Προς το περιεχόμενο

set up fender 60s sonic blue


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο μάστορας μου είχε πει ότι για να εξαφανιστεί και αυτό το τριξιματάκι(το οποίο δεν είναι πρόβλημα γιατί κινήται σε νορμάλ όρια,αλλά απο'κει και πέρα είναι θέμα γούστου)χρειάζονται πιο ψιλά τάστα (σε ύψος εννοώ).

 

Μου έδειξε μια άλλη που είχε η οποία σε σεταπ ήταν ακριβώς ίδια με την δικιά μου,

η μόνη διαφορά ήταν ότι φορούσε 6100 dunlop τάστα και δεν είχε τρίξιμο.

 

Αυτά από θέμα τριξίματος της χορδής λόγο action,που απ'ότι κατάλαβα αυτό σε απασχολεί για να αναφέρεις το fret leveling εκτός αν κάνω λάθος.

 

Στο διαδύκτιο δεν υπάρχει κάτι σχετικά με το συγκεκριμένο σετάπ?

 

 

Να πεις στον μαστορα σου να μαθει να κανει fret levelling και να μην σε ξαναπει π@π@ριες για τα ταστα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πεις στον μαστορα σου να μαθει να κανει fret levelling και να μην σε ξαναπει π@π@ριες για τα ταστα!

 

Είναι τσεκαρισμένη από θέμα leveling,αν υπήρχε κάποιο πρόβλημα στο leveling θα έτριζε σε συγκεκριμένα τάστα τα οποία θα είχαν άνισο ύψος,σε εμένα όλα τα τάστα είναι το ίδιο.

 

Τρίξιμο λέγοντας πολύ λιγότερο από αυτό της καινούριας χορδής(ίσως δεν το διατύπωσα καλά),διαφέρει πολύ ο ήχος του απο το ταστάρισμα. :)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας σταματήσει επιτέλους αυτή η ανακρίβεια.... η fifties ή 50s έχει το ίδιο truss rod με το δικό σου. Ιστορικά γνωστό 2 πράγματα έκανε η Fender το 1971! ρύθμιση βέργας από το headstock και micro tilt adjustment. Από φωτογραφία κάποιος με λίγο μυωπία θα έβλεπε και Gibson στο headstock!! Αυτό που βλέπεις είναι walnut και δεν ρυθμίζει ΤΙΠΟΤΑ! Αν η κιθάρα σου είναι η classic player 60s έχει διαφορετικό radius από την classic 60s. H γέφυρα αν είναι η πρώτη έχει 2 βίδες και 6 saddles. Αν είναι η δεύτερη έχει 6 βίδες και 6 saddles. Δοκίμασε τα εξής άσε το μπράτσο ήσυχο και σε μιά ευθεία, και πείραξε την γέφυρα και τα saddles. Τα "σελλάκια" πρέπει να ακολουθούν το radius του μπράτσου. ΣΕ ΟΛΕΣ τις stratocaster υπάρχει ένα σημείο που είναι αρκετά χαμηλό και δεν έχεις fret buzz. Αλλά δεν έιναι το ίδιο σε όλες. Πειραματίσου λίγο όπως σου λέω και μιά χαρά.... Αν τελικά είναι χαλασμένη στην αγοράζω εγώ... :))

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου  νομιζα οτι ειχες καταλαβες ότι μιλαω για την classic player 50 & 60s  , οσο για το  walnut  που λες  είναι καρυδιά η κοντρα που εχει το μανικι ??  , εγω στη φωτογραφία εβλεπα τρυπα για αλλεν αλλα δεν εχω πιασει και στα χερια μου 50αρα  ενταξει εχω και λίγο μυωπια  γιαυτο ρωταω http://www.thomann.de/gr/fender_50s_classic_player_strat_mn_sg.htm

 

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η fifties ή 50s έχει το ίδιο truss rod με το δικό σου.

 

+1000 και πρεπει να το ρυθμιζεις αφαιροντας το μπρατσο.

 

πρωτη φορα στη ζωη μου ακουω να ρυθμιζουν το action της κιθαρας απο το...trussrod    ::)

 

δυο πραγματα λοιπον συμβαινουν...

 

ειτε ο ΟΡ δεν ξερει τι του γινεται...ειτε ο μαστορας δεν ξερει τι του γινεται..

 

μια classic player 60s με το 12αρι radius και τα medium jumbo frets που εχει πρεπει να εχει πολυ χαμηλο action AΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ αν εχει γινει καλο fret leveling & crowning...για ..αδερφιστικο-χεβυμεταλλαδικο action "σαυρα"  ;D  θελει και αλλη δουλεια στο fret leveling-crowning το εργοστασιακο δεν αρκει .

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1000 και πρεπει να το ρυθμιζεις αφαιροντας το μπρατσο.

 

πρωτη φορα στη ζωη μου ακουω να ρυθμιζουν το action της κιθαρας απο το...trussrod    ::)

 

δυο πραγματα λοιπον συμβαινουν...

 

ειτε ο ΟΡ δεν ξερει τι του γινεται...ειτε ο μαστορας δεν ξερει τι του γινεται..

 

μια classic player 60s με το 12αρι radius και τα medium jumbo frets που εχει πρεπει να εχει πολυ χαμηλο action AΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ αν εχει γινει καλο fret leveling & crowning...για ..αδερφιστικο-χεβυμεταλλαδικο action "σαυρα"  ;D  θελει και αλλη δουλεια στο fret leveling-crowning το εργοστασιακο δεν αρκει .

καποιος θα τσιμπησει δε μπορει....! ;D

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για ..αδερφιστικο-χεβυμεταλλαδικο action "σαυρα" 

Οσα δε φτανει η αλεπου...μιλησε και ο κυριος ¨εγω παιζω μια νοτα το λεπτο αλλα με feeling"  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου