Προς το περιεχόμενο

Συγκριτικό του Bonamassa στο αυθεντικό rig του Hendrix και στο αντιστοιχο budget


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
1 λεπτό πριν, Jazzjoker είπε

 στο αιώνιο ερώτημα "αξίζει τα χρήματά του;"

Νομίζω είναι εύκολο να απαντηθεί.

Αν είσαι συλλέκτης , προφανώς αξίζει (αν δεν πέσουν βέβαια οι τιμές στο μέλλον-που εγω πιστεύω θα πέσουν όταν πεθάνουν όλοι της ηλικίας μας και πάνω 😁), αλλά είναι ένα συλλεκτικό ρίσκο που έχει κάθε επένδυση.

Αν είσαι παίχτης....φυσικά και δεν αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αν ο Μποναμαμάσα παίζει με μια κιθάρα των 50.000 $ και εγώ με μια των 500 $ , όχι μόνο το όργανο δεν είναι καλλίτερο 100 φορές,αλλά ούτε και ο ίδιος σε σχέση με εμένα 😆

Αν ο Μποναμασα παίξει με κιθάρα των 500$ και εγώ με μία των 50.000$ , ο Μποναμασα απλά θα ακουστεί πάρα πολύ καλλίτερος...σε τι ποσοστό δεν ξέρω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω (αν και είμαι ο ποιο ακατάλληλος για να κρίνω )ότι η μεγάλη διαφορά στον ήχο ,προέρχεται από τον τελείως διαφορετικό ενισχυτή .Πάντως η Squier ακούγεται λίγο "τσίγκινη "  .

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, LK είπε

Αν ο Μποναμαμάσα παίζει με μια κιθάρα των 50.000 $ και εγώ με μια των 500 $ , όχι μόνο το όργανο δεν είναι καλλίτερο 100 φορές,αλλά ούτε και ο ίδιος σε σχέση με εμένα 😆

Αν ο Μποναμασα παίξει με κιθάρα των 500$ και εγώ με μία των 50.000$ , ο Μποναμασα απλά θα ακουστεί πάρα πολύ καλλίτερος...σε τι ποσοστό δεν ξέρω. 

Αν παίξετε blues, θα ακουστεί καλύτερος με ότι και να παίξει. Αν παίξετε ...Πυξ Λαξ, δε θα έχετε διαφορά. Μη σου πω τον έχεις κιόλας 😁

  • Χαχα 2
  • Συμφωνώ 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει rig με 3000-4000 ευρώ. Αντί squier να παίξει με μια οικονομική fender, με σωστούς μαγνήτες, Αντι του peavey θα μπορούσε να βρει κάποιον άλλον σύγχρονο Marshall (ή άλλη μάρκα) με ήχο πιο κοντά στον superlead, Επισης, θα μπορούσε να ξοδέψει τα δίπλα χρήματα σε πετάλια και να χρησιμοποιήσει καλύτερες εκδοχές των original. Πάλι θα ήταν 10 προς 1 η διαφορά τιμής με το συλλεκτικό rig, αλλά σίγουρα δεν θα μιλούσαμε για διαφορά τάξεως 85%.  Ο ήχος και η αίσθηση θα ήταν σχεδόν το ίδιο. 
 

Εάν έκανε στο βίντεο blind test, θα καταλάβαινε τη διαφορά πολύ πριν πιάσει την κιθάρα (με το άνοιγμα του ενισχυτή και των πεταλιών). Είμαι σίγουρος, δε, ότι δεν θα του πολυάρεσε ο ήχος με το φτηνό  rig.

  • Συμφωνώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Για έναν περίεργο λόγο , τον Μποναμάσα τον συμπαθώ πολύ.

Πέρα από πολύ κάλος στο είδος του κιθαρίστας, μου αρέσει και σαν τύπος (κυρίως).

Μου αρέσει όλη αυτη η Βινταζολαγνεία του και ότι είναι άρρωστος με αυτά.

Και εγώ είμαι...στη δική μου κλίμακα βέβαια.....υπέρ της αρχαιολογίας 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, gkourmoul1 είπε

Είμαι σίγουρος, δε, ότι δεν θα του πολυάρεσε ο ήχος με το φτηνό  rig.

Και εγώ προτιμώ να οδηγώ μια Aston Martin DB5 του 63 😁

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, LK είπε

Πέρα από πολύ κάλος στο είδος του κιθαρίστας

Διαφωνώ κάθετα.

 

Αναμφισβήτητα είναι καλός κιθαρίστας και με τεχνική. Το πρόβλημά του είναι ότι επέλεξε να ασχοληθεί με τα μπλουζ στα οποία δεν το έχει, όσο και να προσπαθεί. Με τον τρόπο που παίζει, σε ποιο ροκ φόρμες ίσως είχε μεγαλύτερη επιτυχία.

ΥΓ imho

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
6 λεπτά πριν, Αρχή Διαλόγου είπε

Διαφωνώ κάθετα.

 

Αναμφισβήτητα είναι καλός κιθαρίστας και με τεχνική. Το πρόβλημά του είναι ότι επέλεξε να ασχοληθεί με τα μπλουζ στα οποία δεν το έχει, όσο και να προσπαθεί. Με τον τρόπο που παίζει, σε ποιο ροκ φόρμες ίσως είχε μεγαλύτερη επιτυχία.

ΥΓ imho

Εγώ δεν είπα σε ποιο είδος 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, LK είπε

Για έναν περίεργο λόγο , τον Μποναμάσα τον συμπαθώ πολύ.

Πέρα από πολύ κάλος στο είδος του κιθαρίστας, μου αρέσει και σαν τύπος (κυρίως).

Μου αρέσει όλη αυτη η Βινταζολαγνεία του και ότι είναι άρρωστος με αυτά.

Και εγώ είμαι...στη δική μου κλίμακα βέβαια.....υπέρ της αρχαιολογίας 😁

Σου αρέσει που είναι κατά του γάμου κατά βάθος 🤔

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου