Προς το περιεχόμενο

My DIY, "Art Bass" :-)


Abraxas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενα μπράβο και απο εμένα.

Τελικά η κατασκευή των μουσικών μας οργάνων είναι εξίσου διασκεδαστική όπως και η χρήση τους' date=' έτσι; 8)

 

To μοναδικό πρόβλημα που είχα στη δική μου παρόμοια προσπάθεια ήταν ενα "σπάσιμο" του βερνικιού σε κάποια σημεία αλλά όχι κάτι υπερβολικό.

 

cheers[/quote']

 

Ευχαριστώ Νίκο! :D :D

 

Το βασικό πρόβλημα στο βάψιμο, είναι να βρεις ένα χώρο χωρίς σκόνη, χωρίς να φυσάει, αλλά με επαρκή εξαερισμό.

 

Παλιά που έφτιαχνα μοντέλα είχα κομπρεσσεράκι, αν το είχα ακόμη σίγουρα θα αγόραζα πιστόλι βαφής και θα το χρησιμοποιούσα.

 

Ίσως η επόμενη απόπειρα να είναι κάποια κιθάρα με χρήση αερογράφου για τα σχέδια, αρκεί να θέλει να ασχοληθεί η μικρή πάλι με το καλλιτεχνικό μέρος! :P :wink:

 

Χμμμμ... σκέφτομαι για μια SG... τι λέτε....?? :P :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Χμμμμ... σκέφτομαι για μια SG... τι λέτε....?? :P :lol: :lol: :lol:

 

Για λέγε' date=' για λέγε...

 

Όλοι εκεί καταλήγουν κάποτε...

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμμ... σκέφτομαι για μια SG... τι λέτε....?? :P :lol: :lol: :lol:

 

Για λέγε' date=' για λέγε...

 

Όλοι εκεί καταλήγουν κάποτε...

 

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!

 

Τσίμπησε ο πρώτος!!! :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Ένας τύπος στην Αγγλία είχε πολύ φτηνά σώματα και μπράτσα για τα SG τύπου εκτρώματα που παίζετε εσύ και το συνάφι σου! :P :lol: :lol:

 

Bolt on φυσικά...

 

Αλλά ήταν καλά ξύλα, όχι κοντρα πλακέ. Τώρα δεν βλέπω να έχει κάτι, αλλά θα παρακολουθώ. :wink:

 

Υ.Γ. ¶ρρωστε!!! :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Παλιά που έφτιαχνα μοντέλα είχα κομπρεσσεράκι' date=' αν το είχα ακόμη σίγουρα θα αγόραζα πιστόλι βαφής και θα το χρησιμοποιούσα.

Ίσως η επόμενη απόπειρα να είναι κάποια κιθάρα με χρήση αερογράφου για τα σχέδια, αρκεί να θέλει να ασχοληθεί η μικρή πάλι με το καλλιτεχνικό μέρος!

[/quote']

Ελα ρε συ!Κι εγω ημουνα αρρωστος με μοντελισμο.Κυριως 1/48 Β παγκοσμιου αεροπλανα(spitfire,meschersmitt κτλ...)Ο αερογραφος θα ηταν πολυ καλη ιδεα,βαφει πολυ καλα και με ομοιομορφες στρωσεις.Οι μπογιες(εναμελ)που βαζουμε στα μοντελα διαλυονται με white spirit ε?Αν το κανει καποιος αυτο και πανω στο ξυλο θα χει προβλημα ?...? :)

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο αερογραφος θα ηταν πολυ καλη ιδεα' date='βαφει πολυ καλα και με ομοιομορφες στρωσεις.Οι μπογιες(εναμελ)που βαζουμε στα μοντελα διαλυονται με white spirit ε?Αν το κανει καποιος αυτο και πανω στο ξυλο θα χει προβλημα ?...? :)[/quote']

 

Για τα βασικά χρώματα ο αερογράφος έχει λεπτή δέσμη, εκεί θέλεις πιστολάκι. Για τα σχέδια ομως είναι κορυφή! Ειδικά αν έχει σκανδάλη διπλής δράσης.

 

Δεν έχω δοκιμάσει με enamel πάνω σε ξύλο... Αλλά δεν συμφέρει κιόλας οικονομικά, καλύτερα ακρυλικό. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά σχετικά με το βαψιμο θα μπορούσες να το κάνεις σε στυλ stencil....

Δηλαδη να βαλεις ταινιες και να το βάψεις ομοιόμορφα....

 

Ρε παίδες σκεφτόμαστε εγω με τον κολλητό μου να κάνουμε μια κιθάρα απο τα πακετα του thomman....

 

Είναι εύκολη δουλειά για κάποιον που δεν εχει ξαναασχοληθεί με το εσωτερικό της κιθάρας?

 

Η θα μας φύγει ο πάτος και τελικά θα βγει μια μλκια?

Αυτο που με προβληματίζει περισσότερο είναι τα ηλεκτρικά γιατί σχετικά με τα υπόλοιπα πιάνουν σχετικά τα χέρια μας...

 

(By the way και οι 2 ήμασταν πωρωμένοι μοντελιστές....πιο πολύ εκείνος δηλαδή.....)

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το enamel απ οσο θυμαμαι δημιουργει ενα στρωμα μολις στεγνωσει,που δεν επιτρεπει στο υποκειμενο βαφης (!) να γρατζουνιστει-οξειδωθει-πιασει υγρασια ευκολα..Δε θα ναι καλο αυτο για ενα οργανο?Δεν ξερω και ποια αλλα ειδη μπογιας το εχουν αυτο... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που με προβληματίζει περισσότερο είναι τα ηλεκτρικά γιατί σχετικά με τα υπόλοιπα πιάνουν σχετικά τα χέρια μας...

 

Τα ηλεκτρικά είναι ήδη συνδεδεμένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το enamel απ οσο θυμαμαι δημιουργει ενα στρωμα μολις στεγνωσει' date='που δεν επιτρεπει στο υποκειμενο βαφης (!) να γρατζουνιστει-οξειδωθει-πιασει υγρασια ευκολα..Δε θα ναι καλο αυτο για ενα οργανο?Δεν ξερω και ποια αλλα ειδη μπογιας το εχουν αυτο... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:[/quote']

 

Και το ακρυλικό χρώμα το κάνει αυτό. Και βέβαια ο βασικός παράγοντας είναι η αντοχή στο χρόνο και στις συνθήκες... δε νομίζω ότι τα enamel αντέχουν και τόσο... :?

 

Τι γίνεται... ψήνεσαι να φτιάξεις κανένα μπασσάκι;; :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου