Προς το περιεχόμενο

...cubase sx3


lefos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα ακούσω μπινελίκια το ξέρω αλλά, επειδή ήδη ψάχνω ένα 2ώρο και ακόμα δεν έχω βρει λύση , είπα να σας ενοχλήσω  :-\  ...

 

προσπαθώ να βάλω την cubase sx3 σήμερα και ομολογώ ότι δεν περίμενα να είναι τόσο πακέτο ...!

είμαι σε σύγχρονο pc με win 7 64bit (αν παίζει κάποιο ρόλο αυτό...!)

αφού με την εγκατάσταση τελειώνουν και όλα οκ, ανοίγω το πρόγραμμα και προσπαθώ να συντονίσω  VTS connections - inputs / outputs ...!

 

να αναφέρω εδώ ότι προς το παρόν δεν έχω εξωτερική κάρτα ήχου, αλλά δοκιμαστικά αγόρασα ένα καλώδιο της alesis (http://www.alesis.com/guitarlinkplus) το οποίο για τα λεφτά του είναι μια χαρά !

 

αλλά ....

 

ενώ στο guitar rig 5 όλα λειτουργούν περίφημα και το πρόγραμμα αναγνωρίζει το καλώδιο της alesis (όπως φαίνεται στην φώτο : ''USB PnP Sound Device'')

στη δε Cubase στα inputs σαν μόνη επιλογή μου δίνει '' Realtek HD Audio CD input'' και προφανώς δεν ακούγεται η κιθάρα ούτε μπορώ να ηχογραφήσω τίποτα ...

 

τι κάνω λάθος ? έχετε καμία ιδέα ?  ???

 

ξέρω είναι noob ερώτηση, αλλά αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει θα το εκτιμήσω !

 

ευχαριστώ!

gr1.thumb.jpg.35c634306082d40cefce8cd05434bb66.jpg

ai.jpg.02bd54e03546d419a41c1ed0857ab520.jpg

in.thumb.jpg.c6f5d7e5ed15b20c59142e292d1deb26.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... και για να μην ανοίγω νέο θέμα, ας κάνω μια ακόμα γρήγορη ερωτησούλα ....

 

ενώ παίζω στο guitar rig χωρίς θέμα, αν πάω να βάλω κάποιο backing track στο youtube

και να σολάρω παράλληλα δεν ακούγεται τίποτα (από το youtube), λες και δεν μπορεί να κάνει παράλληλα line out και από τα δυο στα ηχεία ..κουλό ...

 

???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα ειναι οτι το cubase καταλαμβανει την κενη θεση για την αναπαραγωγη ηχου

Προσπαθησε να κανεις "release audio driver in background"

=1]https://www.steinberg.net/en/support/knowledgebase_new/show_details/kb_show/release-asio-driver-in-background/kb_back/2020.html?tx_p77sbknowledgebase_pi1[productfamily]=1

Αν δεν πετυχει αυτο τοτε κατα πασα πιθανοτητα ειναι θεμα της "καρτας ηχου" που δεν μπορει να υποστηριξει παραλληλη αναπαραγωγη

Υ.Γ.1  Δεν ειμαι ειδικος επι του θεματος  8) 8)

Υ.Γ.2  Αν καταλαβα καλα θελεις να βαζεις να παιζει κατι απο το youtube και να παιζεις απο πανω εχοντας ανοιχτο το cubase και το guitar rig ? Για πιο λογο ?Το guitar rig σαν standalone δεν σου κανει ?

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου