Προς το περιεχόμενο

Τα "καλύτερα" άλμπουμ του 2012


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενδιαφέρουσες πληροφορίες kostri! Ειδικά η λίστα του Μηλάτου με τα ελληνικά με έβαλε στη διαδικασία να ψάχνω από χθες αρκετά άλμπουμ.

 

Άλλωστε αυτή είναι και η λειτουργία των καταλόγων αυτών, σε όσους έχουν τη διάθεση: να ψαχτούν για πράγματα που δεν τα είχαν υπ' όψη τους παρά να τις κάνουν ευαγγέλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Γειά χαρά παιδιά!

 

Ήθελα να προσθέσω απλά μερικές παρατηρήσεις. Ο Frank Ocean ξεκίνησε ως μέλος των Odd Future (Wolf Gang Kill'em All), κάτι πιτσιρικάδες που δεν φοβούνται τίποτα και κανέναν, ενώ ο "αρχηγός" Tyler, the Creator είχε κάνει το δίσκο της χρονιάς για μένα το 2011 (Goblin). Το "Orange" του κ.Ocean είναι το 2ο άλμπουμ του και όχι το πρώτο όπως αναφέρθηκε. Η εξέλιξή του ήταν απίστευτη. Θέλει λίγο να συνηθήσουμε και πάλι τον καλό rnb ήχο, αλλά σίγουρα θα επιβραβευτούμε.

Προσωπικά για μένα το 2012 ήταν η χρονιά που η μαύρη μουσική ανεξαρτητοποιήθηκε από τα γυαλιστερά ψεύτικα προιόντα του παρελθόντως. Οι περισσότεροι κυκλοφορούν άλμπουμ μόνοι τους, και δε δίνουν μία για τη ξεφτυσμένη μουσική βιομηχανία. Κι αφού το indie rock πέθανε (μόνο χάλια άλμπουμ φέτος), ζήτω το indie rnb!

 

Κατα τ'άλλα, για τους μεταλλάδες έχω να προτείνω Pallbearer.

Εδώ είναι και η προσωπική μου λίστα.

http://www.mic.gr/team.asp?id=40279

;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "Orange" του κ.Ocean είναι το 2ο άλμπουμ του και όχι το πρώτο όπως αναφέρθηκε.

 

O Ocean έχει όντως και άλλη μια κυκλοφορία το 2011, αλλά δεν θεωρείται ολοκληρωμένο άλμπουμ. Ακόμη και στο wiki που κοίταξα για να βεβαιωθώ, γράφει "On February 18, 2011, Ocean released his first mixtape, Nostalgia, Ultra" ενώ για το "Orange" αναφέρει "His debut studio album, Channel Orange, was released in July 2012.". Τέλος πάντων. Λεπτομέρειες...  ;D Η ουσία είναι να αντέξει στο χρόνο.

 

Πάντως δεν συμφωνώ ότι το 2012 είχε μόνο χάλια indie rock άλμπουμ. Μια χαρά χρονιά ήταν και αρκετά ήταν τα καλά έως πολύ καλά άλμπουμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξη το wiki δεν είναι και το καλύτερο μέρος για πληροφορίες. Καλύτερα να βλέπεις στο allmusic:

http://www.allmusic.com/artist/frank-ocean-mn0002592086

 

Γενικά ο κόσμος δεν έχει καταλάβει ότι τα πράγματα έχουν αλλάξει κι ότι οι περισσότεροι καλλιτέχνες βγάζουν τα άλμπουμ τους από μόνοι τους (self-released).

Διάβασε εδώ μια εξαιρετική κριτική στο 1ο του άλμπουμ:

http://pitchfork.com/reviews/albums/15172-nostalgia-ultra/?utm_campaign=search&utm_medium=site&utm_source=search-ac

και δες τι λέει στην 1η παράγραφο για την μεγάλη δισκογραφική που τον είχε στο ρόστερ της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξη το wiki δεν είναι και το καλύτερο μέρος για πληροφορίες. Καλύτερα να βλέπεις στο allmusic:

http://www.allmusic.com/artist/frank-ocean-mn0002592086

 

Γενικά ο κόσμος δεν έχει καταλάβει ότι τα πράγματα έχουν αλλάξει κι ότι οι περισσότεροι καλλιτέχνες βγάζουν τα άλμπουμ τους από μόνοι τους (self-released).

Διάβασε εδώ μια εξαιρετική κριτική στο 1ο του άλμπουμ:

http://pitchfork.com/reviews/albums/15172-nostalgia-ultra/?utm_campaign=search&utm_medium=site&utm_source=search-ac

και δες τι λέει στην 1η παράγραφο για την μεγάλη δισκογραφική που τον είχε στο ρόστερ της.

 

Οκ, δε θα τα χαλάσουμε εκεί!  :)

Αυτό που μετράει είναι να βγάζει καλή μουσική και να έχει διάρκεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρουσες πληροφορίες kostri! Ειδικά η λίστα του Μηλάτου με τα ελληνικά με έβαλε στη διαδικασία να ψάχνω από χθες αρκετά άλμπουμ.

Αυτή η λίστα είναι ένας καλός οδηγός για τις φετινές κυκλοφορίες.

 

Άκου, αν θες, το mass vulture των bokomolech. Είναι ένας δίσκος που τιμά το nickname σου (indie, alternative  ;D ) όσο λίγοι αυτή τη χρονιά.

 

Εδώ είναι και η προσωπική μου λίστα.

http://www.mic.gr/team.asp?id=40279

;D

 

 

Ωραία λίστα! Και χαίρομαι που δεν συμπεριέλαβες τον Ocean.  ;D

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μενα ξεχωρισαν οι Let England Shake (PJ Harvey), Blues Funeral (Mark Lanegan) και The Light the Dead See (Soulavers με τον Dave Gahan). Αυτο των Soulsavers μου κανει εντυπωση που δεν βρεθηκε σε καμια απο τις λιστες που αναφερατε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ι γουντ τεικ δοζ λιστς γουιθ α γκρέην οφ σαλτ.

 

Ειδικά από τα μεγάλα περιοδικά (το κακό ξεκίνησε για  μένα από τότε που έπεσε ο πρετεντέρης στα μάτια μου - και οι κριτικοί είναι ιδιάζουσα κατηγορία ανθρώπων)

 

Θέλω να πω ότι 1ον η έννοια του καλύτερου άλμπουμ ως ολότητα και συνεκτικότητα ειναι διαφορετική από ενα άλμπουμ με σκορπια κομμάτια όπου τα 3-4 είναι τρομερά (αλλιώς φτιάχνεις το ένα, αλλιώς το άλλο) και 2ον παιζει πολύ το μαρκετινγκ. ΓΙ αυτό δεν τις κοιτάω αυτές τις λίστες.

 

 

Τεσπά, για μένα, αν και άργησα να το καταλάβω, το άλμπουμ θα είναι πάντα κατι συνολικό. Αρχή, μέση, παράμεση και τέλος. Και αν πραγματικά έχει κάτι να μου πεί, μετά το τέλος έχει και ριπιτ.

 

Όσο για την ελληνική σκηνή, μου φαίνεται ότι κάτι λειπει πάλι με μια πρώτη ματιά.

 

[logokrisia :)]

 

Καταλαβαίνω ΄τι το σχόλιο ίσως θεωρηθει λιγο άκυρο, πιο πολύ μια νύξη προσπάθησα να κάνω. Αν οι mods πιστευουν ότι ίσως παρεκτραπεί η συζήτηση, ας το διαγράψουν.

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνω ΄τι το σχόλιο ίσως θεωρηθει λιγο άκυρο

Εγώ δεν βρίσκω άκυρο το σχόλιο. Και σχολιάζω (επί του σχολίου :) ) :

 

Πρώτον, τα μεγάλα περιοδικά δεν έχουν πια τη δύναμη που είχαν. Μπορούμε κάλλιστα να παρακολουθούμε μικρότερα περιοδικά ή μπλογκ που ταιριάζουν με την αισθητική μας. Πιο πάνω, πόσταρα δύο λίστες από μέσα που παρακολουθώ. Υπάρχουν εκατοντάδες αντίστοιχες. Βεβαίως υπάρχει και το μάρκετινγκ που αναφέρεις, αλλά πιστεύω πως είναι πλέον εύκολα ανιχνεύσιμο και, λόγω ίντερνετ, υπάρχει μεγάλο περιθώριο συμμετοχής των αναγνωστών. Θυμάμαι π.χ. το κράξιμο είχε φάει το πιτσφορκ για το περσινό του Νo. 1.

 

Δεύτερον, οι δίσκοι αντιμετωπίζονται, κατά κανόνα, ως ολότητες από τους κριτικούς. Δεν ακολουθούν τη λογική π.χ. των ραδιοφώνων περί σουξέ κτλ. Εγώ τουλάχιστον δεν έχω υπόψιν τέτοιους.

 

Α και τρίτον, αφού απορρίπτεις τις λίστες των περιοδικών, γιατί δεν ποστάρεις τη δικιά σου; Μπορεί να βρούμε κάτι που δε ξέραμε.  :)

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου