Προς το περιεχόμενο

Squier Jazzmaster ...remastered


alderbody

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με τη βαζελινη δεν ξεβιδωνονται,μενουν στη θεση τους,ακομα καλυτερη δουλεια γινεται αν σηκωσεις οσο υψηλοτερα γινεται τα σελλακια (διατηρωντας το radius) & ΧΑΜΗΛΩΣΕΙΣ ΤΗ ΓΕΦΥΡΑ (ετσι θα εχεις και μεγαλυτερο clearance πισω απο τα σελλακια ,χωρις να ακουμπανε οι χορδες στο χειλος της γεφυρα) πετυχαινοντας με εναν σμπαρο 2 τρυγονια: και λιγοτερο τριξιμο απο τις βιδες της γεφυρας μια και αυτες θα εξεχουν λιγοτερο & μικροτερη πιθανοτητα να ξεβιδωθουν οι βιδες απο τα σελακια μια και θα ειναι βαθια βιδωμενες ,ασε που δεν θα εξεχουν και δεν θα σου πληγωνουν και το χερι οταν κανεις mute...

 

Καποιοι τυλιγουν και τα ποδια της γεφυρας με χαλκοταινια ή μονωτικη ετσι ωστε η γεφυρα να ειναι snug μεσα στις τρυπες να μην πηγαινει μπρος πισω (αν και εχει σχεδιαστει για να ειναι rocking) και "κολαει" καποιες φορες με αποτελεσμα να ξεκουρδιζει,αν θες δοκιμασε το μπορει να σε βολεψει.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 116
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

...ακομα καλυτερη δουλεια γινεται αν σηκωσεις οσο υψηλοτερα γινεται τα σελλακια (διατηρωντας το radius) & ΧΑΜΗΛΩΣΕΙΣ ΤΗ ΓΕΦΥΡΑ (ετσι θα εχεις και μεγαλυτερο clearance πισω απο τα σελλακια ,χωρις να ακουμπανε οι χορδες στο χειλος της γεφυρα) πετυχαινοντας με εναν σμπαρο 2 τρυγονια: και λιγοτερο τριξιμο απο τις βιδες της γεφυρας μια και αυτες θα εξεχουν λιγοτερο & μικροτερη πιθανοτητα να ξεβιδωθουν οι βιδες απο τα σελακια μια και θα ειναι βαθια βιδωμενες ,ασε που δεν θα εξεχουν και δεν θα σου πληγωνουν και το χερι οταν κανεις mute...

Αυτό ακριβώς κάνω στην δικιά μου και δεν είχα ποτέ πρόβλημα με την γέφυρα, ούτε κόλλες, ούτε βαζελίνες. Θέλουν όμως κόψιμο δύο βίδες από τα saddles για να μην ακουμπάνε στις χορδές.

 

Ωστόσο, αντί για βαζελίνη και κόλλα υπάρχει και ένα κολπάκι για να μην πασαλείβεσαι.Κλωστή! Ένα κομματάκι (ή και δύο) κλωστή μέσα στο σπείρωμα και μόλις βάζεις την βίδα σφηνώνει μια χαρά στη θέση της!  ;)  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ακριβώς κάνω στην δικιά μου και δεν είχα ποτέ πρόβλημα με την γέφυρα, ούτε κόλλες, ούτε βαζελίνες. Θέλουν όμως κόψιμο δύο βίδες από τα saddles για να μην ακουμπάνε στις χορδές.

 

Ωστόσο, αντί για βαζελίνη και κόλλα υπάρχει και ένα κολπάκι για να μην πασαλείβεσαι.Κλωστή! Ένα κομματάκι (ή και δύο) κλωστή μέσα στο σπείρωμα και μόλις βάζεις την βίδα σφηνώνει μια χαρά στη θέση της!  ;)  

Το ακούμπισμα των χορδών στις βίδες το έχω αντιμετωπίσει και εγώ και ήταν αδύνατο να φτιάξω ακριβώς το intonation (JM BlackTop) αλλά ακόμα δεν έχω προβεί στο κόψιμο...

 

Dr Maze αυτό που λες με την κλωστή, εννοείς στις βίδες που έχουν τα saddles?? Στη δικιά μου γέφυρα και με το παίξιμό μου ήταν σχεδόν αδύνατο να μείνουν τα saddles σταθερά με αποτέλεσμα οι βίδες να χαλάνε το radius και να χάνουν το ύψος τους (ξεβίδωμα)...

OMEGA MONOLITH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, βγάζεις την βίδα και κατά μήκος του σπειρώματος βάζεις μια κλωστή, μετά βάζεις την βίδα (πάνω στην κλωστή) και βιδώνεις, ότι περισσεύει από την κλωστή φυσικά το κόβεις. Η βίδα με την κλωστή σφηνώνει και παραμένει στη θέση της!

 

Αν δεν κάνεις τίποτα, εννοείται ότι θα ξεβιδώνουν και θα γίνεται χαμός. Καλό είναι ότι κάνεις να το κάνεις και στις δύο βίδες που ρυθμίζουν το ύψος της γέφυρας αλλιώς ξαφνικά θα βρεθείς με άλλο action!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τη βαζελινη δεν ξεβιδωνονται,μενουν στη θεση τους,ακομα καλυτερη δουλεια γινεται αν σηκωσεις οσο υψηλοτερα γινεται τα σελλακια (διατηρωντας το radius) & ΧΑΜΗΛΩΣΕΙΣ ΤΗ ΓΕΦΥΡΑ (ετσι θα εχεις και μεγαλυτερο clearance πισω απο τα σελλακια ,χωρις να ακουμπανε οι χορδες στο χειλος της γεφυρα) πετυχαινοντας με εναν σμπαρο 2 τρυγονια: και λιγοτερο τριξιμο απο τις βιδες της γεφυρας μια και αυτες θα εξεχουν λιγοτερο & μικροτερη πιθανοτητα να ξεβιδωθουν οι βιδες απο τα σελακια μια και θα ειναι βαθια βιδωμενες ,ασε που δεν θα εξεχουν και δεν θα σου πληγωνουν και το χερι οταν κανεις mute...

 

Καποιοι τυλιγουν και τα ποδια της γεφυρας με χαλκοταινια ή μονωτικη ετσι ωστε η γεφυρα να ειναι snug μεσα στις τρυπες να μην πηγαινει μπρος πισω (αν και εχει σχεδιαστει για να ειναι rocking) και "κολαει" καποιες φορες με αποτελεσμα να ξεκουρδιζει,αν θες δοκιμασε το μπορει να σε βολεψει.

 

Έτσι τα έχω κάνει. Αρκετά ψηλά τα saddles και τη γέφυρα σχετικά χαμηλά.

Τα πόδια τα έχω ελεύθερα γιατι όπως είπες είναι σχεδιασμένη να είναι rocking.

Απλά σκέφτομαι να επικαλύψω το εσωτερικό των Thimbles με WD-40 για να γλιστράει και να επιστρέφει στην θέση ισορροπίας μετα απο τις τρεμολιές χωρίς να "μαγκώνει".

 

Οι intonation screws δεν ακουμπάνε σε μένα, αλλά αν συμβεί θα αναγκαστώ να τις κόψω.

 

Ωστόσο, αντί για βαζελίνη και κόλλα υπάρχει και ένα κολπάκι για να μην πασαλείβεσαι.Κλωστή! Ένα κομματάκι (ή και δύο) κλωστή μέσα στο σπείρωμα και μόλις βάζεις την βίδα σφηνώνει μια χαρά στη θέση της!  ;)

 

...καλό!

Απλά φαντάζομαι οτι αν το παρακάνεις πάνω - κάτω θα την λιώσεις και θα θέλει άλλη.

so what?

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν έκανα κι εγώ 1-2 αλλαγές στη δική μου:

 

Εδώ και καιρό είχα βάλει μια κόλλα (τύπου Loctite) στα βιδάκια των saddles  και το τρίξιμο μεώθηκε κατά ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!

 

Διαβάζοντας το άρθρο του Alderbody, αποφάσισα να κάνω κι εγώ Shimming στο neck για να αυξήσω περισσότερο τη γωνία των χορδών στα saddles.

 

Αφού έκανα το shimming, έπρεπε να ψηλώσω το action, αλλά δεδομένου ότι τα βιδάκια των saddles είχαν ήδη την κόλλα (και είπα να τα αφήσω στην ησυχία τους), αποφάσισα να διορθώσω το action μέσω των 2 "βιδακίων" που ρυθμίζουν το συνολικό ύψος της γέφυρας.

 

Το έκανα αυτό, αλλά μετά από 2 ώρες πρόβας, τα βιδάκια αυτά είχαν ήδη ξεβιδώσει από το πολύ παίξιμο, με αποτέλεσμα το action να μειωθεί πάρα πολύ και να έχω σβησίματα (fret-outs) των χορδών.

 

Τελικά αποφάσισα να βάλω κι εκεί κόλλα Loctite, ρυθμίζοντάς τα στο κατάλληλο ύψος.

 

DSC_0943_0Medium_zpsf1ea22a9.jpg

 

Επίσης, έβαλα 11άρες χορδές, μειώνοντας μεν το playability της κιθάρας (δεδομένου ότι έχω συνηθίσει τόσα χρόνια με 10άρες) αλλά από την άλλη η κιθάρα απέκτησε πολύ πιο στιβαρό feeling, έτοιμη για ..."κοπανήματα" ;D

 

Τα τριξίματα έχουν εξαφανιστεί κατά 99% !!!

 

Τέλος, έσφιξα λίγο τα δοντάκια που κρατάνε το tremolo arm στην τρύπα με την ελπίδα να σταματήσει να πέφτει τόσο εύκολα από την κιθάρα. Ακόμη δεν το έχω τεστάρει σε πραγματικές συνθήκες για να δω αν το κόλπο έπιασε...

 

DSC_0945_0Medium_zps8dc7d43e.jpg

 

 

Επόμενες αλλαγές που θα κάνω εν καιρώ είναι η αναβάθμιση του nut (το οποίο πρέπει να κοπεί έτσι ώστε να φιλοξενεί τις 11άρες) καθώς και των "αγιοβασιλιάτικων" ηλεκτρικών της κιθάρας!

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα δυο βιδάκια που στηρίζουν όλη τη γέφυρα, με βλέπω να τα στερεώνω κι εγω (με Loctite, Teflon, ή κλωστή_κατά maze).

 

Η κιθάρα έχει ήδη 11άρες (pure nickel) και bone nut...  :)

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;D

 

 

...αυτή είναι η μόνιμη πλέον έκφραση στο πρόσωπό μου μετά τη δοκιμή της jazzmaster με τις 11άρες και το bone nut που μου έφτιαξε ο Πλουμής...

 

Κυριολεκτικά έχω πάθει πλάκα μ' αυτή την κιθάρα!

 

Στερέωσα και τις δύο βίδες της γέφυρας με κλωστή (thanks Mr maze!) και ούτε τριξίματα, ούτε κουνήματα, ούτε τιποτα!

 

Ήχος καμπάνα και rock solid αίσθηση.

 

έβαλα επιτέλους και Lemon oil στην ταστιέρα και το ήπιε σαν βεδουίνος που έμεινε απο νερό στην έρημο...

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο alderbody :D

Ακουσα τα κλιπάκια που ανέβασες και βρέθηκα σε άλλη εποχη..fenderfull

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...αυτή είναι η μόνιμη πλέον έκφραση στο πρόσωπό μου μετά τη δοκιμή της jazzmaster με τις 11άρες και το bone nut που μου έφτιαξε ο Πλουμής...

 

Για πες διαφορές που άκουσες με το Bone nut!

 

Επίσης: οι 11άρες νιώθεις να σε περιορίζουν παικτικά; (Εγώ ακόμη προσπαθώ να τις συνηθίσω παίζοντας σόλο. Στα ακόρντα είναι μια χαρά...)

 

 

έβαλα επιτέλους και Lemon oil στην ταστιέρα και το ήπιε σαν βεδουίνος που έμεινε απο νερό στην έρημο...

 

Χαχαχαχα! Το ίδιο "διψασμένη" ήτανε κι η δική μου! Μάλιστα σκέφτομαι να της ξαναβάλω κι άλλο...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου