Προς το περιεχόμενο

Επιλογή τελικού ενισχυτή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αδέρφια και συναγωνιστές, ζητώ την βοήθειά σας.

Θέλω να αγοράσω ένα τελικό ενισχυτή μέσα από τις εξής επιλογές:

1) MARSHALL EL84 20/20

2) MESA BOOGIE 20/20

3) ENGL E 840/50

4) FRYETTE G2502S

5) CARVIN TS100

6) VHT 2/50/2

Πείτε μου γνώμες γιατί ο εγκέφαλός μου θα ανατιναχθεί από τον ορυμαγδό σκέψεων του στύλ "..αυτός έχει αυτό, ναί αλλά αυτός έχει εκείνο.."

Λίγο brainstorming μήπως και ξελασπώσω.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι μεταξύ δύο, του ENGL e530 και του Randall RM4.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι 2 προενισχυτές που έχεις ως υποψήφιους για αγορά κατά την γνώμη μου ταιριάζουν καλύτερα με 6L6 τελικές. Γιατί στους τελικούς δεν έχεις MESA μέσα??  ;D πιστεύω ότι θα είσαι άρχοντας με έναν 2:50. Πάντως από την λίστα που έχεις για το set-up σου εγώ θα διάλεγα VHT με κλειστά μάτια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν για να γίνει ευκολότερη η συζήτηση θα αναλύσω λίγο τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα των υποψηφίων όπως τα βλέπω εγώ.

 

1) MARSHALL EL84 20/20

Νέα καλύτερη τιμή από thomann, watt αρκετά για σπίτι και για κανά gig παίζεται, λίγα χαρακτηριστικά, δεν έχω διαβάσει καλές κριτικές περι αξιοπιστίας, 1U (προτιμώ compact μέγεθος).

2) MESA BOOGIE 20/20

Η τιμή του προσιτή μόνο μεταχειρισμένος, watt αρκετά για σπίτι και για κανά gig παίζεται, είναι mesa άρα και ποιοτικός, 1U.

3) ENGL E 840/50

Σχετικά προσιτή τιμή αλλά..., καλές κριτικές, καλά χαρακτηριστικά, αρκετά watt, 2U.

4) FRYETTE G2502S

Σύμφωνα με ότι έχω διαβάσει ίσως ο καλύτερος όλων, άφθονα χαρακτηριστικά, ο ορισμός της ποιότητας, στοιχίζει όσο δύο MARSHALL EL84 20/20, 2U.

5) CARVIN TS100

Λιτός, καλές κριτικές, φαίνεται ποιοτικός, αρκετά watt, πολύ καλή τιμή, διαθέσιμος μόνο από Αμερική πράγμα που σημαίνει ότι μάλλον θα έχει μεγάλο κόστος αποστολής, 2U.

6) VHT 2/50/2

Άριστος ενισχυτής από κάθε άποψη, προσιτός μόνο μεταχειρισμένος και πάλι ακριβός (ακριβότερος και από τον ENGL καινούργιο), 2U.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ καλη , τιμια και ποιοτικη επιλογη ειναι και αυτος εδω.

 

(λαμπα & mosfets)

 

τον δουλευω με rockman προενισχυτη και για live (2χ60 -"γεματα"- watts) δεν χρειαζεται να ανοιξω το 2ο καναλι.

 

http://www.brunetti.it/products_item_en.php?cid=123456789&pid=1214729085&ccid=1213709484

 

 

 

υ.γ. (σκεφτομαι να τον δωσω...καθοτι σπανιοτατα παιζω "στερεο" και ειναι κριμα να καθεται)

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου