Προς το περιεχόμενο

Nuendo Project σε Sonar?


Imaginator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Yπάρχει καποιος τροπος να αποφυγω το ψυχοφθορο export σε wav απο τα προτζεκτ μου στο nuendo για να ανοιξουν στο sonar?

Mιλαω για πολλα προτζεκτ και πολλα καναλια...

... make me a happy man ... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανε save σαν OMF. Δεν το χω δοκιμασει αλλα θεωρητικα δουλευει.

Ριξε μια ματια για περισσοτερες λεπτομερειες εδω http://www.larryjordan.biz/articles/lj_OMFexport.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω πολύ...Απο οσο διαβασα στο αρθρο , μαλλον γίνεται...Απλα εγω δεν εχω το Σοναρ... Στο στουντιο που θα παω μου ειπαν οτι δεν δουλευουν το nuendo , οποτε θελουν τα wav...

Aν καποιος ξερει σιγουρα ή έχει την δυνατότητα να δοκιμάσει , θα με υποχρέωνε ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη μαλλον δυσκολα θα βρεθει καποιος που τα εχει στημενα και τα 2, το πιο ευκολο ειναι να τα σωσεις σε OMF σε ενα στικακι-σκληρο-dvd-κατι οτιδηποτε και να τους τα πας να δουν αν τα ανοιγει το sonar.

Δεν νομιζω να σου αρνηθουν 3 λεπτα δουλειας μιας και εισαι υποψηφιος πελατης τους απ οτι καταλαβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι εκει το θεμα...Φυσικα και δεν θα το αρνηθουν.Εγω την τριτη εχω ραντεβου εκει...Απλα αν ειναι να μην γινεται , καλο ειναι να το ξερω για να αρχισω απο τωρα να κανω audio

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το OMF (και πλέον το OMF II) θεωρητικά δουλεύει για όλα τα DAW's που υποστηρίζουν το συγκεκριμένο φορμά . Στην πράξη βέβαια στις περισσότερες περιπτώσεις μπορεί να υπάρξουν αρκετά προβληματάκια....έτσι ενώ το OMF στην θεωρία κρατάει εκτός από την χρονική θέση των αρχείων μέσα στο πρότζεκτ , τόσο τα levels όσο και το panning στην πράξη πολλές φορές αυτό δεν συμβαίνει....επίσης πολλές φορές δημιουργούντε προβλήματα με αλληλοκαλυπτόμενα αρχεία (πχ διαφορετικά takes συνδιασμένα στο ίδιο track ) τα οποία λόγω ακριβώς του non destructive editing "μπερδεύουν" τα διαφορετικά DAW's.

 

Γενικά πάντως τα περισσότερα από αυτά τα "προβλήματα" λύνοντε....πως?....πολύ απλά δοκιμάζωντας και επιλέγωντας την καλύτερη μορφή τόσο για το export όσο και για το import του OMF (υπάρχουν κάποιες επιλογές που ανάλογα με το DAW μπορεί να βελτιώσουν ή και να εξαλείψουν τα όποια προβλήματα). Κάνεις λοιπόν 1-2 δοκιμαστικά export από το Nuendo και τα αντίστοιχα import στο Sonar και επιλέγεις τις ρυθμίσεις που δουλέψαν καλύτερα.... πίστεψε με όσο χρόνο και να σας φάει μια τέτοια διαδικασία, θα σας γλιτώσει από πολύ περισσότερο χρόνο αργότερα.

 

 

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δεν ειναι εκει το θεμα...Φυσικα και δεν θα το αρνηθουν.Εγω την τριτη εχω ραντεβου εκει...Απλα αν ειναι να μην γινεται , καλο ειναι να το ξερω για να αρχισω απο τωρα να κανω audio

σε τέτοια περίπτωση απλά κάνε και τα δύο... άλλωστε μίξη μόνο με wav αρχεία, μπορεί να είναι πολύ νωρίς για να γίνει (ξέρω κι εγώ; )

 

Πάντως πάρτους και ένα τηλ, και πες τους το θέμα. Μπορεί να έχουν προηγούμενη εμπειρία!

 

Νικόδημε: Όπως πάντα, ευχαριστώ για την τεράστια βοήθεια σου (δεν ήξερα τίποτα για OMF).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω και εγω για τις συμβουλες ολων σας...

Θα δοκιμασω λοιπον και υστερα , βλεποντας και κανοντας ...

Παντως στην παρουσα φαση δεν με ενδιαφερουν οι ρυθμισεις περι panning ή οτιδηποτε αλλο...

Για να καταλαβετε , θελω να μεταφερω στο στουντιο τα διαφορετικα audio αρχεια καθε προτζεκτ , για να προστεθουν καποια φυσικα οργανα και επειτα να γινει η μιξη...

Δηλαδη με ενδιαφερει μονο να ακουγεται ανοιγοντας το προτζεκτ στο sonar , ολα τα audio συγχρονισμενα...Τωρα αν εχει μπερδευτει το panning σε καποια τρακς , αυτο δεν θα με επηρεασει...Στην αντιθετη περιπτωση που θα ηθελα να εισαγω το αποτελεσμα ενος μιξαρισμένου project στο nuendo απο ενα άλλο daw , και συνεβαινε αυτο , θα ηταν ολεθρος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου