Προς το περιεχόμενο

Ebay απορία


Tasospelt

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι καλυτερα να πληρώνεις κατι παραπανω για μεταφορικά και να έρχεται αυτό που αγοράζεις παρά να σου έρχεται μετα από δύο μηνες ή και καθόλου .Σηνύθως οι περισσότεροι τσιμπανε λίγο τα μεταφορικά,θέλει λίγο προσοχή και ψάξιμο.Καλή τύχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παιδια δεν έχω καταλάβει…

 

Τι αμερικάνικό και ευρωπαϊκό ebay λέτε;

 

www.ebay.com δεν είναι;

Υπάρχει και άλλο;

 

www.ebay.com

www.ebay.co.uk

www.ebay.it

www.ebay.de

 

κλπ κλπ' date='

 

στο www.ebay.com εχει ενα link που λεγεται international εκει εχει ολα τα site του ebay.[/quote']

 

Οκ, τα είδα.

Σ’ ευχαριστώ. :)

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ σιγουρα δεν ειναι παντα απαγορευτικο το κοστος αλλα συνηθως ειναι ετσι...παντως παντα θελει υπομονη και σιγουρα θα βρεθει ενα καλο trade... :lol:

ead, Follow or Get out of the way !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά 90% η Αμερική είναι φθηνότερη από την Ευρώπη ακόμη και μετά τα μεταφορικά και τους φόρους!

 

Έχω βαρεθεί να βλέπω το ίδιο θέμα συνέχεια με τις ίδες αερολογίες και το επικίνδυνο word of mouth!

 

 

 

Πάμε πάλι...

 

Από Αμερική:

 

Όταν ψωνίζουμε κάτι φροντίζουμε να μας αποσταλεί με USPS Global Express Mail (EMS). Η τιμή των μεταφορικών για μια κιθάρα είναι 100-120 δολλάρια το μάχιμουμ.

 

Εκτος αν κάτι είναι κάτω των 2 κιλών και αξίας χαμηλότερης των 100 ευρώ τότε και το USPS Air Mail είναι καλό.

 

Το κάνουμε αυτό γιατί στη πρώτη περίπτωση (Global Express) το δέμα παίρνει πρωτεραιότητα στο τελωνείο, διαχειρίζεται από τα άψογα courier των Ελτά και χρεωνόμαστε εκτελωνιστηκά μόνο 6 ευρώ, όταν οι ιδιωτικές courier χρεώνουν μέχρι και 100-120 ευρώ.

 

Και στη δεύτερη περίπτωση (Αιr mail) γιατί έτσι κι αλλιώς αποφεύγουμε το τελωνείο, λόγο χαμηλής αξίας, και έχουμε το δέμα σε 5-6 μέρες στο σπίτι.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ ποτέ δεν παίρνουμε δέμα που ξέρουμε ότι θα περάσει τελωνείο με Air Mail! Θα φάει 3-4 εβδομάδες στο τελωνείο και 1 στις 20 φορές θα χαθεί!

 

Τώρα για φόρους υπολογίζουμε τη τιμή ΜΑΖΙ με τα μεταφορικά σε ευρώ και προσθέτουμε το 24% της αξίας (19% φπα, 5% διάφοροι δασμοί).

 

Υπάρχει και πάντα η περίπτωση να ζητήσουμε να μας κάνουν declare το δέμα σε χαμηλότερη αξία. Προσοχή γιατί δεν το κάνουν όλοι και μερικοί προσβάλονται αν τους το ζητήσεις. Λαμβάνουμε υπόψην όμως ότι η δηλωμένη αξία είναι και η αποζημίωση που θα πάρουμε αν πάθει ζημιά το δέμα.

 

Από Αγγλία:

 

Δεν ισχύουν φόροι και δασμοί γιατί η Αγγλία άσχετα αν δεν έχει ευρώ είναι μέλλος της Ε.Ε.

 

Κι εδώ μπορείς να βρείς φανταστικές τιμές κυρίως από stock clearance. Αν ψωνίσεις από μεγάλα καταστήματα (dolphin music, soundvision) που έχουν συμβάσεις με εταιρίες courier τα έξοδα είναι γύρω στα 30 ευρώ fixed.

 

Από ιδιώτες όμως δεν συμφέρει γιατί το parcel post είναι απαγορευτικά ακριβό.

 

Καλό είναι να ρωτάμε πάντα για μεταφορικά πρίν αγοράσουμε η κάνουμε bid.

 

Για ευρώπαικό ebay το ποιο συμφέρον είναι το γερμανικό (www.ebay.de) γιατί τα μεταφορικά είναι πάντα γύρω στα 20 ευρώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 100-120 ευρώ που αναφέρεις στην πρώτη παράγραφο είναι τα ίδια με αυτά που θα χρεώσουν οι ιδιωτικές κούριερς για εκτελωνισμό? Αν δηλαδή το δέμα έρθει με USPS Global Express Mail (EMS) τότε πληρώνουμε μόνο 6 ευρώ (εκτελωνισμό) σύν το 24% (19% ΦΠΑ και 5% δασμούς)? ή συν 100-120 ευρώ ακόμα ?

P>Ζωή είναι, δε βαριέσαι θα περάσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 100-120 ευρώ είναι τα μεταφορικά έξοδα...

 

Ουπς!!!!!

Είπαμε το αλτσχάϊμερ :) Συγνώμη δεν το πρόσεξα (και έγραψες ότι είναι και σε δολλάρια ενώ εγώ γράφω ευρώ)

P>Ζωή είναι, δε βαριέσαι θα περάσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 100-120 ευρώ που αναφέρεις στην πρώτη παράγραφο είναι τα ίδια με αυτά που θα χρεώσουν οι ιδιωτικές κούριερς για εκτελωνισμό? Αν δηλαδή το δέμα έρθει με USPS Global Express Mail (EMS) τότε πληρώνουμε μόνο 6 ευρώ (εκτελωνισμό) σύν το 24% (19% ΦΠΑ και 5% δασμούς)? ή συν 100-120 ευρώ ακόμα ?

 

 

Η US Postal Service Parcel Post® είναι η ίδια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η US Postal Service Parcel Post® είναι η ίδια με την USPS Global Express Mail (EMS); Πρέπει να ξέρω γιατί με αυτή την εταιρία θα παραλάβω το πετάλι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

θα κάνω register στο ebay !! έχω κάποιες (χαζές) ερωτήσεις !

Όταν έχω φτάσει στην 2 φάση και ζητάει τον αριθμό της πιστωτικής υπάρχει κάποιος τρόπος να το αποφύγω ?

Μπορώ να κάνω register χωρίς να δηλώσω την πιστωτική μου ?

Κάτι θυμάμαι γίνετε με το email αλλά τι ?

Αν κάνω register στο com , (λόγω κατανόησης της γλώσσας) , θα ισχύει και στο de,uk,it(σωστά) ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου