Προς το περιεχόμενο

πεταλάκι delay


Προτεινόμενες αναρτήσεις

μπορείτε να μου εξηγήσετε τη διαφορά analog-digital delay??

 

ειδα αυτοhttp://www.sweetwater.com/store/detail/FauxEchoTap και γενικα της wampler τα πετάλια φένονται εξαιρετικά..εχει παίξει κανείς με αυτα να μου πει άποψη??

 

επίσης πείτε μου τις δικες σας συμβουλές για delay πετάλια

 

ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ψηφιακό delay κάνει μια δειγματοληψία του αναλογικού σήματος που του δίνεις, το μετατρέπει σε μηδενικά και άσσους, το επεξεργάζεται σύμφωνα με ορισμένους αλγόριθμους (συνήθως προσομείωσης διαφορετικών ήχων από κλασσικά delays και echoes του παρελθόντος) και το μετατρέπει πάλι σε αναλογικό. Το αναλογικό delay είναι πιο πρωτόγονο αλλά εξίσου δημοφιλές λόγω γοητευτικών ηχητικών μειονεκτημάτων που μερικοί προτιμούν και άλλοι όχι. Το ψηφιακό είναι πολύ πιο ευέλικτο και πλέον εδώ και χρόνια πλησιάζει πολύ τον ήχο ορισμένων αναλογικών. Για περισσότερα http://www.thomann.de/gr/onlineexpert_174.html κλπ... Άφθονες συμβουλές και πληροφορίες για delay πετάλια σε παλιότερα θρεντς (πας στο Google και γράφεις site:noiz.gr delay). Αν εξηγήσεις το σετάπ σου και τις ανάγκες σου θα μπορέσουμε να γίνουμε πιο συγκεκριμένοι.

 

Της Wampler είναι όντως ωραία αλλά μονάχα μια σταγόνα στον ωκεανό από άλλες εξίσου αξιόλογες - και ενίοτε καλύτερες - προτάσεις.

 

 

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ψηφιακό delay κάνει μια δειγματοληψία του αναλογικού σήματος που του δίνεις, το μετατρέπει σε μηδενικά και άσσους, το επεξεργάζεται σύμφωνα με ορισμένους αλγόριθμους (συνήθως προσομείωσης διαφορετικών ήχων από κλασσικά delays και echoes του παρελθόντος) και το μετατρέπει πάλι σε αναλογικό. Το αναλογικό delay είναι πιο πρωτόγονο αλλά εξίσου δημοφιλές λόγω γοητευτικών ηχητικών μειονεκτημάτων που μερικοί προτιμούν και άλλοι όχι. Το ψηφιακό είναι πολύ πιο ευέλικτο και πλέον εδώ και χρόνια πλησιάζει πολύ τον ήχο ορισμένων αναλογικών. Για περισσότερα http://www.thomann.de/gr/onlineexpert_174.html κλπ... Άφθονες συμβουλές και πληροφορίες για delay πετάλια σε παλιότερα θρεντς (πας στο Google και γράφεις site:noiz.gr delay). Αν εξηγήσεις το σετάπ σου και τις ανάγκες σου θα μπορέσουμε να γίνουμε πιο συγκεκριμένοι.

 

Της Wampler είναι όντως ωραία αλλά μονάχα μια σταγόνα στον ωκεανό από άλλες εξίσου αξιόλογες - και ενίοτε καλύτερες - προτάσεις.

σε ευχαριστω για το χρόνο σου.θέλω να "γλυκάνω τον ήχο μου", δηλαδη ένα πετάλι που να το χρησιμοποιώ αρκετά και οχι απαιραίτητα για σολος η ριφακια..επειδη η κιθάρα μου ειναι αρκετά γκαζιάρικη ltd m-400 με δυο διπλους emg  μαγνήτες.επίσης πέρα απο το delay σαν πετάλι κοιτάζω και το reverb.δεν εχουν καμία σχέση το ξέρω απλα το reverb σαν πετάλι ειναι προς αυτη τη γλυκητητα που θέλω να φερω στον ηχο της κιθάρας μου.επίσης εχω απο άλλα πετάλια chorus,compressor sustainer,tremolo,2 drives, distortion & wah wah..ολα της boss εκτος απο το wah που ειναι της dunlop

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xρειάζεσαι tap tempo (έναν διακόπτη που ρυθμίζει τις επαναλήψεις σε χρόνο ίδιο με τη συχνότητα που τον πατάς) ή απλά θες να το ρυθμίσεις μόνο για το ambience που περιγράφεις? Σε αυτή την περίπτωση ένα απλό αναλογικό και ποιοτικό delay με τρία ρυθμιστικά (delay time, mix και feedback) είναι αυτό που χρειάζεσαι, πχ. το MXR Carbon Copy. Aν θες και presets και μεγάλη παραμετροποίηση πάμε πιο μακριά, μάλλον στα ψηφιακά (χωρίς να είναι απαραίτητο, πχ. τα αναλογικά Deluxe Memory Man 550 ή το Deluxe Memory Βoy έχουν και tap tempo, και πολλές παραμέτρους προς ρύθμιση). Κι όλα αυτά είναι θαυμάσια πεταλάκια που μπορείς να βρεις και να ακούσεις στην ελληνική αγορά, χωρίς να σου προτείνω κάτι μπουτίκ που θα δεις και θα ακούσεις μόνο online.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xρειάζεσαι tap tempo (έναν διακόπτη που ρυθμίζει τις επαναλήψεις σε χρόνο ίδιο με τη συχνότητα που τον πατάς) ή απλά θες να το ρυθμίσεις μόνο για το ambience που περιγράφεις? Σε αυτή την περίπτωση ένα απλό αναλογικό και ποιοτικό delay με τρία ρυθμιστικά (delay time, mix και feedback) είναι αυτό που χρειάζεσαι, πχ. το MXR Carbon Copy. Aν θες και presets και μεγάλη παραμετροποίηση πάμε πιο μακριά, μάλλον στα ψηφιακά (χωρίς να είναι απαραίτητο, πχ. τα αναλογικά Deluxe Memory Man 550 ή το Deluxe Memory Βoy έχουν και tap tempo, και πολλές παραμέτρους προς ρύθμιση). Κι όλα αυτά είναι θαυμάσια πεταλάκια που μπορείς να βρεις και να ακούσεις στην ελληνική αγορά, χωρίς να σου προτείνω κάτι μπουτίκ που θα δεις και θα ακούσεις μόνο online.

 

καλησπέρα ,ευχαριστώ για το χρόνο σου.ναι νομίζω οτι το tamp tempo ειναι αρκετά χρήσιμο για τα live ειδικά.νομίζω αυτο

το πεταλι ειναι πολύ καλό και εχει tamp tempo και ποτενσιόμετρο που επιλέγεις analog-digital delay.το εχει παιξει κανείς παιδια?για το wampler ξερετε αν φέρνει κανείς αυτη τη μαρκα στη Θεσσαλονίκη??

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αν σου χρειάζεται στα κομμάτια που παίζεις το tap tempo, είναι όντως αναντικατάστατο. Το Νοva το έχω παίξει εγώ αρκετά, και είναι πολύ παραμετροποιήσιμο και με προσεγμένη κι ωραία ηχητική ποιότητα (για έξτρα γνώμες ψάξε σε παλιότερα θρεντς). Για τα Wampler στη Θεσσαλονίκη δεν γνωρίζω να σου πω.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου