "αξίζει τα χρήματά του;". Εγώ απλά λέω ότι η απάντηση μπορεί να είναι ρεαλιστική μόνο αν το test είναι blind.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου