Προς το περιεχόμενο

Fender Vintage P-Bass Pickup


Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδιά γίνεται να βάλω σε ένα cort action τον Fender Vintage P-Bass Pickup με κάποιο τρόπο αν  καταργήσω την active προενισχυση ,θα μπορέσω με καμία μόντα να τον κανω split με εναν j που ταιριαζει, το μπασάκι μου τώρα παιζει μονο split απο οσο ξέρω ή δεν αξίζει και να παω  για καινουργιο μπάσσο, γενικά είμαι ευχαριστημενος απο το μπάσο και το playability του μια χαρά

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς λες σχετικά με split αλλά το Cort σου έχει την κλασσική διάταξη PJ.

Του βάζεις ότι συνδυασμό μαγνήτη p ή j και όλα οκ.

Άμα δεν θες την προενίσχυση, τα ξηλώνεις όλα και παίρνεις τρία ποτενσιόμετρα 250Κ, έναν πυκνωτή 0.05 έως 0.1μF, κολλητήρι και καλάι και προχωράς φτιάχνοντας μια jazz bass τοπολογία.

 

Για να πειραματιστείς και να μάθεις, το μπάσο σου είναι επαρκές (αφού σου κάνει κιόλας) και όταν νοιώσεις να πας για καλύτερα, ξέρεις τι θες και βρεις τα λεφτά, προχωράς σε κάτι καλύτερο. Οι μαγνήτες δεν πάνε χαμένοι εξάλλου

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ νόμιζα ότι οι 2 μαγνήτες  παιζουν μονο μαζί και όχι ανεξαρτητα  δηλαδή αν χαμηλώσω το ποντεσιόμετρο του j θα παίζω μόνο με τον p  τζάμι λοιπόν!  πάω να τον παραγείλω  μαζι  και τον SJB-3 Quarter Pound  ;) 

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πες μου κάτι ακομα αν μπορεις σε παρακαλώ μου εχουν μίνει  κάτι 250αρια  cts fender solid shift που τα είχα πάρει κατα λάθος για την τελε μου μπορώ να τα χρησιμοποιήσω αυτά και επίσεις που θα βρώ κάποιο σχεδιάγραμα να το μελετήσω για να κάνω την συνδεσμολογία ?

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πες μου κάτι ακομα αν μπορεις σε παρακαλώ μου εχουν μίνει  κάτι 250αρια  cts fender solid shift που τα είχα πάρει κατα λάθος για την τελε μου μπορώ να τα χρησιμοποιήσω αυτά και επίσεις που θα βρώ κάποιο σχεδιάγραμα να το μελετήσω για να κάνω την συνδεσμολογία ?

 

αυτα φορανε τα stock Fender P.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που θα βρώ κάποιο σχεδιάγραμα να το μελετήσω για να κάνω την συνδεσμολογία ?

http://www.google.gr/search?q=jazz+bass+schematic&hl=el&prmd=imvns&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=aKlZUNbvLMSp0QXVjYG4Dw&ved=0CAcQ_AUoAQ&biw=1280&bih=846

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

λοιπόν μάγκες σήμερα ήρθαν τα μαγνητάκια ο p fender και  o  SJB-3 Quarter Pound  και το σχεδιάγραμμα που θα χρησιμοποιήσω είναι το εξής http://cdn.seymourduncan.com/images/support/schematics/std_p_j_bass.jpg  θέλω να κάνω μια ερώτηση βλέπω ότι  οι p μαγνήτες έχουν κάτι σφουγγαράκια από κάτω και ένα μεταλλικό plate όπου  γειώνονται οι μαγνήτες το τοποθετώ όπως είναι ; και αν ναι  εφόσον γειώνονται στο plate μπορώ να αναιρέσω το solder-(γείωση ) του p μαγνήτη επάνω στο ποντεσιομετρο του neck ή οχι ; επησεις θα πρέπει να βγάλω και τις χορδές  ή δεν χρειάζεται;

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν μάγκες σήμερα ήρθαν τα μαγνητάκια ο p fender και  o  SJB-3 Quarter Pound  και το σχεδιάγραμμα που θα χρησιμοποιήσω είναι το εξής http://cdn.seymourduncan.com/images/support/schematics/std_p_j_bass.jpg  θέλω να κάνω μια ερώτηση βλέπω ότι  οι p μαγνήτες έχουν κάτι σφουγγαράκια από κάτω και ένα μεταλλικό plate όπου  γειώνονται οι μαγνήτες το τοποθετώ όπως είναι ; και αν ναι  εφόσον γειώνονται στο plate μπορώ να αναιρέσω το solder-(γείωση ) του p μαγνήτη επάνω στο ποντεσιομετρο του neck ή οχι ; επίσης θα πρέπει να βγάλω και τις χορδές  ή δεν χρειάζεται;

Η σειρά έχει ως εξής:

Σώμα μπάσου, plate (που δεν χρειάζεται καθότι είναι θωράκιση ή όπως μερικοί υποστηρίζουν ότι όπως στις τέλε, έτσι και εδώ "βελτιώνει" τον ήχο αλλά όχι γείωση - σε σύγχρονους p-μαγνήτες είναι αχρείαστη αλλά αφού το θέλεις βάλτο), σφουγγαράκι, μαγνήτης.

Οι γειώσεις του μαγνήτη πάνε κανονικά στα pots.

Αν θες, για να χει και νόημα κιόλας, το plate το ενώνεις με ένα καλώδιο σε σημείο που υπάρχει γείωση για να υπάρχει συνέχεια της θωράκισης. Κλάιν μάιν δηλαδή.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου