Προς το περιεχόμενο

Mxr Carbon Copy ή Hardwire DL-8


argimet

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οπως λεει και ο τιτλος ψανχω για delay και ειμαι αναμεσα σε αυτα τα δυο                    Mxr Carbon Copy (http://www.thomann.de/gr/mxr_m169_carbon_copy_analog_delay.htm) ή Hardwire DL (http://www.thomann.de/gr/digitech_hardwire_hw_dl_8_delaylooper.htm_).

Το θελω κυριως για σολο και για τα καθαρα και εχω ξεχωρισει αυτα γιατι εχουν επιλογη που προσθετει chorus θα μου πειτε υπαρχουν και αλλα με αυτην την επιλογη Ok.Οποιος θελει να προτινει κατι μπορω να δοσω μεχρι 160 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δεν περιμενεις λιγο και δεν περνεις το El Capistan?...Δλδ αν εισαι στο τριπ για καλο delay με chorusy feel...γιατι οχι?

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι κατοχος του Carbon Copy και ενας φιλος εχει το Hardwire.

Ειναι και τα δυο πολυ ωραια πεταλια ΑΛΛΑ! Το ενα ειναι αναλογικο με ο,τι κι αν αυτο συνεπαγεται (πιο ''γλυκες'' επαναληψεις, η μια πιο ''θολη'' απο την αλλη, πιο σκοτεινο, πιο γλυκος ηχος, απουσια tap tempo) ενω το Ηardwire ψηφιακο (''κρυσταλλινες πανομοιοτυπες επαναληψεις, περισσοτερες ηχητικες επιλογες, tap tempo, reverse delay κτλ)

 

To Carbon Copy ειναι μακραν το αγαπημενο μου πεταλι. Εκτως αυτων που σου γραφω παραπανω εχει ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ modulation που μολις το ακουσεις θα με καταλαβεις... ;)

Περαν αυτου, ειναι μια εξαιρετικα ποιοτικη ηχητικα λυση ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ budget. Και καταλαμβανει ελαχιστο χωρο.

 

Ομως εισαι σιγουρος οτι δε θες τις ευκολιες που σου προσφερει το ψηφιακο? Εμενα μου εχει καθισει μια χαρα και σκεφτομαι να δωσω το αλλο μου (T.C. Nova Delay) ακριβως επειδη καταλαβα πως μια χαρα ειμαι με το αναλογικο για τα γουστα και τις αναγκες ΜΟΥ. Απαντα αυτο το ερωτημα στον εαυτο σου, πηγαινε και ακου ψηφιακα/αναλογικα delay και μαλλον θα καταληξεις αν θες ψηφιακο η αναλογικο...

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι δυο εντελως διαφορετικα πεταλια....

το ενα αναλογικο το αλλο ψηφιακο.

εισαι σιγουρος οτι "μπορεις" να παιξεις με αναλογικο delay?

τι θελω να πω. τα τελευταια χρονια περασαν απο τα ποδια μου αρκετα Delay

ολα ηταν ψηφιακα κ παντα ειχα στο νομου να παρω ενα αναλογικο.

πριν κανα τετραμηνο αποφασισα να παρω ενα αναλογικο Delay πηγα στα μαγαζια και επαιξα με διαφορα και διαπιστωσα αυτα που λεει ο φιλος G.K. the Greek

πηρα ξανα ψηφιακο......... ;D

 

 

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι κατοχος του Carbon Copy και ενας φιλος εχει το Hardwire.

Ειναι και τα δυο πολυ ωραια πεταλια ΑΛΛΑ! Το ενα ειναι αναλογικο με ο,τι κι αν αυτο συνεπαγεται (πιο ''γλυκες'' επαναληψεις, η μια πιο ''θολη'' απο την αλλη, πιο σκοτεινο, πιο γλυκος ηχος, απουσια tap tempo) ενω το Ηardwire ψηφιακο (''κρυσταλλινες πανομοιοτυπες επαναληψεις, περισσοτερες ηχητικες επιλογες, tap tempo, reverse delay κτλ)

 

 

νομίζω ότι στις ειλογές analog / slap το hardwire θα βρωμίζει λίγο τις επαναλήψεις. Πάντως κι εγώ με καθαρό ψηφιακό δεν μπορώ να παίξω  ;)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω ότι στις ειλογές analog / slap το hardwire θα βρωμίζει λίγο τις επαναλήψεις.

 

Ναι εχει προσομοιωση αναλογικου delay. Σε αυτη τη λειτουργια προτιμω το DD-7.

Ομως τιποτα απο αυτα δε συγκρινεται με το αληθινο αναλογικο (MXR) κατα τη γνωμη μου. ;)

 

Εκτος αν ξεφυγουμε παρα πολυ σε τιμη και κοιταξουμε προς καποιο Empress Superdelay για παραδειγμα...

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εχει προσομοιωση αναλογικου delay. Σε αυτη τη λειτουργια προτιμω το DD-7.

Ομως τιποτα απο αυτα δε συγκρινεται με το αληθινο αναλογικο (MXR) κατα τη γνωμη μου. ;)

 

 

Θα ήταν σίγουρα καλό να συμπεριλάβεις το DD7 στις επιλογές σου, προσωπικά μου άρεσε περισσότερο από το hardwire (και από το carbon copy) και από άποψη ήχου αλλά και από δυνατότητες (φυσικά εγώ πήρα το eventide timefactor, αλλά λέμε τώρα  ;D). Αυτό φυσικά στην περίπτωση που αποφασίσεις να πας για digital delay.

 

Τώρα για αναλογικά σε αυτό το budget, δύσκολα θα βρεις κάτι καλύτερο από το carbon copy (αλλά δεν είμαι και ειδικός!). Αν η λειτουργία που θες όμως είναι μόνο το slap back, τότε δεν σου χρειάζεται το ψηφιακό.

 

..γενικώς καλύτερα να ακούσεις από κοντά τις διαφορές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου